Blog

PDF Dosyasından Şifre Kaldırma Nasıl Yapılır?

Bazı PDF dosyalarının herkes tarafından görüntülenmesi istenmediği için şifre konmaktadır. Fakat zaman zaman bu şifreleri kaldırmak ve herkesin erişimine açık hale getirilmesi gerekebilir. Bunun yanında sizler de bir PDF dosyasına sıklıkla erişmeye çalışıyor ve her seferinde şifre girmek zorunda kalıyorsanız, PDF dosyasından şifre kaldırma yöntemlerini uygulayarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

PDF Dosyasından Şifre Kaldırma

PDF dosyaları otomatik olarak veya kişinin isteğine bağlı olarak şifrelenebilmektedir. Fakat genellikle kişisel bilgileri içeren PDF dosyaları şifrelenmektedir. Bu durum kişilerin ve kurumların gizliliğini korumanın yanında belirli dosyaların kötü ellere geçmesini engellemek için uygulanabilir. Bu yüzden PDF dosyasından şifre kaldırma işlemini yaparken tüm durumların legal olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde hakkınızda işlem yapılabilir.

Bugün PDF dosyalarının şifresini kaldırabilmek için uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en uygun olanını seçebilir ve hemen uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu noktada mevcut PDF şifresini de bilmeniz gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Aksi taktirde şifre kırma gibi bir işlem yapabilmeniz söz konusu değildir.

PDF Dosyasından Şifre Kaldırma
PDF Dosyasından Şifre Kaldırma

Adobe Acrobat ile PDF Dosyasından Şifre Kaldırma

Bugün neredeyse tüm cihazlarda PDF görüntüleme ve düzenleme işlemleri için Adobe Acrobat yazılımı kullanılmaktadır. Eğer sizde de bu yazılım bulunuyorsa ve PDF dosyalarınızı buradan görüntülüyorsanız, üç adımda mevcut dosyanın şifresini kaldırabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları inceleyebilir ve uygulayabilirsiniz.

 • PDF dosyasını Adobe Acrobat ile açın.
 • Mevcut şifrenizi girin ve dosyanın açılmasını sağlayın.
 • Menüde yer alan “Araçlar” yazısının üstüne gelin.
 • Açılacak sekmede “Koruma” seçeneğini bulun ve tıklayın.
 • Koruma içerisinde yer alan “Şifrele” butonuna tıklayın.
 • “Güvenliği Kaldır” seçeneğine tıklayın ve mevcut PDF dosya şifresini girin.

İşlemler sonucunda mevcut PDF dosyanızın şifresi kaldırılmış olacaktır ve diğer tüm platformlarda da şifre istenmeyecektir. Aynı adımları izleyerek tekrar şifreleme yapabilir ve istediğiniz PDF dosyasında aynı işlemleri yaparak şifre kaldırma ve ekleme gerçekleştirebilirsiniz.

Adobe Acrobat ile PDF Dosyasından Şifre Kaldırma
Adobe Acrobat ile PDF Dosyasından Şifre Kaldırma

APowerPDF ile PDF Dosyasından Şifre Kaldırma

Linux ve benzeri bir işletim sistemi kullanıyorsanız ve cihazınızda APowerPDF görüntüleme ile düzenleme yazılımı bulunuyorsa birkaç dakikalık adımlar ile PDF şifresini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Daha sonrasında benzer yöntemlerle tekrar şifreleme yapabilmeniz mümkündür.

 • PDF dosyasını APowerPDF ile birlikte açın.
 • PDF dosyasının şifresini girin ve dosyayı açın.
 • Üst menüde yer alan “Protection” butonuna tıklayın.
 • Sağ tarafta açılacak olan sayfada “Remove Security” seçeneğine tıklayın.
 • Tekrar şifrenizi girin ve işlemi onaylayın.

Bu adımlar sonucunda mevcut PDF dosyasının şifresi kalkacaktır ve bir daha şifre girmenize gerek kalmayacaktır. Mevcut dosyayı başka kişilerle paylaşmanız halinde onlardan da şifre istenmeyecektir. Dolayısıyla dikkatli bir şekilde şifre kaldırma işlemini yapmanızda fayda var.

APowerPDF ile PDF Dosyasından Şifre Kaldırma
APowerPDF ile PDF Dosyasından Şifre Kaldırma

PDF Şifre Kaldırma Sitelerini Kullanma

PDF dosyasından şifre kaldırma işlemi için başvurabileceğiniz bağımsız web siteleri ve platformlardan da bulunmaktadır. Bu platformlardan herhangi birine girerek PDF dosyanızı yükleyebilir ve şifrenizi kaldırabilirsiniz. Örneğin SmallPDF isimli web sitesinden PDF şifre kaldırma sayfasına ilerleyerek aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • SmallPDF “PDF Şifre Kaldırma” sayfasına ilerleyin.
 • Sayfanın ortasında yer alan “Dosya Seç” butonuna tıklayarak PDF dosyasını seçin.
 • Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra sorumluluk durumunu kabul ettiğinizi işaretleyin.
 • PDF dosyasının mevcut şifresini girerek ilerleyin.
 • Dosyanın hazır hale getirilmesini bekleyin.

Belirtilen işlemleri yapmanız halinde şifresi kaldırılmış olan PDF dosyası indirilmeye hazır olacaktır. Tek bir butona tıklayarak şifresiz PDF dosyanızı indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak birden fazla çevirme işlemi yapacaksanız platforma ödeme yapmanız istenebilir.

PDF Şifre Kaldırma Sitelerini Kullanma
PDF Şifre Kaldırma Sitelerini Kullanma

Diğer PDF Şifre Kaldırma Yöntemleri

Eğer bilgisayarınızda farklı bir PDF görüntüleme yazılımı kullanıyorsanız, muhtemelen bu yazılım yardımıyla da PDF şifresini ortadan kaldırabilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca kullanabileceğiniz onlarca PDF şifre kaldırma sitesi bulunmaktadır. Bunları da internetten inceleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilir ve uygulayabilirsiniz. Bu noktada mevcut dosyalarınızın başkalarının eline geçmemesini dikkate almayı unutmayın. Aksi durumlarda kişisel verilerin çalınması ve paylaşılmasından sorumlu tutulabilirsiniz.

Umarız sizler de burada edindiğiniz bilgiler sayesinde PDF dosyasından şifre kaldırma işlemini kolayca yapabilirsiniz. Belirttiğimiz yöntemler ile istediğiniz kadar PDF dosyasının istediğiniz zaman şifresini kaldırabilir ve benzer adımlarla tekrar şifreleme yapabilirsiniz. Ayrıca Android için En İyi 5 PDF Düzenleme Uygulaması başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu