BlogWindows

Pi İşareti π Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlerle Pi İşareti Bilgisayarda Nasıl Yapılır sorusuna yanıt vereceğiz. Pi sayısı; 3,141818 … olarak devam etmektedir. Bilgisayar klavyelerinde kullanılan özel işaret ve harf karakterleri bulunuyor. Bu özel karakterleri yazı içerisinde geçirmek için klavyedeki bazı fonksiyon tuşları kullanılması gerekir. Bunlar; ctrl, alt veya alt gr, fn, shift gibi yardım tuşlarıdır. Bu özel fonksiyon tuşları ile metin içinde özel yazı karakterlerini kolay şekilde ekleyebilirsiniz.

pi işareti 314

Pi Sembolü İçin Ascii Kodu

Pi işareti bilgisayarda nasıl yapılır ve nerelerde rahatlıkla kullanabilirim diyorsanız bilmeniz gereken Ascii kodları vardır. Örneğin; ALT+227 birlikte kullanıldığı zaman Pi sembolünü yazı içerisinde kullanabilirsiniz. Kullanımı şu şekildedir; ALT fonksiyon tuşuna basılı tutularak klavyeden 2+2+7 tuşlarına basarak bırakın. Böylece sembolü ortaya çıkarmış olursunuz. Web sitelerinde, oyun programlarında, işlem gerektiren tablolarda ve yazı içinde geçirebileceğiniz Pi sembolünü farklı yollardan da çıkarmanız mümkün.

Karakter Eşlem Tablosunda Pi İşareti

pi işareti
pi işareti

Fonksiyon tuşları dışında özel karakter ve sembolleri çıkarabileceğiniz kısa yollar da vardır. Bunun için şu sıralamayı takip etmeniz gerekir; Başlat> Donatımlar> Karakter eşlem. Bu sıralamanın en kısa yolu ise Windows Tuşu + R tıklayarak hızlı şekilde çalıştır penceresini açabilirsiniz. Çalıştır penceresinde yer alan charmap komutunu yazdıktan sonra enter tuşuna basın. Böylece hızlı şekilde karakter eşlem tablosuna ulaşmış olursunuz. Açılan pencereden; Unicode’e git yazan kısma “Pi simgesi Unicode 03co” yazarak sembole ulaşabilirsiniz. Buradan sembolü kopyala yapıştır özelliği ile Word veya Excel içinde kullanabilirsiniz.

Word ve Excel’de Pi Sembolü Kullanımı

Pi Sembolü Excel:

Excel sayfasında en hızlı şekilde Pi sembolü kullanmak için “Ekle>Simge” sıralamasını takip ederek sembole ulaşabilirsiniz. Özel karakterler arasında yer alan Pi sembolüne daha hızlı ulaşmak için simgeler kısmına “03c0” kodunu yazmanız yeterli olacaktır. Otomatik olarak sembol ortaya çıkacaktır. Simge işaretini fonksiyon tuşları kullanımına eklediğiniz zaman Excel’de daha hızlı kullanır hale gelirsiniz.

Pi Sembolü Word:

Excel’de olduğu gibi Word sayfasında da pi sembolünü ekleyeceğiniz kısa yollar vardır. “Ekle> Simge> Tüm simgeler” kısmından karakter eşlem tablosunu açarsınız. Açılan sayfadan doc dosyası üzerinden pi sembolü kolay şekilde yapılır. Mac De pi sembolü için option tuşuna basılı tutarak ardından P tuşuna basmanız yeterlidir.

Müzik işareti nasıl yapılır konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu