Bilim

Pi Sayısı Nedir?, Tarihçesi, Kim Buldu, Kaç Basamaklı?

Pi sayısı, dairenin çevrenin çapına bölünmesi ile elde edilen matematiksel bir terimdir. İsmini ise dilimizde çevre olan Yunanca bir kelimeden almıştır. Pi sayısı, aynı zamanda Arşimet sabiti olarak da bilinmektedir. Pi sayısı genel olarak 3,14 olarak bilinir.

Fakat 3 rakamından sonra sonsuza kadar gittiği söylenmektedir. Pi sayısı, çok basit bir temele sahip olmakla birlikte değiştirilemez bir yapıya sahiptir. Pi sayısı aynı zamanda irrasyonel sayı olmaktadır. Bu nedenle sonlu bir sayı olmamakta ve sonsuz bir rakam içermektedir.

Ayrıca bakınız: RAM nedir?

Pi Sayısı Tarihçesi Nedir?

Pi sayısıBabil krallıklarından beri orta doğuda ve Akdeniz’de bulunan tüm uygarlıklar tarafından binlerce yıldır bilinmektedir. Farklı bölgelerde bulunan antik uygarlıklar ise pi sayısı için farklı rakamlardan söz etmektedir.

Pi Sayısını Kim Buldu?

Pi sayısını, ortada olan ve bilinen tüm kaynaklara göre Arşimet bulmuştur. Pi değerini bulmak için matematik tarihine bir yöntem vermiştir. Bu sayede pi sayısına bir değer vermiştir ve bu değer günümüzde bulunan pi sayısı değerine oldukça yakın bir değerdir. Pi sayısını kullanan ilk topluluk olan Babiller, pi sayısını sabit bir şekilde 3 olarak kullanmışlardır. Pi sayısı özellikle çok bilinmeyenli denklem çözümlerinde kullanılmıştır.

pi sayısı nedir 2

Pi Sayısı Ne İşe Yaramaktadır?

Pi sayısının en önemli kullanım alanı geometrik şekil olan dairelerinin alan hesaplamasıdır. Ayrıca üç boyuta sahip olan geometrik şekillerin hemen hemen hepsinin alan hesaplamasında da rahat bir şekilde kullanılır ve bize en doğru çözümü verir. Açısal hızların hesaplanmasında ve frekans dalga boyutlarının hesaplamasında da kullanımı sağlanmaktadır.

Pi sayısını kullanıldığı diğer yerler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Arabaların lastik çaplarının hesaplaması işlemlerinde kullanılır.
  • İnşaat kolon boyutları hesaplamasında kullanılır.
  • Elektrik bilimi için endüktif reaktans hesaplamalarında kullanılır.
  • Yay esneklikleri ve basit salınım periyot hesaplamasında kullanılır.

Pi sayısı saymış olduğumuz alanlarda kullanılmaktadır. Genel olarak inşaat, elektrik, mukavemet, fizik, makine için pi sayısı vazgeçilmez özellik taşımaktadır. Pi sayısı günümüzde de oldukça fazla kullanım alanı bulmaktadır.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu