Blog

QR kod oluşturma nasıl yapılır?

Uzun web adreslerini aklımızda tutmak ya da birbirimize göndermek yerine ve bazı verilere daha kolay ulaşabilmek için QR kodları kullanıyoruz. Telefonlarımızın kamerasından okutabildiğimiz ve anında bilgiye erişebildiğimiz QR kodlar hem hızımızı daha da arttırıyor hem de güvenilir bir veri akışı sağlıyor. Bu yazımızda oldukça yararlı olan QR kodların çalışma mantığını öğrenecek ve sizin de nasıl bir QR kod oluşturabileceğinizi göstereceğiz.

QR Kod Nasıl Çalışır?

Açılımının Türkçesi hızlı tepki olan QR, hızlı bir şekilde ve her noktada dijital ortama ulaşabilmenizi sağlayan siyah çizgilerden ve beyaz arka plandan oluşan barkod çeşididir. Günümüzde neredeyse her sektörde aktif bir şekilde kullanılan QR kodlar sayesinde aradığınız bilgilere akıllı telefonunuzun kamerasıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında tüm QR kodlar benzersizdir ve oluşturulması oldukça kolaydır. Ücretsiz bir şekilde herkes tarafından oluşturulabilen ve paylaşılabilen QR kodları siz de oluşturabilir ve kullanabilirsiniz.

QR Kod Nasıl Oluşturulur?

QR kod olusturma nasil yapilir 2

QR kod oluşturmak için iki şeye ihtiyacınız bulunmaktadır; ulaşılması istediğiniz veri ve QR kod oluşturmanıza yarayacak bir yazılım. Google’a “QR kod oluşturucu” yazarak QR kod yaratabileceğiniz internet sitelerini bulabilirsiniz. Android ve IOS akıllı telefonlarda ise uygulama olarak QR Kod oluşturucu yazılımlar bulabilirsiniz.

Ulaşılması istenen internet adresini ekleyerek QR kod üret tuşuna basın ve yaklaşık birkaç dakika içinde QR kodunuz hazır olacaktır. İster resim olarak kaydedebilir isterseniz ekran görüntüsü alarak paylaşıma hazır bir hale getirebilirsiniz.

QR Kod Nasıl Paylaşılır?

QR kodunuzu oluşturduktan sonra, kodunuzu resim olarak kaydetmeniz yeterli olacaktır. Daha sonrasında bu resmi arkadaşlarınızla paylaşabilir veya yazıcı yardımıyla çıktısını alarak paylaşabilirsiniz. Kısacası QR kodunuzu istediğiniz her noktada istediğiniz her şekilde paylaşabilirsiniz. Ve sizin kodunuzun birebir aynısı üretilemeyeceği için yanlış bir bilgiye gitme ihtimali bulunmamaktadır.

QR Kod Nasıl Okutulur?

QR kodu okutmak için gerekli olan tek şey bir kameradır. Bu kamera telefonunuzun kamerası olabilir. Günümüzde yeni model akıllı telefonların hepsinde ek bir yazılıma gerek duymadan, kamera uygulaması yardımıyla QR kodlar okutulabilmektedir ancak, telefonunuz kodu okumuyorsa ek aplikasyon indirmeniz gerekebilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey telefonunuza QR kod okuma aplikasyonlarını yüklemektir. Düşük boyutlu olan bu uygulamalar yardımıyla okutulan QR kodun yönlendirdiği noktaya anında ulaşabilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu