Blog

Radyasyon Nedir? Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Radyasyonla alakalı birçok noktada merak edilen detay olmasına karşılık radyasyon nedir? radyasyonun zararları nelerdir? şeklindeki soruların daha çok sorulduğu kesindir. Bu konuda detaylı bir şekilde bilgi almak için önce radyasyon kelimesini ve içeriğini anlamak önerilir. Doğada bulunan tüm maddelerin birer atomu vardır. Atomun varlığı ve bundan kaynaklanan bazı detaylar ise radyasyonun oluşmasına neden olur. Bundan dolayı radyasyon dikkatli olunması ve kullanımında gereklilik olmasına önem verilmesi gereken bir durumdur.

Radyasyon Nedir?

Doğada var olan ve atomu olan tüm maddelerin aynı zamanda proton ve nötronları da bulunur. Bunlar maddeyi meydana getiren yapı taşları olarak da adlandırılır. Çekirdek etrafında oldukları bilinen bu yapılarda bazen var olan bu yapı taşlarının miktarı değişiklik gösterir. Nötronların sayısının protonlardan fazla olması halinde bir dengesizlik hali meydana gelir. Bu durum da parçalanma ile sonuçlanmak zorunda kalır. Alfa, beta, gama tarzında ışınların ortaya çıkmasının nedeni bu parçalanmadır. Işınlara da radyasyon adı verilir.

Radyasyon Etkileşimi

Radyasyon zararlı olduğu bilinmesine karşılık yine de kullanımında bir kısıtlama olmayan ışınlardır. Sağlık sektörü başta olmak üzere hayatın her alanında kendine yer edinmiştir. Radyasyon yayan maddelerin arasında telefonlar ve bilgisayarlar bile yer alır. Bazen bilerek bazen de farkında olmadan etkileşimde olunan bu ışınların zarar vermemesi adına bazı önlemler alınmalıdır. Röntgen çektirmek bir zorunluluk iken bunu engellemek söz konusu olmaz. Ama cep telefonunuzu yattığınız odada bulundurmamak bir tercih olacaktır.

Zararları Nelerdir?

Çeşidine ve alınan orana göre değişmekle birlikte bazı zararlardan bahsetmek söz konusu olur. Bunlar ciddi zararlardır.

  • Hücre yapısında bozulma ve kanser,
  • Ekolojik dengenin bozulması,
  • Canlıda genetik değişim,
  • Çocuklarda görme bozukluğu,
  • Hamilelerde bebekte kalıcı hasar,
  • Radyoaktif yağışlar ile hasarlar,
  • Sularda yaşanan kirlilik

gibi sıralanabilir. Bu zararlar oldukça ciddi zararlardır. Bundan dolayı zorunlu olmadıkça uzak durulmalıdır.

Nasıl Engellenir?

Geçmişte atılan nükleer silahlar veya sızıntılar bu etkilerin ortaya çıkmasına neden oldu. Şuan için zorunlu olmadıkça radyasyon yayan tüm aletlerden ve ortamlardan uzak durmak önerilir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı