Blog

Ram ve Rom Nedir?

Bilgisayar dilinde sıkça kullanılan ram ve rom nedir? Merak edilmektedir. Ram ve rom bilgisayarda kullanılan iki bellek çeşididir. Bu belleklerin birbirine benzeyen ve birbirinden ayrılan özellikleri vardır.

Ram Nedir?

Bilgisayarda kullanılan iki bellekten birincisi ram bellektir. Ram belleğin İngilizce açılımı random Access memory’dir. Bu bellek bilgisayarda kullanılan geçici bellektir. Ram bellekte bilgiler bilgisayar açıldığı andan itibaren hafızaya alınır ve hafızada bilgisayar kapanana kadar tutulur. Bilgisayar kapandığında ya da elektrik kesildiğinde ram belleğe kaydedilen veriler silinir.

Ram Çeşitleri Nelerdir?

Rastgele erişimli bellek olarak da anılan ram bellekler verilerin korunmasına bağlı olarak çeşitlere ayrılırlar. Yaygın olarak kullanılan ram çeşitleri şunlardır; sram, dram, sdram, ddr ram, rldram, sgram, dimm ram ve psram’dir. En yaygın olarak kullanılan ram çeşidi ise ddr ram’dir.

Rom Nedir?

Bilgisayarlarda kullanılan iki bellek türünden ikincisi rom bellektir. Rom belleğin İngilizce açılımı read only memory yani sadece okunabilir bellektir. Bu bellek üzerine veriler üretim aşamasında yazılır ve sonrasında silinemez. Sadece okunabilen bellek olan rom bellek üzerindeki veriler elektrik kesintilerinde de kayba uğramaz. Bu bellek salt okunur bellek olarak da adlandırılır.

Rom Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayarın açılmasını sağlayacak verilerin depolanmasında kullanılan rom belleğin farklı türleri vardır. Yaygın olarak kullanılan ve bilgisayarın çalışmasını sağlayan rom bellek çeşitleri şunlardır;

  • Eprom,
  • prom,
  • mrom
  • eeprom’dur.

Ram ve Rom Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ram ve rom ikisi de bellek olmansa rağmen farklı özelliklere sahiplerdir. Ram ve rom arasındaki farklar şunlardır;

  • Ram bellek içerisine kaydedilen bilgilerin yazılıp silinebilme özelliği vardır. Ancak rom belleklerde ise bilgiler silinemez.
  • Ram bellekler geçici hafızaya sahip bellekler olurken rom bellek kalıcı hafızaya sahiptir.
  • Ram geçici hafızaya sahip olduğu için elektrik kesintilerinde ram üzerindeki veriler kaybolur. Ancak rom hafızasında bulunan veriler kayba uğramaz.
  • Ram bellek rom bellekten daha hızlı çalışır.
  • Ram belleğin bilgi depolama kapasitesi rom bellekten daha fazladır.

Aralarındaki farklara rağmen iki bellek türü de bilgisayarın ihtiyaç duyduğu bellek türüdür. Bu farklar dışında iki bellek arasında fiyat farkı da vardır. Ram bellekler rom belleklere göre daha pahalı olan belleklerdir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı