Kapat
Renkler ve Anlamları
İnternet 528 views 0

Renkler ve Anlamları

Renklerin Anlamları

Renkler ve Anlamları ; Renkler belki de hayatın ruhudur, işte bu yüzdendir ki bazı renkler sizlere mutluluk verirken, bazıları da hüzünlü hissetmenize neden olabilir. Birçoğumuz rahatlamak için neden doğayı yada deniz yada göl kıyısını tercih ederiz. Bu tercihimiz bilinçli midir yoksa, renklerin insanlar üzerinde etkisinden dolayı mı bu  şekil bir tercihde bulunuyoruz. Bu yazımızda sizlerle Renkler ve Anlamları nı, renklerin insanlar üzerinde etkisini paylaşacağız. Yazımızın devamında beyaz rengin anlamı, siyah rengin anlamı, kırmızı rengin anlamı, mor rengin anlamı, sarı rengin anlamı, mavi rengin anlamı, yeşil rengin anlamı gibi bilgilere ulaşacaksınız.

Renkler ve Anlamları

Renkler ve Anlamları

Kırmızı Rengin Anlamı

Kırmızı rengin anlamı

En sıcak renk kırmızıdır. İstek, arzu, şehvet, sıcak, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgeler. Fiziksel anlamda hareketliliği, dinamizmi ve gençliği, duygusal anlamda ise mutluluğu ve kararlılığı ifade eder. Bu yüzden daha çok gençlere hitab eden ürünlerde kırmızı renk kullanılır. Ayrıca kırmızı renk dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden çoğu yiyecek ve içecek markaları ürünlerinde ağırlıklı olarak kırmızıyı tercih eder.


Mavi Rengin Anlamı

mavi rengin anlamı

İnsana rahatlık ve huzur veren, dinlendirici bir renktir. Mavi gökyüzü ve deniz özgürlüğü, huzuru ve sonsuzluğu anlatır. İnsanı sakinleştirici bir etkisi vardır. Ayrıca mavi renk, otorite, güven, sadakat, güç, başarı, resmi ve dürüst gibi kavramları simgeler. Birçoğumuz tarafından bilinen, Facebook, IBM, Turkcell gibi markalar mavi rengi tercih ederler.

Sarı Rengin Anlamı

sarı rengin anlamı

Işığın, sevincin üretim ve verimliliğin rengidir. İnsana mutluluk ve coşku verir. Bilgiyi ve bilgeliği ifade eder. Ayrıca sarı rengi,dikkat çekici bir kenttir ve geçiciliği ifade eder. Bu yüzden taksilerin rengi sarıdır.

Dikkat çekmek, mutluluk ve sıcaklık hissi yaratmak isteyen markalar genellikle sarı rengini tercih ederler. Coca Cola ve McDonalds logosundaki kırmızı ve sarı renklere dikkat ediniz.

Yeşil Rengin Anlamı

yeşil rengin anlamı

Umudu, yeniliği, gençleşmeyi ve yeniden canlanmayı çağrıştırır. Tabiata hakim olan bir renktir. İnsana huzur verir. Paylaşım, cömertlik ve uyumun rengidir. Ayrıca yeşil rengi Amerikan kültüründe parayı simgeler.

Yeşil rengi kullanan markalar daha çok yeşil ve doğa dostu markalar, dernekler ve vakıflardır. Yada bu rengi kullanan markalar daha çok doğa dostu oldukları imajı vermek için yeşili kullanırlar. BP petrol şirketinin logosunda bolca yeşil görebilirsiniz.

Mor Rengin Anlamı

mor rengin anlamı

Zenginliği, asalet, lüks ve ihtişamlı çağrıştıran bir renktir. Aynı zamanda romantizmin, duygusallığın, tutkunun rengidir.

Mor rengi logolarında kullanan iki marka ismi söyleyelim, Milka ve Walt Disney.

Beyaz Rengin Anlamı

beyaz rengin anlamı

Saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeler. Bu yüzden doktorlar, hemşireler laboratuvar teknisyenleri beyaz giyerler. Beyaz renk ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar. Bu yüzden yaz ayının kıyafet rengidir.

Siyah Rengin Anlamı

siyah rengin anlamı

Ölümü çağrıştıran bir renk olan siyah aynı zamanda gücü, soyluluğu, ağırbaşlılığı, hırsı ve tutkuyu ifade eder. Siyah renk ışığı emen ve yok eden siyah, hüznü yalnızlığı, sıkıntıları ve endişeleri hatırlatabilir.

Gücü ve soyluluğu çağrıştırdığı için makam araçlarında en çok kullanılan renktir.

Pembe Rengin Anlamı

pembe rengin anlamı

Neşe ve mutluluk veren bir renk olan pembe aynı zamanda hayallerin ve aşkın rengidir. Daha çok kadınlarla ve kız çocuklarla ilişkilendirilir. Sakinleştirici etkisi ve saflığı çağrıştırdığı için kız çocuklarının kıyafetlerin de daha çok pembe renk bulunur. Kız çocukların odası genellikle pembe renge boyanır.
Pembe kadınlara hitap eden bir renk olduğu için bir çok kadınlara yönelik ürün çıkaran markalar logolarında pembe rengi kullanırlar.

Turuncu Rengin Anlamı

turuncu rengin anlamı

Dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici bir renktir. Gösterişin ve şatafatın rengidir. Turuncu renk canlılık, cesaret ve güven verir. Bu renk daha çok gençleri temsil eden markalar tarafından kullanılır.

Bu yazımızda sizlerle kısa ve öz bir şekilde Renkler ve Anlamları nı paylaşmaya çalıştık.

admin