Blog

Robotik Kodlama Nedir?

Günümüzde atarak ilerleyen teknolojik koşullar ile robotik kodlama nedir? ve nasıl gerçekleşeceği çoğu insanın merak duyduğu bir konu haline geldi. Kodlama, en sade tabiriyle bilgisayarların anlayacağı dilden konuşulması gereken bir yol güzergahıdır.

Çoğu insan tarafından akıllara gelen ilk şey siyah ekran ile komut satırlarındaki kodların yazılması geliyor. Bu durum bilgisayar dilinden konuşmayı en basit ve sade yollarıdır. Bu hali daha çok bir puzzle parçası birleştirmek gibi düşünebilirsiniz. Farklı kodların ise farklı parçaları vardır. Son olarak bu anlamlı parçalar bir yolla oluşturularak biraraya getirilen anlamlı bir dildir.

Algoritma Nedir?

Robotik Kodlamanın mekanizmasında yer alan anlamlı yahut anlamsız bütünleri oluşturmayı sağlayan yollara algoritma denir. Algoritma, bir hedefe veya sorunun çözümüne parça parça gidilen adımları oluşturuyor. Böylece robotik kodlama yaparken algoritmaların doğru ve düzenli oluşturulması halinde sonuca kolaylıkla ulaşmak mümkündür.

Robot ve Robotiksel İşlemler Nelerdir?

Robotlar, sensörler sayesinde ve ortamı algılayan yahut algıladığı durumu yorumlayan karar mekanizmasına sahip aygıtlardır. Robotik ise elektronik devre elemanları eşliğinde kodlama dilini kullanıp ihtiyaç duyulan güzergaha komut verilmesi işlemidir. Makinelerin kontrol sistemi bu bağlamda bilgisayarlar gibi çokça alanda hayatımızın kolaylaştırılmasına olanak sağlamaktadır.

Robotik Kodlamanın Faydaları

Teknolojinin hızlı ve agresif bir şekilde sürekli gelişmesi neticesinde yenilikçi ve üretime odaklı teknoloji sistemlerine aynı oranda ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaçlar farkındalığı yüksek olan ülkelerin eğitim sistemine çok erken yaştaki çocuklara yönelik kodlama işlemleri veya robotik derslere yer açmaktadır. Bundan ötürü bir çok robotik kodlama faydası birey için meydana gelir. Kodlama faydalarına bakılacak olursa;

  • Çocuklar için daha erken yaş aralığında robotik kodlama ve temel düzey elektronik alanlarında bilgi sahibi olmaları sağlanır.
  • Analitik düşünme ile zihinlerinde sadece elektroniğe bağlı değil günlük hayatıda kurugulama yeteneği kazanır.
  • Eleştirsel düşünme gibi günümüz becerilerini kazandırılması sağlanır.

Tüm bu kodlama faydalarına ek olarak günümüzde son zamanların en popüler eğitimi haline geldiği için bireyde topluma bağlılık iç güdüsü artar. Ayrıca sadece bilgisayar üzerinde değil kişisel sorunlarında kodlama eğitimi sayesinde çözülmesi olanak dahilindedir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı