Kapat
Sadece Gerçek Detektiflerin Çözebileceği 7 Gizemli Suç
İnternet 237 views 0

Sadece Gerçek Detektiflerin Çözebileceği 7 Gizemli Suç

Bir Zeka Testi

Birçoğumuz eski 40 sorudan oluşan zeka testlerine tabi olmuşuzdur. Belkide bu yaptığımız testler artık eski moda olmuştur. Teknozum ailesi olarak brightside.me sitesinden kaynak olarak aldığımız, 7 gizemli suçu anlatan ve zeka oyunlarını içeren yazıyı sizlere sunuyoruz. Bu zeka oyunlarına ait cevapları yazımızın en sonunda bulabilirsiniz.

1. Çalınan Kolye

Sadece Gerçek Detektiflerin Çözebileceği 7 Gizemli Suç

Bayan Smith çok değerli kolyesinin çalındığını ileri sürerek polisi arar. Polis olay yerine geldiği zaman zorla içeri girilmediğini, sadece bir pencerenin kırıldığını fark eder. İçeri de çamurlu ayak izleri vardır ve ortalık dağıtılmıştır.

Ertesi gün bayan Smith dolandırıcılıktan gözaltına alınır. 

2. Okulda Cinayet

Sadece Gerçek Detektiflerin Çözebileceği 7 Gizemli Suç

Eğitim-Öğretim yılının başında coğrafya öğretmeni cinayete kurban gitmiştir. Polis 4 kişiden şüphelenmektedir, bahçıvan, matematik öğretmeni, okul müdürü, ve antrenör. Cinayet saatinde bu 4 kişinin savunması şu şekildedir.

  • Bahçıvan çalıları budadığını söylemektedir.
  • Matematik öğretmeni dönem sonu yazılı kağıtlarının fotokopisini çekmekteydi.
  • Antrenör basketbol oynuyordu.
  • Okul müdürü ise odasındaydı.

Bu savunmaların ardından katil hemen yakalandı. Sizce katil kim ve neden?

3. Yaşlı Yalnız Adam

Sadece Gerçek Detektiflerin Çözebileceği 7 Gizemli Suç

Yaşlı yalnız adam şehrin kenar mahallesinde yaşamaktadır. Yaşlı adam hiç bir zaman uzun süre evin dışında vakit geçirmemektedir. Yaz ortası bir Cuma günü postacı yaşlı adamın evine gelir ve ona seslenir ama cevap alamaz. Postacı pencereden içeri bakar ve yaşlı adamı kanlar içerisinde yerde yatıyor olarak görür. Polis olay yerine vardığında Salı gününün gazetesini, iki şişe ılık süt ve bir şişe soğuk süt bulmuştur.

Ertesi gün polis katili hemen yakalamıştır. Polis katilin kim olduğunu bu kadar çabuk nasıl buldu?

4. İki Hap

Sadece Gerçek Detektiflerin Çözebileceği 7 Gizemli Suç

Bir seri katil kurbanlarına hayatta kalmaları için iki haptan birisini seçip ve içmesini söylemektedir. Kurbanlarına haplardan bir tanesinin zehirli, bir tanesinin ise zararsız olduğunu söylemektedir. Kurbanları ilaçlardan bir tanesini seçer, katil ise diğerini. Katil her seferinde hayatta kalmaktadır.

Katile her seferinde zararsız olan hapı nasıl gelmektedir?

5. Donmuş Pencereler

Sadece Gerçek Detektiflerin Çözebileceği 7 Gizemli Suç

Soğuk bir kış günü, John arkadaşı Jack’i evinde ölü olarak bulmuştur. John hemen polisi arar ve polislere “Oradan geçtiğini ve John’a uğramak istediğini” söyler. John uzun süre zili çalmış ve kapıyı yumruklamıştır ama hiç bir ses gelmemiştir. John arkadaşının evinin penceresinden ışık geldiğini fark eder. Donmuş cama sıcak nefesini üfler ve Jack’i yerde uzanmış ve ölü vaziyette görür.

Polis John’u birinci dereceden cinayet şüphelisi olarak göz altına alır, neden?

6. Kimyasal Elementler

Sadece Gerçek Detektiflerin Çözebileceği 7 Gizemli Suç

Ünlü bir kimyacı laboratuvarında ölü olarak bulunmuştur. Polis üzerinde kimyasal elementlerin yazılı olduğu küçük bir kağıt parçasından başka hiç bir şey bulamamıştır. Ünlü kimyacının öldürüldüğü gün sadece 3 tane ziyaretçisi vardır, karısı Marry, yeğeni Nicholas ve arkadaşı Johnathan.

Polis katili hemen yakalar. Peki polis katilin kim olduğunu hemen nasıl anlamıştır?

Cevaplar

1. Polis bayan Smith’in suçlu olduğunu hemen anlamıştır. Çünkü pencere dışarıdan değil içeriden kırılmıştır. Şayet dışarıdan kırılmış olsaydı, pencere camına ait cam parçaları evin içinde de olacaktı.

2. Matematik öğretmeni suçludur, çünkü dönem sonuna ait yazılı kağıtlarının fotokopisini çektiğini söylemektedir ama cinayet okulun ilk günü işlenmiştir.

3. Katil kesinlikle postacıdır. Çünkü Çarşamba ve Perşembe günleri dışında yaşlı adamın gazete okumadığını biliyordu.

4. İki hapta zehirli değildi. Zehirli olan suydu.

5. Soğuk günlerde cam dışarıdan değil içeriden buz tutar.

6. Katilin ismi kimyasal elementlerin isminde gizli; Ni-C-O-La-S.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.