Kapat
Samsung ve Apple Rekabeti
İnternet 154 views 0

Samsung ve Apple Rekabeti

Teknolojik raporlara göre henüz hiçbir büyük firma 7nm (Nanometre) üretim sürecine geçmedi. Önümüzdeki yıl 7nm işlemci üretebilecek firmalardan biri olan Samsung’un amiral gemilerinde 10nm işlemci üretiliyor olması Apple’a Android platformunda fark atmak için büyük bir avantaj sağladığı görülmektedir. Android platformundaki tüm firmalar birbirleri ile büyük bir rekabet içerisindedirler. Asıl rekabetin Android ve Apple arasında olduğunu söylemekte fayda var. Teknoloji devi iki firmanın birbirleriyle yarışması ve rekabet içresinde olması en çok tüketicilere yaramaktadır. İyi bir akıllı telefon üretimi yapabilmek için kullanacağınız işlemci çok önemlidir.

Samsung ve Apple Rekabeti

7 Nanometre Chipset Hangi Firmaların Cihazlarında Kullanılacak

Samsung ve Apple Rekabeti

Günümüzde birden çok chipset üreticisi 10 nanometre işlemcileri üretirken 7 nanometre işlemcileri üretebilmek için büyük çapta çalışmalar yapmaktadırlar. 7 nanometre işlemci 10 nanometre işlemciye göre büyük performans iyileştirmeleri yapılmadığı için üretim sürecine geçmekte pek acele etmemektedirler. Android platformunun gelmiş geçmiş en büyük işlemcisi olan Mediatek  7 nanometre işlemci üretimi için halen bir yol kat edememişlerdir. İki firmada performans farkı büyük olmayacağı 7 nanometre işlemciler konusunda acele etmemektedirler. Bu işlemcilerin daha küçük ve verimli olması yeni üretilecek akıllı telefonlar için oldukça önemlidir.


7 Nanometre Chipseti Kullanabilecek İki Şirket Görünüyor Samsung ve Apple

Samsung ve Apple Rekabeti

Elimize geçen raporlara göre 7 nanometre işlemciyi sadece iki büyük firma üretebilecek. Bunlar akıllı telefon endüstrisinin ezeli rakipleri olan Apple ve Samsung’dur. Buna göre 2018 yılında Apple ve Samsung firmalarında 7 nanometre işlemci görmemiz pek fazla sürpriz olmayacaktır. Çünkü firmalar 7 nanometre işlemciyi üretebilmek için ezeli rekabet içerisindedirler. Ne yazık ki Samsung’un 2018 yılı başında tanıtacağı S9 serisinde 10 nanometre işlemci bulunacaktır. Güney Koreli teknoloji devi her ne kadar 8 nanometre işlemci üretmek için hazır olduğunu söylese de Exynos 9810 ve Snapdragon 845 işlemciler halen 10 nanometre üretim sürecinden geçmektedir. Apple tarafına baktığımızda ise işler çok farklı. iPhone ve iPad cihazlarında kullanabileceği 7 nanometre işlemcileri üretmek için TSMC firması ile çalıştığını görüyoruz. Bu anlamda Apple, Android platformunda bulunan rakiplerine karşı önemli bir avantaj elde etmektedir. Elde edilen raporlara göre herhangi bir chipset üreticisi 7 nanometre kar edebilmesi için yılda en az 130 veya 150 milyon işlemci üretip satması gerekiyor.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.