Reklam Alanı
İnternet 87 views 0

Samsung Çamaşır Makinesi Arıza Kodları

Samsung Çamaşır Makinesi

Samsung beyaz eşya sektöründe lider durumda olan markalardan bir tanesidir. Samsung geliştirdiği teknoloji ile makinelerini daha akıllı hale getirmeye devam etmektedir. Bunu en fazla Samsung çamaşır makinelerinde görmekteyiz. Samsung çamaşır makineleri artık karşılaştığı problemleri ekranında gösterdiği bir kodla size bildirmektedir. Teknozum ailesi olarak Samsung Çamaşır Makinesi Arıza Kodları ve Çözümlerini sizler için derledik.

Samsung Çamaşır Makinesi Arıza Kodları

Samsung Çamaşır Makinesi Arıza Kodları

 • 1E – E7 – 1C  (Su Seviyesi Hatası) : Bu hatayı alıyorsanız çamaşır makinenizi ana şebekeden kapatın. 30 saniye kadar bekleyip tekrar çalıştırın. Şayet aynı hatayı alırsanız servisinize başvurun. 
 • 3E – 3E1 – 3E2 – 3E3 – 3E4 – bE – 3C (Motor Hatası) : Bu hatayı alıyorsanız çamaşır makinenizi kapatıp, ayrı bir programı seçerek tekrar başlatın. Hata devam ederse servisinize başvurun.
 • 4E – E1 – 4C (Su Beslemesi) : Çamaşır makineniz su almıyor demektir. Çözüm için;
 1. Bağlantı musluğunu ve bağlantı yerlerini kontrol ediniz. Muslukları tam olarak açınız, gevşemiz bağlantı yerlerini sıkıca kapayınız.
 2. Çamaşır makinenize gelen su hortumlarının tıkalı olmadığından emin olunuz.
 3. Su musluklarının donmadığından emin olunuz.
 4. Yeterli su basıncının geldiğinden emin olunuz. Suyun gür ve hızlı bir şekilde akması lazım.
 5. Su vanasının sonundaki giriş filtrelerini kontrol ediniz.
 6. örgülü filtrenin tıkalı olabileceğini düşünerek temizleyiniz.

Eğer hata hala devam ediyorsa servisinize başvurunuz.

 •  4E1 – 4E2 – 4Ed – H1 – HE – 4C2 – HC – CE – E8 (Su sıcaklığı) : Çamaşır makinenize gelen su borusunun soğuk su musluğuna bağlandığında  emin olunuz.
 •  5E – E2 – 5C (Çekilen Su – Drenaj) : Çözüm için;
 1. Drenaj pompası filtresini kontrol edin ve temizleyin.
 2. Boşaltma hortumu ve atık bağlantısında sıkışma olup olmadığını kontrol edin.
 3. Boşaltma hortumunun donmadığından veya tıkalı olmadığından emin olun.
 4. Bağlantı türüne bağlı olarak tahliye hortumunun doğru konumlandırıldığından emin olun.
 5. Boşaltma hortumunun boşaltma sistemine kadar tamamen düzleştirildiğinden emin olun
 • 8E (Elektrik Akımı) : Cihazı ana şebekeden kapatın. 30 saniye kadar bekleyin. Makineyi tekrar çalıştırın. Hata devam ederse servisinizi arayın.
 • 8C (MEMS Sensörü) : Makinenizi kapatıp tekrar açın. Hata devam ederse servisinizi arayın.
 • 9E1 – PH1 – 9E2 – Plo – AE (Güç/Açılmıyor Hatası) : Ana şebekeden makinenizi kapatın, 30 saniye bekleyip tekrar açın. Hata devam ediyorsa;
 1. Uzatma kablosu yada çoklu fiş mi kullanıyorsunuz?
 2. Çamaşır makinenizin bağlı olduğu prize şarj aletinizi ve ya benzeri bir aletle takıp kontrol edin. Hata çamaşır makinenizde mi yoksa prizde mi?
 3. Makinenizi direk olarak tek kullanılan bir prize takın.
 4. Çamaşır makinesi fişindeki sigortayı değiştirin.
 • AC6 – AE – 13E – AC (Sinyal İletişimi) : Duruma bağlı olarak makineniz tekrar çalışmaya başlayabilir.
 •  bE1 – 12E – bE2 – 14E – bE3 – 18E (Tuş Sorunu) : Çamaşır makinenizin düğmelerinin sıkışmıuş olmadığında emin olun.
 • DDC, ddC (Kapı Ekle) : Bu hata Start/Pause düğmesine basmadan Add Door’u açmaya çalıştığınızda ortaya çıkar. Bu hatayla karşılaşırsanız aşağıdakilerden birini uygulayabilirsiniz.
 1. Kapatmak için Add Door’a basınız.
 2. Start/Pause’a basıp tekrar deneyiniz.
 3. Add Door’u tam olarak kapatınız.
 • dE – dE1 – Ed – dC – DC1 – DC (Kapak Hatası) : Çamaşır makinenizin kapağının tam olarak kapalı olduğundan emin olun. Bazen bu hatayı aşırı yüklemeden dolayı da alabilirsiniz. Makinenize attığınız çamaşırları azaltın.
 • dE2 (Aç/kapa On/Of Düğmesi) : Makinenizin fişini prizden çekip 5 dakika kadar bekleyiniz. Prize tekrar taktıktan sonra hata devam ederse servise başvurunuz.
 • FE (Fan) – HE1, E5, 6E (Isıtıcı) : Bu her iki hata durumunda da servisinize başvurunuz.
 • HE2, HE2 (Kurutma Isıtıcısı) : Makinenizdeki sıcaklık sensörleri kurutucudan kaynaklanan aşırı ısınmayı algılayıp kurutma ünitesini otomatik olarak kapatmıştır. Bu sorun genellikle hava akımındaki azalmadan dolayı kaynaklanır.
 1. Çamaşır makinenizin tamburunda yeterli alan olup olmadığını kontrol edin. tamburun üst kısmında dikey olarak elinizin sığacağı kadar boşluk olmalıdır.
 2. Bazı kumaşlar kurutma için uyumlu değildir. Kıyafetlerinizin kurutma için uyumlu olup olmadığını kontrol edin.
 • HE3 (Buhar Fonksiyonu) : Buhar fonksiyonu tam olarak çalışmamaktadır, bu hatayı mühendisin görmesi gerekmektedir. Servise başvurun.
 • HOT (Cihaz Çok Sıcak) : Bu bir hata değildir, makinenizin fanı yeterli sıcaklığa gelene kadar çalışmaya devam edecektir. Gerekli soğukluğa ulaştığında ise kapağın açılmasına izin verecektir.
 • LE – LE1 – E9 – 11E – LC – LC1 (Düşük Su Seviyesi Hatası) : Çözüm için; 
 1.  Boşaltma hortumunun seviyesinin çamaşır makinenizin taban seviyesinden daha aşağıda ol-ma-dığını kotrol ediniz.
 2. Boşaltma hortumunun ucunun yere yerleştirildiğinden ve tıkalı olmadığından emin olun.
 3. Ayrıca bir su sızıntısı olup olmadığını kontrol edin.

 • OE, OF, E3, OC (Taşma) : Çok fazla deterjan eklenmiş olabilir. Makinenizi kapatıp, 30 saniye kadar bekleyin ve tekrar çalıştırın. Makinenizin boşaltma sistemi fazlalığı boşaltacaktır.
 • Sud (Çok fazla Köpük Tespit Edildi) : Makineniz bu hatayı kendi başına telafi etmeye çalışacaktır. Şayet olmazsa makinenizdeki Eco drum clean modunu ya da pamuklu giysiler modunu, herhangi bir deterjan eklemeden, çalıştırınız.
 • tE, EC, tE1, tE2, tE3 (Sıcaklık Sensörü) : Makinenizin fişini çekip, 30 saniye kadar bekleyip tekrar çalıştırın. Hata devam ederse, servisinize başvurun.
 • UC (Besleme geriliminde dalgalanma) : Makinenizi kapatıp, 30 saniye kadar bekleyip tekrar açın. Yeni bir program seçip başlatın. Güç kablosunun doğru bir şekilde takılı olup olmadığını kontrol edin. 
 • UE, E4, Ub (Dengesiz Yükleme) : Bu bir hata değildir. Tamburunuzda kıyafetlerinizden biri dönme esnasında tamburun dengesini bozmaktadır ve dönme makineniz tarafından yavaşlatılmıştır. Ayrıca makinenizin düz bir zeminde dengede olduğundan emin olunuz.
 1. Bu makale Samsung’a ait resmi web sitesinden Samsung Çamaşır Makinesi Arıza Kodları sayfasından  Türkçe’ye çevrilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.