Kapat
Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar
Sanal Gerçeklik
İnternet 268 views 0

Sanal Gerçeklik

Sanal Gerçeklik ve Gittikçe Artan Yalnızlığımız Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal gerçeklik, bilgisayarlar tarafından oluşturulmuş ortamlardır. Beyin bu ortamlara girdikten sonra gerçek dünyayla olan bağlantısına ara veriyor, her şeyi sanal dünyada izlemeye ve yaşamaya başlıyor. Özelikle teknolojinin de bunda büyük katkısı vardır. Günümüzde oluşan teknoloji son derece ileri bir düzeye ulaşmıştır. Bu da insanları içine çekmektedir.

Artık iş görüşmelerine gazeteden adres alıp gitmezsiniz, Cvnizi yollarsınız, onların ilgisini çektiğiniz taktirde skype gibi belli programlardan görüntülü görüşme sağlarsınız. Böylece sanal ortamda kendinizi ne kadar iyi ifade edebilirseniz o kadar şanslısınız demektir. Ya siz gerçekte daha yetenekli ve alanında uzman biriyseniz tüm bunları sanal ortamda gösterebilecek misiniz? Veya herkes gösterebilir mi? Ya da işveren sanal ortamdaki kişiden güven alıp yanıldıysa.. İşte o zaman maalesef durum ciddileşiyor demektir.

Sanal Gerçeklik Bizi Nereye Götürüyor?

  • Kişilerin gerçek yaşamında bulamadığı huzur ortamını sanal dünyada bulduğunu zannetmesi kişiyi daha çok bu ortamda bulunmaya teşvik ediyor. Bu da kişinin etrafıyla iletişim kurmamasını ve doğal olarak yalnızlığa sürüklenmesine olanak sağlıyor. Günümüzde sanal dünyanın yeri yadsınamaz. Birçok işlemimizde en etkili yol. Fakat Gerçek dünyayla bağlantı koparılmadığı taktirde.
  • Yaşanan aşklar bile çoğunlukla sanal aşklar olmuş durumda. Görme, duyma, koklama, algılama gibi duygular artık yüz yüze değil sanal ortamda insanın kendi iç doğasında kurduğu iletişimle sağlanabiliyor.
  • Sanal dünyayla birlikte yaşamımız büyük ölçüde değişmiş durumda. Örneğin, çocukken arkadaşlarınızla oynadığınız oyunların yerini günümüzde bilgisayar oyunları almış durumda. Ve çocuklar bu oyunlarla daha mutlu. Gerçek yaşamla ilgisi yok fakat beyni büyük oranda araç haline getirmiş durumda.
  • Önceden insanların yaşamında yüz yüze iletişim söz konusuydu. Şimdi ise insanlar birbirine ihtiyaç hissetmiyor. Çünkü, ona sarılmış olan sanal dünyayla yalnızlığını azalttığını düşünüyor. Fakat yalnızlık asıl sanal dünyayla başlamış bulunuyor.
admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.