Oyun

Satranç Taşlarının Görevleri ve Hareketleri

Satranç 64 karelik bir oyun tahtası üzerinde genelde biri siyah ve diğeri beyaz olan 8 piyon, 2 kale, 2 fil, 2 at, vezir ve şah taşları ile oynanan tarihi çok eskilere dayanan bir oyundur.

Satranç da her bir taşın kendine özgü oyun tahtası üzerinde hareket etme şekilleri vardır. Bu yazımızda sizlerle Satranç Taşlarının Görevleri ve hareket etme şekillerini paylaşacağız.

Sudoku nasıl oynanır konusuna da göz atmak isteebilirsiniz.

Satranç Taşlarının Görevleri ve Hareketleri

Piyon: Satranç oyununda bir renkte toplam 8 adet piyon bulunmaktadır. Piyon ilk seferde hareket etmesi halinde 2 kare ileri gidebilir. Onun dışında hareket etmesi durumunda tek kare ve ileri hareket edebilir, başka yönlere hareket edemez. Sadece rakibin bir taşını alması gerekiyorsa, sol yada sağa ve ileri çapraz şekilde alabilir.

Onun dışında karşı tarafın bir taşı sizin piyonunuzun önünde ise hareket edemez. Piyon 8. kareye ulaştığı zaman şah hariç oyunda istediği taşın yerine geçebilir. Bu taş genellikle oyundaki en güçlü taş olan Vezir olur.

Şah: Oyundaki en önemli taştır. Şahını kaybeden oyuncu oyunu da kaybeder. Her yöne, ileri, geri, sağa, sola, çapraz, sadece bir kare ilerler ve bu şekilde rakibin taşını alır.

Vezir: Vezir oyundaki en güçlü taşlardan bir tanesidir. Önü boş olduğu sürece her yöne istediği kadar hareket edebilir. Hareket yönündeki rakibin taşını alır.

Fil: İleri ve geri olarak daima çapraz olarak hareket eder. Oyunda 2 adet fil bulunmaktadır (Tek oyuncu için). Fillerin biri daima beyaz renkte, diğeri ise daima koyu renkte bulunur. Hareket yönünde rakibin taşını alır.

At: L çizerek hareket etmektedir. Hareketin son noktasında ki rakibe ait taşı alır.

Kale: Kale sağa – sola ve ileri – geri olmak üzere istediği kadar ilerleyebilir. Hareket yönündeki rakibe ait ilk taşı alabilmektedir.

Satrançta her zaman ilk oyunu beyaz renkte olan oyuncu açar. Satranç çok stratejik bir oyundur. Oyunda her bir taşın birbirinden farklı görevleri ve hareket etme şekilleri bulunmaktadır. Satrançta taşların görevlerini ve hareket etme şekillerini öğrendikten sonra bol bol pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Satrançta bulunan taşların görevlerini ve hareket etme şekillerini kısaca bahsettik. Şimdi sizlerle satranç tahtası üzerinde taşların dizilimini gösteren bir görsel paylaşalım.

Satranç Taşlarının Oyun Tahtası Üzerinde Dizilişi

Satranç Taşlarının Görevleri
satranç taşlarının görevleri

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu