Blog

Sıcak Renkler ve Soğuk Renkler Nelerdir?

Hayatımızın her alanında bulunan renkler sıcak renkler ve soğuk renkler olarak adlandırılırlar. Bu renklerin sıcak ve soğuk olarak adlandırılmaları insanlara sıcağı ve soğuğu çağrıştırmaları ile ruhsal açıdan etkileri ile alakalıdır.

İnsanlar tarafından sıcak renkler ve soğuk renkler nelerdir? Sorusu sıklıkla sorulur. Bu sorunu cevabı şu şekildedir:

Sıcak Renkler

Sıcak olarak adlandırılan renkler insanlara ateşi, güneşi, aydınlığı ve ışığı çağrıştıran renklerdir. Ayrıca bu renkler insanlara neşe, enerji ve canlılık hissi verirler. Bunlar dışında sıcak renkler dikkat çeken renklerdir. İnsanlar tarafından sıcak olarak isimlendirilen renkler kırmızı, sarı ve turuncu renkleridir. Bu renkler daha ön planda olan renklerdir. Ayrıca bu renkler ışıklı renkler olarak da anılan renklerdir.

Sıcak Renklerin Özellikleri

Sıcak renkler kullanıldıkları yüzeylerin ölçülerinin büyük görünmesini sağlayan renklerdir. Kullanıldıkları eşya ya da alana canlılık verirler. Eşyaların göze daha yakın görünmesi hissini verirler. Bu renklerin soğukta kullanılması insanlara neşe verir. Ancak tam tersi olarak sıcakta kullanılmaları insanların bunalmasına sebep olur. Dikkat çekici renkler oldukları için insanların dikkatlerini çekmesi istenilen durumlarda bu renkler kullanılır. Örneğin trafik ışıklarında kullanılan kırmızı insanların dikkatlerini çekmesi için tercih edilmiştir.

sıcak renkler soğuk renkler

Soğuk Renkler

Soğuk olarak adlandırılan renkler ise insanlara soğuğu, hüznü, rahatlık ve durgunluğu ifade ederler. Soğuk renkler sıcak renkler kadar dikkat çekici renkler değildir. Daha geri plandadırlar.

Soğuk olan renkler ise şunlardır;

  • Mavi
  • Yeşil
  • Mor

Bu renklerin açık ve koyu tonları da soğuk renkler kategorisine girerler. Ayrıca bu renkler gölgeli olarak anılan renklerdir.

Soğuk Renklerin Özellikler

Mavi, yeşil ve mor gibi soğuk renkler insanlar üzerinde dinlendirici bir etkiye sahiptirler. İnsanlara huzur ve rahatlık verirler. Ayrıca bu renkler kullanıldıkları alanlarda bulunan yüzeylerin ölçülerinin olduğundan küçük görünmesini sağlarlar. Bunun dışında eşyaların bulunduğu alanda uzak görünmesi hissi verirler.

Soğuk renklerin sıcakta kullanılmaları insanlara soğukluk ve serinlik verir. Tam tersi soğukta kullanılması ise insanların daha çok üşümesine neden olur. Bu renkler fazla hareketli olan çocukların enerjisinin azalmasını sağlamak amacıyla tercih edilen renklerdir.

Mavi renk nasıl elde edilir konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu