Reklam Alanı
İnternet 53 views 0

Siemens 7.000 Çalışanını Çıkarıyor

Alman elektronik devi Siemens, türbin satışlarındaki durgunluk nedeniyle 7.000’e yakın çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor. Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Siemens, Leipzig ve Görlitz şehirlerindeki fabrikalarını kapatma kararı alırken, Erfurt kentindeki fabrikanın da satışa çıkarılabileceğini açıkladı. Siemens CEO’su Joe Kaeser, küresel alanda pazarın küçüldüğüne ve 2010 yılından beri yarı yarıya daralma olduğunu söylemişti. Bu durumlara istinaden acil hamle yapmaları gerektiğini vurgulamıştı ve o hamleler başlamış gözüküyor.

Siemens’in Düşüşü

Daha önce de rüzgar bölümünden 6.000 kişiyi işten çıkaran Siemens, vakit geçtikçe eski durumlarını arar hale geliyor. Son 3 yılda yalnızca 2 büyük türbinin satıldığı vurgulanırken, çoğunluğu Almanya’da olmak üzere Avrupa’daki fabrikalarından ve ABD’deki işletmelerinden yaklaşık 4.300 türbin üretimi işçisinin çıkarılacağı duyuruldu. 1847’de Almanya’da kurulan ve dünya genelinde yaklaşık 352.000 kişiye iş veren şirket, geçen sene 79 milyar 600 milyonluk ciro yapmıştı. Enerji bölümünde %40 düşüş yaşayarak 303 milyon kar edilirken, bu durum işçilere mal oluyor gibi gözüküyor.

Yenilenebilir enerji üretiminin diğer üretim biçimlerinin üstüne hiç olmadığı kadar çıktığını belirten Siemens Yönetim Kurulu Üyesi Lisa Davis, bu işten çıkarmaların ise 3 yıl önce alınan önemli tedbirlerin devamı olduğunu belirtti. Bunun yanında yenilenebilir enerjilere ayak uyduramayan Siemens, rüzgar enerjisi birimiyle birleştirdiği Gamesa şirketinin de 6.000 çalışanı işten çıkaracağını açıkladı.

Sendika Tepkisi

Alman metal sendikası IG Metall bu olaylara sert tepki gösterirken, işten çıkarmaları “işçilere karşı başlatılmış büyük çaplı saldırı” olarak değerlendirdi. Sözleşmelere aykırı olduğu ve teminatları ihlal edildiği iddia ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.