Blog

Signal vs. Wire: Mesajlaşma uygulamasının gizliliğini ve güvenliğini karşılaştırın

Tasarım gereği, Signal ve Wire, sistem varsayılan mesajlaşma servislerinden daha iyi güvenlik sunar. Bu iki güvenli mesajlaşma uygulaması arasındaki temel farklar hakkında bu yazımızda gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Şifreli sohbet hizmetleri, mesajlarınıza hedeflenen alıcıdan başka birinin erişebileceği endişesi olmadan içeriği aktarmanıza olanak tanır. En iyi sohbet hizmetleri, yalnızca içeriği şifreleyerek güvenliği en üst düzeye çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda göndereni, zamanı veya ileti türünü tanımlayabilecek herhangi bir veri gibi bir iletişime bağlı bilgileri en aza indirerek güvenliği en üst düzeye çıkarır.

Hem Signal hem de Wire , Google Mesajlar, Apple’ın iMessage veya Microsoft’un Skype gibi varsayılan sistem mesajlaşma çözümlerinden daha güçlü güvenlik önlemleri sunar. Google, Apple ve Microsoft’un tümü, ilgili makamlar tarafından istendiğinde ilgili mesajlaşma platformları aracılığıyla gönderilen mesajlara erişme olanağına sahiptir. Signal veya Wire içinde gönderilen mesajlar yalnızca cihazda ve aktarım sırasında şifrelenmekle kalmaz, aynı zamanda tasarım gereği her iki şirket tarafından da okunamaz.

Aşağıdaki bölümler de, Sinyal ve Wire arasındaki temel ayrımlardan bahsedilmektedir.

Signal ve Wire’ın iletişim yetenekleri

Hem Signal hem de Wire, hizmetin diğer kullanıcılarıyla mesajlaşırken uçtan uca şifreli sohbet mesajlaşması sağlar. Başka bir deyişle, her ikisi de Signal kullanan iki kişi arasındaki mesajlar şifrelenecektir. Aynı şekilde, her ikisi de Wire kullanan iki kişi arasındaki mesajlar şifrelenecektir. Hizmetler hem şifreli görüntülü hem de sesli aramaları destekler.

Sohbetin ötesinde, ek mesajlaşma özellikleri platforma göre değişebilir. Signal’in iOS sürümü ile örneğin standart sohbet mesajları, kaybolan mesajlar, resimler, sesli mesajlar, GIF’ler, dosyalar, ödemeler (MobileCoin aracılığıyla), iletişim bilgileri ve konum gönderebilirsiniz. Örneğin Wire’ın Android sürümü ile standart sohbet mesajları, kendi kendini silen mesajlar, resimler, sesli mesajlar, GIF’ler, dosyalar, konum ve bir ping gönderebilirsiniz. Wire for Enterprise, kurumsal kimlik yönetimi sistemleriyle entegrasyon için tek oturum açma gibi konferans araması ve ekip yönetimi özellikleri ekler.

Signal ve Wire’ın platform kullanılabilirliği

Signal’i kullanmak için önce bir Android, iOS veya iPadOS cihazında Signal uygulamasıyla bir hesap oluşturmanız gerekir. Etkin bir Signal hesabınız olduğunda, Windows, macOS veya Linux’ta Signal masaüstü uygulamalarını yükleyebilir ve bunlara erişebilirsiniz. Mobil Signal hesabınızı bir Signal masaüstü uygulamasına bağlamak için mobil Android, iOS veya iPadOS cihazınıza erişmeniz gerekir. Signal’in web tarayıcı tabanlı bir sürümü yoktur.

Wire’ı kullanmak için Android, iOS, Windows, macOS veya Linux dahil olmak üzere desteklenen herhangi bir platformdan ve ayrıca desteklenen Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera veya Microsoft Edge tarayıcılarından bir hesap oluşturabilirsiniz.

Tarayıcı tabanlı mesajlaşma istiyorsanız Wire’ı seçin. Aksi takdirde, hem Signal hem de Wire, tüm büyük işletim sistemlerinde çalışan uygulamalar sunar.

Sinyal ve Wire için gerekli veriler

Her iki hizmet de bir hesap oluşturmak için en az bir parça kişisel veri gerektirir. Signal bir telefon numarası gerektirir ve kişileri tanımlamak için bu numaraya güvenir. Wire, bir hesap için bir e-posta adresi veya telefon numarası gerektirir.

Signal ve Wire’ın hesap yönetimi

Signal bireylere hizmet etmek için tasarlanmıştır. Kendi Signal hesabınızı oluşturur ve sürdürürsünüz. Signal hesaplarının kurumsal düzeyde yönetimi yoktur. Signal’i kullanan diğer kişilerle güvenli bir şekilde sohbet etmek için onları telefon numaralarıyla bulabilir (zaten Signal’e kayıtlılarsa) veya kişinize bir davetiye gönderebilirsiniz.

Wire ücretsiz bir sürüm sunar, ancak çoğunlukla kuruluşlarda güvenli sohbet ihtiyaçlarını karşılama çabalarına odaklanır. Kişiler, kişisel ve ekip kullanımı için ayrı Wire hesapları tutabilir, ancak bir e-posta adresi yalnızca tek bir Wire hesabıyla ilişkilendirilebilir. Wire for Enterprise ile yönetilenler gibi kurumsal hesaplar, e-posta tanımlayıcılarına dayanır.

Sinyal ve Tel açık kaynaktır

Hem Signal hem de Wire, GitHub’da sırasıyla https://github.com/signalapp ve https://github.com/wireapp adreslerinde açık kaynak koduna erişim sağlayan doğrulanmış hesaplara sahiptir.

Bir güvenlik garantisi olmamakla birlikte, kaynak kodunun kullanılabilirliği, bilgili kişilerin potansiyel sorunları tanımlamasının yanı sıra yamalar önermesini mümkün kılar. Tescilli ve kapalı kaynaklı yazılım çözümleri, kodu inceleme için kullanıma sunmaz. Kaynak koduna erişimin olmaması, bu sistemlerin güvenliğini bağımsız olarak belirlemeyi imkansız değilse de zorlaştırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, hem Signal hem de Wire, Apple’ın iMessage, Google Chat, Microsoft Teams, Skype ve WhatsApp gibi kodu incelemeye açık hale getirmeyen çözümlerden daha güvenli kabul edilmelidir.

Sinyal ve Wire Yönetimi

Signal, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir 501c3 vergiden muaf kar amacı gütmeyen kuruluştur. Hizmet şartları, Signal kullanımının Kaliforniya yasalarına tabi olduğunu belirtir.

Wire Swiss GmbH’nin merkezi Almanya’da olup, ofisleri İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri’ndedir. Hizmet şartları, Wire’ın Amerika Birleşik Devletleri dışında kullanımının İsviçre yasalarına, Wire’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanımının ise Amerika Birleşik Devletleri ve Kaliforniya yasalarına tabi olduğunu belirtir.

Sinyal ve Wire Fiyatlandırması

Signal’i ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz Apple veya Android uygulamasından projeye finansal destek sağlayabilirsiniz. Signal mobil uygulamaları, projeyi bir kerelik (yani bir Signal Boost) veya yinelenen (yani bir Sürdürücü) katkı ile desteklemenize olanak tanır. ABD merkezli 501c3 vergiden muaf, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak, kuruluş bağışları da kabul etmektedir.

Benzer şekilde Wire’ı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ancak, belirli özellikler (diğerlerinin yanı sıra konferans araması gibi) yalnızca Wire for Enterprise hesaplarında kullanılabilir. Mart 2022’den itibaren Wire for Enterprise fiyatlandırması hesap başına aylık 7,65 ABD dolardan başlar. Wire ayrıca, veri ve sistemler üzerinde ek güvenlik ve kontrol ekleyen Wire for Government’ın yanı sıra şirket içi bir seçenek sunar, ancak fiyatlandırmayı görüşmek için satış ekibiyle iletişime geçmeniz gerekir.

Sinyal veya Wire: Hangisini seçmelisiniz?

İkisinden, 2022’nin başlarından itibaren Signal dünya çapında çok daha yaygın bir şekilde benimseniyor, bu nedenle kişilerinizden bazıları Signal kullanıyor olabilir. Ancak Wire, bir web tarayıcısında çalışabilir ve ücretli Wire for Enterprise sürümüne yükseltme, kurumsal hesap yönetimi sağlar. Genel olarak, hem Signal hem de Wire, güvenli mesajlaşma için mükemmel seçeneklerdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu