BlogWhatsApp

Silinen WhatsApp Mesajları Geri Nasıl Yüklenir?

Whatsapp ile fotoğraf gönderme, video gönderme yada belge gönderme gibi bir çok işlemi yapıyoruz. Hatta bazı belge ve dokümanları Whatsap ile almaktayız. Öyle ki yanlışlıkla bazen önemli whatsapp mesajlarını silebilmekteyiz. Peki silinen WhatsApp mesajları geri nasıl yüklenir biliyor muydunuz? Bu yazımızda yanlışlıkla sildiğimiz whatsapp mesajlarının yedeğini geri getirmeyi ayrıca Whatsapp mesaj yedekleme nasıl yapılır konularında bahsedeceğiz.

Whatsapp Mesaj Yedekleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp akıllı telefonunuza kurulduktan sonra Google Drive hesabınızı kullanarak her gün 02:00 ‘da yani gece yarısı saat iki de yada farklı saatlerde olabilir WhatsApp kullanarak aldığınız yada gönderdiğiniz mesajların bir yedeğini almaktadır. WhatsApp mesaj yedeği ile ilgili ayarların olduğu kısım şu şekildedir;

 1. Telefonunuzda WhatsApp’ınızı açın.
 2. Whatsapp Menü‘ye girip buradan Ayarlar > Sohbetler > Sohbet yedeği‘ne dokunun.
 3. Hemen yedekleme yapmak istiyorsanız Yedekle‘ye dokunabilirsiniz, ayrıca Google Drive’a yedekle‘ye dokunarak da isteğinize göre yedekleme sıklığını ayarlayabilirsiniz.
 4. Eğer mevcut bir Google hesabınız yoksa, yönlendirildiğinizde Hesap ekle‘yi seçin.
 5. Yedekleme işleminde kullanmak istediğiniz bağlantı ağını, yani Wi-Fi kullanarak yada kullandığınız operatörün internetini kullanarak , seçmek için Yedekleme bağlantısı‘na dokunun.

Yedekleme İle İlgili Önemli Notlar

 • İlk yedeklemenin tamamlanması biraz zaman alabilir. Lütfen bu süre zarfında telefonunuzu şarja takın.
 • Sohbet yedekleme sıklığınızı, yedekleme yaptığınız Google hesabı ve hangi bağlantı üzerinden yedekleme yapmak istediğinizi her zaman Menü Tuşu > Ayarlar > Sohbetler > Sohbet yedeği‘ne giderek değiştirebilirsiniz.
 • Aynı Google hesabından her yeni Google Drive yedeklemesi yaptığınızda bir öncekinin üzerine yazılır. Eski bir Google Drive yedeklemesini geri yüklemek maalesef mümkün değildir.
 • Google Drive’da yedekleme yaptığınız medya ve mesajlarınız WhatsApp uçtan uca şifrelemesi ile korunmamaktadır.
Silinen WhatsApp Mesajlarını Geri Nasıl Yüklenir

Silinen WhatsApp Mesajlarını Geri Nasıl Yüklenir

Yedekleme ile ilgili bilgi sahibi oldunuz. Şimdi sıra geldi silinen WhatsApp mesajlarını geri nasıl yüklenir kısmına. WhatsApp, en son 7 günlük mesajlarınızı saklar, 7 günden önceki mesajlar ise silinir ve hiç bir şekilde geri getirmek mümkün değildir, sadece en güncel yani son 7 günlük mesajlarınız yedeklenir. Silinen WhatsApp mesajlarını geri getirmek için ise;

 1. İlk önce bir dosya yöneticisi uygulaması indirin.
 2. Dosya yöneticisi uygulamasında sdcard/WhatsApp/Databases dosyasını bulun. Eğer verileriniz SD karta kaydedilmemişse, sdcard yerine “dahili” veya “ana yedekleme” dosyası olarak görebilirsiniz.
 3. Geri yüklemek istediğiniz yedekleme dosyasının seçin ve msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 olan ismi msgstore.db.crypt12 olarak değiştirin. Crypt uzantısındaki numarayı değiştirmeyin.
 4. WhatsApp’ı telefonunuzdan kaldırın. LÜTFEN DİKKAT, EĞER WHATSAPP MESAJLARINIZ VAR İSE YUKARIDA BELİRTİLDİĞİ ŞEKİLDE WHATSAPP MESAJLARINIZIN YEDEĞİNİ TEKRARDAN MUTLAKA ALIN.
 5. WhatsApp’ı yeniden yükleyin.
 6. Sorulduğunda Geri yükle’ye dokunun.

Umarız WhatsApp mesajlarınızı geri yüklemeyi başarabilmişsinizdir. Daha fazla bilgi için yorum yaparak sorularınızı sorabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı