Kapat
Sponsor Reklamlar
Sokak Lambasından Elektrikli Araç Şarj Ediyorlar
İnternet 186 views 0

Sokak Lambasından Elektrikli Araç Şarj Ediyorlar

Sokak Lambasından Elektrikli Araç Şarjı Ama Nasıl

Avrupa ülkeleri fosil yakıtlarla çalışan taşıtları trafikten çekmeye hazırlanıyor. Benelüx ülkeleri denilen Belçika, Hollanda ve Lüksemburg da bu ülkeler arasında. Hollanda, elektrikli araç kullanımını yaygınlaştırmak için harika bir uygulama geliştirdi. Yakında hayata geçirileceği biliniyor. Sokak lambaları Hollanda-Lahey’de sadece sokakları aydınlatmakla kalmıyor, elektrikli otomobillerin enerji depolayabileceği şarj istasyonları olacak.

Sokak Lambasından Elektrikli Araç Şarj Ediyorlar

Bu aynı zamanda kamusal alanın daha da etkin, verimli kullanımı anlamına geliyor. Lahey Belediyesi sokak lambasından otomobil şarjı maksatlı “Şarj Feneri” ismiyle anılan proje kapsamında üç sokak lambasını şarj feneri olarak “tahsis” etti. Bunların her birinde iki adet şarj ünitesi bulunması aynı anda 6 elektrikli otomobilin şarjı demek.

Sokak Lambasından Elektrikli Araç Şarj Ediyorlar

Pilot Uygulamanın Detayları

Belediye sokak lambasından otomobil şarjı konulu projenin pilot uygulama süresini 6 ay olarak belirlemiş. Bu süre içerisinde uygulamanın işleyiş şekli mercek altına alınarak, başarılı olduğu takdirde pek çok sokak lambası elektrikli otomobil şarj ünitesi vazifesini de görecek. Yapılan hesaplamalara göre Belediye, sokak lambası ve otomobil şarj istasyonunun ayrı ayrı kullanılmasının, şarj feneri projesine göre maliyet bakımından ilave yük getirdiği sonuna ulaşmış. Bu da projenin mali açıdan daha mantıklı olması anlamına geliyor. Zaten Belediyelerin amacı da maliyetleri kısarak, verilen kamusal hizmetin nitelik ve niceliğin artırmak değil mi? Lahey Belediyesi’nin uygulaması diğer ülkeler için de emsal teşkil edeceğe benziyor.

Sokak Lambasından Elektrikli Araç Şarj Ediyorlar

Hollanda’da Elektrikli Otomobil Teşviki

Elektrikli otomobil kullanımını daha da yaygınlaştırmak isteyen Hollanda hükümeti çeşitli teşvikler veriyor. Buna vergi indirimi de dahil. Bu aynı zamanda çevre dostu bir çözüm olduğu için, konu hakkında çevrecilerin de rızası alınmış anlamına geliyor. Hesaplı olması yönüyle bu durum aynı zamanda hükümetin ve yerel yönetimlerin de bu uygulamaya sıcak bakmasına neden oluyor. Kimilerine göre bu tercihe bağlı bir durum değil. Bütün ülke geneline yayılması herkesin menfaatine olduğu için, bu bir zorunluluk olarak değerlendiriliyor. Elektrikli araçların pahalı olduğu ülkemizde de sokak lambasından otomobil şarjı projesi ile fosil yakıtların atmosferimizi kirletmesinin engellenmesini temenni ederek konuya son noktayı koyalım.

abdullah yanarateş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.