Kapat
Reklam Alanı
İnternet 78 views 0

Son 3 Yılda Hayatımıza Giren Teknolojiler

Son 3 Yılda Hayatımıza Giren Teknolojiler

Hızla gelişen dünyada son 3 yılda hayatımıza giren teknolojiler konusunda da ciddi bir artış yaşadık. Geçmişten günümüze kadar olan süreçte sürekli artan bir ivme ile ilerleyen teknolojik gelişmeler, son üç yıl içerisinde bilim-kurgu filmlerini zorlayacak seviyeye gelmiş durumda. Özellikle doksanlı yıllardan sonra popülerleşmeye başlayan mobil cihazlar ve milenyum sonrası dönemde akıllı özelliklerin eklenmesiyle oldukça hızlı bir süreç başlamış oldu. İlk olarak mobil cihazlarda başlayan akıllı uygulamalar daha sonra evlerimize, arabalarımıza, okullarımıza yani her alanımıza girmeye ve hayatımızı kolaylaştırmaya başladı.

3 Boyutlu Yazıcı

Bu döneme damga vuran 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kuşkusuz her geçen gün daha da ileri bir seviyeye taşınan teknolojik gelişmelerin başında gelmektedir. Fikir olarak tarihi seksenli yıllara kadar uzanıyor olsa da tam olarak üretilmesi ve çalışmaya başlaması geçtiğimiz üç sene içerisinde gerçekleşmiş durumda. İlk olarak basit materyallerin üretilmesinden sonra artık otomobil, silah hatta organ nakli bekleyen insanlar için organ dahi üretilmeye başlandı. Bu gelişme kuşkusuz ileride ses getirmeye devam edecek.

Drone

Aslında askeri sanayide ortaya çıkmış olan drone teknolojisinin kökeni 1900’lerin başına kadar uzanıyor. Askeri operasyonlarda kullanılması amacıyla üretilen insansız hava araçları daha sonra farklı amaçlarla kullanılmış olsa da son 3 yıl içerisinde bir eğlence aracı olmuş durumda. Hatta ciddi bir spor dalı olma yolunda da önemli adımlar atıldı son birkaç sene içerisinde. Günümüzde sivil havacılığın en popüler kolu olan drone teknolojisi sinemadan fotoğrafçılığa sanat içerisinde de birçok farklı alanın ilgisini çekmiş durumda.

Yapay Zeka

Henüz günlük hayatımızda etkisini tam olarak hissedemesek de yapay zekâ son dönemin en popüler teknolojik gelişmelerinin başında gelmektedir. Geçmişte bilim-kurgu filmlerine konu olan birçok fikir artık hayatımızın kopmaz bir parçası haline gelmeye başlıyor. İnsanların yaptığı gibi karmaşık problemlere cevap bulabilmesi hatta kimi bilim insanlarına göre duygusal kararlar verebilmesi iyi bir yapay zeka örneği olmaktadır. Yapay zekanın insanlık için bir tehdit olduğu fikrini savunan insanlar hala olsa da bu teknolojinin ilerlemesinin önünde hiçbir engel olmadığı da çok açıkça ortada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.