Blog

Sonar Nedir? Sonar Nasıl Çalışır?

Sonar Nedir? Sonar Nasıl Çalışır? Sonar, gönderilen ses dalgaları ile suyun altında bulunan nesnelerin yerlerini tespit eden bir tür aygıttır. Suyun altındaki balık gruplarını, batık gemileri ayrıca deniz altılarının yerini saptamaktadır. Sonarlar yaydıkları ses dalgasının geri dönüş zamanına göre nesnenin ne kadar uzakta olduğunu tespit eder. Ayrıca yankılanmanın oluş miktarına göre de nesnenin büyüklüğünü gösterebilmektedir.

Sonar Cihazlarının Çalışma Şekli

Sonar cihazı suyun üstünden, altına doğru ses dalgaları göndermektedir. Bu gönderilen ses dalgaları; balık, bitki örtüsü ya da altta bulunan nesnelere çarptığında, yüzeye tekrar geri yansır. Sonarlar ses dalgalarının deniz altına iniş zamanını hesaplamaktadır. Ses dalgalarının nesnelere çarparak, geri dönüş süresini de tespit eder. Bir bakıma Yarasaların ve yunusların kullanmış olduğu ekolokasyon özellikleriyle benzerlik göstermektedir. Cihazın yansıtmış olduğu nesnelerin ne kadar derinde olduğunu saptar. Ayrıca geri dönen titreşimlerinde gücünü ölçmektedir.

Nesnenin yapısı ne kadar sert ise titreşim darbesi de o kadar güçlü olmaktadır. Ses dalgaları yaklaşık olarak suda, bir mil hızla hareket etmektedir. Sonarlar bir saniyede birden fazla titreşim gönderebilme gücüne sahiptir. Geri dönen titreşimler elektrik sinyallerine dönüştürülür. Ardına görüntülenme işlemi yapılır. Bununla birlikte dip derinliğini, alttaki nesneleri, deniz altının yapısını görüntülemek mümkündür.

Sonarların Kullanım Alanları Şöyledir;

Sonar cihazının kullanım alanları çok geniş olup, yaygın olarak kullanıldığı alanlar şunlardır;

  • Denizcilik
  • Sağlık
  • Mühendislik alanlarında yaygın kullanılır.

Denizcilik

Düşman denizaltılarının yerini tespit etmek için kullanılır. Buz dağlarının yerlerini saptamak için kullanılmaktadır. Arama kurtarma amaçlı, batan gemilerin yerlerini bulmakta kullanılır. Balıkçı gemileri, balıkların gruplarının yerini tespit etmek için sonar cihazını kullanır. Araştırma gemileri, deniz tabanındaki fay hatlarının yerini tespit etmek amacıyla kullanmaktadır.

Sağlık

Sonar cihazları, sağlık sektöründe yaygın olarak kullanılırlar. Ultrason cihazları ile anne karnındaki bebeklerin gelişimleri, sağlık durumları ayrıca cinsiyetleri öğrenilir. İnsanlarda ve hayvanlarda yumuşak dokulardaki organların sağlıklı olup olmaması da tespit edilir.

Mühendislik Alanları

Mesafe ölçümlerinde kullanılır. İnşaat mühendisleri, tamirciler, İç mimarlar da bunu oldukça çok kullanmaktadır. Yeni bulunan mağaralar için de kullanılır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı