Kapat
Sponsor Reklamlar
Sonsuzluk İşareti Klavyede Nasıl Yapılır
ÇözümNet 717 views 1

Sonsuzluk İşareti Klavyede Nasıl Yapılır

Sonsuzluk İşareti Klavyede Nasıl Yapılır ; Sonsuzluk işareti nerede ve nasıl kullanılır? Sonsuzluk İşareti (∞) başı ve sonu olmayan, sonsuza kadar var olacak anlamında kullanılan bir simgedir. Sonsuzluk işaretinin asıl kullanıldığı alan Matematik alanıdır. Günümüzde ise tüm dünyada duyguları anlatmak için kullanılmaktadır.

Sonsuzluk işareti ülkemizde daha çok TC Devleti kurucusu ve lideri Mustafa Kemal Atatürk ile özdeşleşmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm tarihi olan 1938 tarihindeki son 8 rakamı daha çok sonsuzluk işareti ile  ifade edilmektedir. İfadenin de ötesine gitmekle beraber, Mustafa Kemal Atatürk sevgisi aynı sonsuzluk işaretinin anlamı gibi Türk Milletinin kalbinde, düşüncelerinde sonsuza dek var olacaktır.

Sonsuzluk İşareti Klavyede Nasıl Yapılır

Sonsuzluk İşareti Klavyede Nasıl Yapılır

 • Klavye ile sonsuzluk işareti yapmak için klavyenizde sırası ile Alt ve 8734 tuşlarına basınız.
 • Şayet Windowsun eski sürümlerinden birini kullanıyorsanız sonsuzluk işareti yapmak için Alt ve 236 tuşlarına sırası ile basınız.

Sonsuzluk İşareti Klavyede Nasıl Yapılır

Sonsuzluk işareti yapmak için Alt ve 8734 tuşlarını beraber kullandığımızda bazen ∞ işareti yerine ▲ işareti çıkmaktadır. Alt ve 8734 tuşlarını kullanarak sonsuzluk işareti yapmak için; Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Karakter Eşlem sekmesi üzerine gelmeniz gerekmektedir. Burada açılan sekmede yan tarafta bulunan çubuğu aşağı çekerek sonsuzluk işaretini bulabilirsiniz.

Sonsuzluk İşareti Klavyede Nasıl Yapılır

Kopyala ve Yapıştır

Eğer yukarıdaki anlatımla sonsuzluk işareti yapamadıysanız buradan kopyala ve yapıştır yaparak sonsuzluk işaretini kullanabilirsiniz. Kopyala ve yapıştır 

Sonsuzluk İşareti Nerelerde Kullanılır?

 • Sevgi, aşk, özlem gibi duyguların ifadesinde kullanılır.
 • Matematik de kullanılır. Sayı doğrusunda gösterilen eksi sonsuz ve artı sonsuz ile aynı mantıktadır.
 • Ülkemizde daha çok Ulusal Bayramlarda Mustafa Kemal Atatürk ile özdeşleşmiş bir işarettir. Mustafa Kemal Atatürk’ün 1938 yılında vefatından yola çıkarak, ölüm tarihinin son rakamındaki 8 ve sonsuzluk işareti (ters çevrilmiş 8) özdeşleşmiş Mustafa Kemal Atatürk’e duyulan sonsuz sevgi, özlem ve minnettarlığı anlatmak için kullanılmaktadır.

Klavyede Sıklıkla Kullanabileceğiniz Diğer Kısa Yollar

 • Ctrl + A = imlecinizin bulunduğu yerde tüm yazı ve resimleri seçer.
 • Ctrl + C = imlecinizin bulunduğu yerde tüm yazı ve resimleri kopyalar.
 • Ctrl + V = imlecinizin bulunduğu yerde tüm yazı ve resimleri yapıştırır.
 • Ctrl + Z = Word, Exell, Power Point yada bulunduğunuz internet sayfasında bir önceki işleme, sayfaya yani geri gitmeyi sağlar.
 • Ctrl + X = Seçim yaptığınız yeri keser.
 • Delete = Silme Tuşu
 • Esc = İptal etmek istediğiniz işlem için kullanılır.
abdullah yanarateş

“Sonsuzluk İşareti Klavyede Nasıl Yapılır” üzerine 1 yorum

 1. Anonim dedi ki:

  Çok faydalı bir bilgi bende öğrendim artık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.