Ana Sayfa ÇözümNet Sonsuzluk İşareti (∞) Klavyede Nasıl Yapılır ve Kopyala

Sonsuzluk İşareti (∞) Klavyede Nasıl Yapılır ve Kopyala

Sonsuzluk İşareti (∞)

“Sonsuzluk İşareti” nerede ve nasıl kullanılır? Sonsuzluk İşareti (∞) başı ve sonu olmayan, sonsuza kadar var olacak anlamında kullanılan bir simgedir. Sonsuzluk işaretinin asıl kullanıldığı alan Matematik alanıdır. Günümüzde ise tüm dünyada duyguları anlatmak için kullanılmaktadır. Sonsuzluk işareti ülkemizde daha çok TC Devleti kurucusu ve lideri Mustafa Kemal Atatürk ile özdeşleşmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm tarihi olan 1938 tarihindeki son 8 rakamı (yan yatmış sekiz), Mustafa Kemal Atatürk hakkında hazırlanan fotoğraflarda, resimlerde daha çok sonsuzluk ile  ifade edilmektedir. İfadenin de ötesine gitmekle beraber, Mustafa Kemal Atatürk sevgisi aynı sonsuzluk işaretinin anlamı gibi Türk Milletinin kalbinde, düşüncelerinde sonsuza dek var olacaktır.

Sonsuzluk İşareti (∞) Klavyede Nasıl Yapılır

Nerelerde Kullanılır?

  • Sevgi, aşk, özlem gibi duyguların ifadesinde kullanılır.
  • Matematik de kullanılır. Sayı doğrusunda gösterilen eksi sonsuz ve artı sonsuz ile aynı mantıktadır.
  • Ülkemizde daha çok Ulusal Bayramlarda Mustafa Kemal Atatürk ile özdeşleşmiş bir işarettir. Mustafa Kemal Atatürk’ün 1938 yılında vefatından yola çıkarak, ölüm tarihinin son rakamındaki 8 ve sonsuzluk işareti (ters çevrilmiş 8) özdeşleşmiş Mustafa Kemal Atatürk’e duyulan sonsuz sevgi, özlem ve minnettarlığı anlatmak için kullanılmaktadır.

Klavyede Nasıl Yapılır

Word ve Excel gibi Office programlarında sonsuzluk işaretini yapmak için Ekle > Simge yolunu izleyerek kolayca yapabilirsiniz. Klavye ile sonsuzluk işareti yapmak için klavyenizde sırası ile Alt ve 8734 tuşlarına basınız. Şayet Windows’un eski sürümlerinden birini kullanıyorsanız sonsuzluk işareti yapmak için Alt ve 236 tuşlarına sırası ile basınız.

Sonsuzluk İşareti (∞) Klavyede Nasıl Yapılır

Sonsuzluk işaretini yapmak için Alt ve 8734 tuşlarını beraber kullandığımızda bazen ∞ işareti yerine ▲ işareti çıkmaktadır. Alt ve 8734 tuşlarını kullanarak bu işareti yapmak için; Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Karakter Eşlem sekmesi üzerine gelmeniz gerekmektedir. Burada açılan sekmede yan tarafta bulunan çubuğu aşağı çekerek sonsuzluk işaretini bulabilirsiniz.

Sonsuzluk İşareti (∞) Klavyede Nasıl Yapılır

Videolu Anlatım

Cep Telefonlarında Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır

HTC, Sony, Xiaomi, Samsung, LG, Huawei gibi cep telefonlarında sonsuzluk işaretini oluşturacak kısayol tuşları bulunmamaktadır. Ama Android telefonlarınızda kullandığınız klavyeler size kısa yol oluşturmayı destekleyebilir.  Kısa yol desteklemese de sonsuzluk işaretini tanımlamayı destekleyebilir. Cep telefonlarında kullandığımız klavyeler kişiden kişiye değişmektedir. Ve bu klavyelerin bazısı sonsuzluk işaretini desteklemekte, bazısı ise desteklememektedir. Bu yüzden sonsuzluk işaretini yapmak için şu yolu izleyebilirsiniz. Cep telefonunuzda kullandığınız klavyenizde harflerin bulunduğu bölümden ayrı rakamların bulunduğu bölümü açınız. Burada çeşitli simgelerin olduğu bir yere gelmiş olmalısınız. Burada ilk bakışta sonsuzluk simgesi görünmüyor ise klavye üzerinde 1/2 şeklinde yazan yere tıklayınız. Eğer orada da sonsuzluk işaretini bulamıyorsanız kopyala-yapıştır yöntemini kullanabilirsiniz.

Sonsuzluk İşareti

iPhone da sonsuzluk işaretini yapmak için metin ayarlarını kullanarak klavyede kısayol oluşturabilirsiniz. Ayarları yapmak için ilk başta  işaretini kopyalayın, daha sonra ise Ayarlar, Genel, Klavye, Metin Değişimi yolunu izletin ve + simgesine dokunun. İfade bölümüne kopyaladığınız sonsuzluk simgesini yapıştırın ve Kestirme bölümüne de sonsuzluk adını verebilirsiniz. Son olarak da iPhone klavyenizde sonsuzluk yazmanız halinde direkt olarak sonsuzluk işareti simgesi ortaya çıkacaktır.

Sonsuzluk İşareti (∞) Klavyede Çıkmıyor

Bu işaretin klavyede çıkmamasının nedeni klavyenizden kaynaklanıyor olmasıdır. Sonsuzluk işaretini yapmak için kullandığımız Alt ve klavyenizde rakamların bulunduğu tuş takımında 8734 ve 236 tuşlarının bozuk olmasında dolayı, yani tam basmamasından dolayı bu işareti klavye ile yapamazsınız.

Sonsuzluk İşareti Kopyala ∞

Eğer yukarıdaki anlatımla sonsuzluk işareti yapamadıysanız buradan kopyala ve yapıştır yaparak sonsuzluk işaretini kullanabilirsiniz. Kopyala ve yapıştır 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar

DNS Nedir? DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS nedir , dns ayarları nasıl değiştirilir bu yazımızda kısaca bahsedeceğiz. Telefonlarda, bilgisayarlarda kısacası aktif olarak kullandığımız her cihazda, internet günlük hayatın...

∞ Lemniskat Eğrisi ∞ – Sonsuzluk İşareti ∞ Nasıl Yapılır

Lemniskat eğrisi olarak da bilinen sonsuzluk işareti ∞ ebediyen anlamında kullanılan bir semboldür. Lemniskat (sonsuzluk) işaretini Windows ve Mac işletim sistemlerinde en...

En Hızlı DNS Adresleri Güncel

En hızlı DNS adresleri ; Yıl 2020 ve birçok insan hala DNS engeli ya da yavaş DNS nedeni ile problem yaşıyor. Bu...

Bosch Çamaşır Makineleri Hata Kodları

Bosch Çamaşır Makineleri Hata Kodları, Bosch CL Hata Kodu ve Çözümü, Bosch Musluk Sembolü, Bosch E16 Hata Kodu ve Çözümü, Bosch  E18 Hata Kodu ve Çözümü, Bosch E23 Hata Kodu ve Çözümü, Bosch ...

Son Yorumlar