Blog

Lemniskat Eğrisi (Sonsuzluk İşareti ∞) Klavyede Nasıl Yapılır? ∞ Kopyala

İster Facebook, instagram, Twitter gibi sosyal medya olsun yada Whatsapp gibi mesajlaşma uygulaması olsun, isterse Word ve Excel gibi office programları olsun sonsuzluk işareti kopyala-yapıştır yapabilirsiniz.

Sonsuzluk İşareti Kopyala ∞ ∞ ∞

Sonsuzluk işareti (∞), bir diğer adıyla lemniskat eğrisi, başı ve sonu olmayan, sonsuza kadar var olacak anlamında kullanılan bir simgedir. Bu işaretinin asıl kullanıldığı alan Matematik alanıdır. Bu sembol ülkemizde daha çok TC Devleti kurucusu ve lideri Mustafa Kemal Atatürk ile özdeşleşmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm tarihi olan 1938 tarihindeki son 8 rakamı (yan yatmış sekiz), Mustafa Kemal Atatürk hakkında hazırlanan fotoğraflarda, resimlerde daha çok sonsuzluk ile  ifade edilmektedir. İfadenin de ötesine gitmekle beraber, Mustafa Kemal Atatürk sevgisi aynı sonsuzluk işaretinin anlamı gibi Türk Milletinin kalbinde, düşüncelerinde sonsuza dek var olacaktır.

Sonsuzluk İşareti (∞) Klavyede Nasıl Yapılır

Nerelerde Kullanılır?

  • Sevgi, aşk, özlem gibi duyguların ifadesinde kullanılır.
  • Matematik de kullanılır. Sayı doğrusunda gösterilen eksi sonsuz ve artı sonsuz ile aynı mantıktadır.
  • Ülkemizde daha çok Ulusal Bayramlarda Mustafa Kemal Atatürk ile özdeşleşmiş bir işarettir. Mustafa Kemal Atatürk’ün 1938 yılında vefatından yola çıkarak, ölüm tarihinin son rakamındaki 8 ve sonsuzluk işareti (ters çevrilmiş 8) özdeşleşmiş Mustafa Kemal Atatürk’e duyulan sonsuz sevgi, özlem ve minnettarlığı anlatmak için kullanılmaktadır.

Windows Klavyede Nasıl Yapılır

Word ve Excel gibi Office programlarında sonsuzluk işaretini yapmak için Ekle > Simge yolunu izleyerek kolayca yapabilirsiniz. Klavye ile sonsuzluk işareti yapmak için klavyenizde sırası ile Alt ve 8734 tuşlarına basınız. Şayet Windows’un eski sürümlerinden birini kullanıyorsanız sonsuzluk işareti yapmak için Alt ve 236 tuşlarına sırası ile basınız.

Sonsuzluk İşareti (∞) Klavyede Nasıl Yapılır

Sonsuzluk işaretini yapmak için Alt ve 8734 tuşlarını beraber kullandığımızda bazen ∞ işareti yerine ▲ işareti çıkmaktadır. Alt ve 8734 tuşlarını kullanarak bu işareti yapmak için; Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Karakter Eşlem sekmesi üzerine gelmeniz gerekmektedir. Burada açılan sekmede yan tarafta bulunan çubuğu aşağı çekerek sonsuzluk işaretini bulabilirsiniz.

Sonsuzluk İşareti (∞) Klavyede Nasıl Yapılır

Cep Telefonlarında Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

HTC, Sony, Xiaomi, Samsung, LG, Huawei gibi cep telefonlarında sonsuzluk işaretini oluşturacak kısayol tuşları bulunmamaktadır. Ama Android telefonlarınızda kullandığınız klavyeler size kısa yol oluşturmayı destekleyebilir.  Kısa yol desteklemese de sonsuzluk işaretini tanımlamayı destekleyebilir. Cep telefonlarında kullandığımız klavyeler kişiden kişiye değişmektedir. Ve bu klavyelerin bazısı sonsuzluk işaretini desteklemekte, bazısı ise desteklememektedir. Bu yüzden sonsuzluk işaretini yapmak için şu yolu izleyebilirsiniz. Cep telefonunuzda kullandığınız klavyenizde harflerin bulunduğu bölümden ayrı rakamların bulunduğu bölümü açınız. Burada çeşitli simgelerin olduğu bir yere gelmiş olmalısınız. Burada ilk bakışta sonsuzluk simgesi görünmüyor ise klavye üzerinde 1/2 şeklinde yazan yere tıklayınız. Eğer orada da sonsuzluk işaretini bulamıyorsanız kopyala-yapıştır yöntemini kullanabilirsiniz.

Sonsuzluk İşareti

iPhone da sonsuzluk işaretini yapmak için metin ayarlarını kullanarak klavyede kısayol oluşturabilirsiniz. Ayarları yapmak için ilk başta  işaretini kopyalayın, daha sonra ise Ayarlar, Genel, Klavye, Metin Değişimi yolunu izletin ve + simgesine dokunun. İfade bölümüne kopyaladığınız sonsuzluk simgesini yapıştırın ve Kestirme bölümüne de sonsuzluk adını verebilirsiniz. Son olarak da iPhone klavyenizde sonsuzluk yazmanız halinde direkt olarak sonsuzluk işareti simgesi ortaya çıkacaktır.

Sonsuzluk İşareti (∞) Klavyede Çıkmıyor

Bu işaretin klavyede çıkmamasının nedeni klavyenizden kaynaklanıyor olmasıdır. Sonsuzluk işaretini yapmak için kullandığımız Alt ve klavyenizde rakamların bulunduğu tuş takımında 8734 ve 236 tuşlarının bozuk olmasında dolayı, yani tam basmamasından dolayı bu işareti klavye ile yapamazsınız.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu