Blog

SSD Nedir? HDD ile Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzde hard diskler ile ilgili sorulan sorulardan biri de ssd nedir? hdd ile arasındaki fark nedir? sorusu olarak karşımıza çıkıyor. Kullanmış olduğumuz bilgisayarların içerisinde HDD ve SSD’de bulunuyor. bu sadece bilgisayarlar ile sınırlı kalmıyor. Depolama alanına ihtiyacı olan bütün cihazların içerisinde bu HDD ve ssd yerini alıyor. bu ele almış olduğumuz HDD ve ssd arasında bazı farklar mevcuttur. HDD olarak ele almış olduğumuz şey aslında hard disk olarak adlandırılmaktadır. İnsanlar hayatlarında uzun süredir hard diskleri kullanıyor. Bu hard diskler kimi zaman 100 GB kimi zaman ise 500 GB boyutlarında olabiliyor. Hard disklerin yanında artık yeni sistem olarak karşımıza çıkan SSD’leri görmekteyiz. O halde SSD ve HDD farklarına bir göz atalım.

SSD Nedir?

SSD, bulunan verileri depolamak için kullanılmakta olan mekanik parçalar yerine bellek yongaların kullanıldığı ve bunun yanında dahili olan devrelerden oluşan sürücüler olarak karşımıza çıkıyor. İyi bir bilgisayar için vazgeçilmez olarak görülüyor. Bu SSD’ler sabit olan disklerin çoğu sorunlarına çözüm olarak görülüyor.

HDD Nedir?

Sistem bellekleri saklamış oldukları bilgileri bilgisayar kapandığı zaman saklayamamaktadılar. Sistem belleklerinin bu özellikleri nedeniyle güç kullanmadığı halde veri saklayabilen donanımlara ihtiyaç duyuluyor. Bu ihtiyacı ise sabit disk sürücüleri olan HDD karşılıyor. Bu sabit diskler bilgisayarın açtığında işletim sistemi ve diğer tüm dosyalarınızı yazılımlarınızı sistem belleğine yüklüyor. Bunun sonucunda bilgisayar kapalı olsa bile saklamak istenilen bilgiler bu manyetik ortamda korunuyor.

SSD ve HDD Farkları

HDD diskler ve SSD diskler arasında bazı farklar bulunuyor. Bu farklara bakacak olursak;

  • Okuma ve yazma hızları arasında fark bulunuyor. Hard diskler işlemleri stabil bir şekilde gerçekleştiriyor. HDD’ lerin okuma ve yazma hızlarındaki performansları SSD’lerin okuma ve yazma hızlarından daha yavaştır.
  • Hard disklerin SSD disklerden en büyük sahip olduğu avantajı kapasitelerini yüksek olması olarak karşımıza çıkıyor.
  • SSD, HDD’ye göre daha dayanıklı oluyor.
  • Ses ve ısınma olarak SSD’ler daha avantajlıdır.
  • SSD’ler daha hızlı veri aktarımı yapmaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı