Oyun

Steam Ağına Bağlanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür?

Dünya üzerinde en çok kişi tarafından kullanılan oyun platformu Steam, bazen sizi bazı hatalarla karşı karşıya bırakabilir. Bu hatalar yüzünden oyunlara giremeyebilir veya online oyunları oynayamayabilirsiniz. Bu hatalardan biri ve en çok karşılaşılanı da Steam ağına bağlanılamıyor hatasıdır. Bu hatayla karşılaşıyorsanız ve çözüm yöntemlerini arıyorsanız doğru içerikte bulunuyorsunuz.

Steam Ağına Bağlanılamıyor

Steam ağına bağlanılamıyor hatası ile karşılaşmanız birden fazla sebebi olabilir. Öncelikle bu sebebin ne olduğunu anlamalı ve daha sonrasında çözüm yöntemlerini uygulamalısınız. Fakat bu hatayla karşılaşmanız halinde offline oyunları oynamaya devam edebilirsiniz. Bunun için hata ekranı geldiğinde “Çevrimdışı başlat” tuşuna basmanız yeterlidir. Fakat siz online oyunlara girmek istiyorsanız ve bu hatayla karşılaşmaya devam ediyorsanız aşağıdaki sorunları ve çözümleri incelemenizde fayda var.

Steam Ağına Bağlanılamıyor
Steam Ağına Bağlanılamıyor

İnternetinizi Kontrol Edin

İlk olarak yapmanız gereken şey internet bağlantınızı kontrol etmek olmalıdır. Eğer internet bağlantınız mevcut değilse böyle bir hatayla karşılaşmanız normaldir. Bunun yanında modeminizi yeniden başlatmak ve aşağıdaki kodları komut satırına girmek, Steam girişinizi sağlıklı bir şekilde yapabilmeniz için size fayda sağlayacaktır.

  • ipconfig /release
  • ipconfig /all
  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /renew
  • netsh winsock reset
  • netsh int ip set dns

Bu kodları Windows CMD komut satırına yazarak internetinizin daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Böylece Steam ağına bağlanılamıyor hatasının üstesinden gelebilirsiniz.

Bilgisayarınızı Kontrol Edin

Steam uygulaması bilgisayar üzerinde bazı bozukluklar meydana getirmiş olabilir. Bunun önüne geçmek için öncelikle Steam programını tamamen kapattığınızdan emin olun ve tekrar başlatmayı deneyin. Bunun yerine bilgisayarınızı da yeniden başlatabilirsiniz.

Bunun yanında farklı bir hesapla giriş yapmayı deneyerek giriş yapıp yapamadığınızı test edebilirsiniz. Eğer farklı bir hesapla giriş yapmayı başardıysanız çıkış yaparak tekrar kendi hesabınızla girdiğinizde sorun yaşamazsınız.

Steam Sunucularında Sorun Olabilir

Bazen Steam sunucularında yapılan bakım çalışmaları ve beklenmedik çökmeler sonucu da Steam ağına bağlanılamıyor hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda steamstat.us gibi siteler üzerinden sunucuların durumunu kontrol edebilirsiniz. Eğer bağlandığınız veya en yakın olduğunuz sunucuda problem gözüküyorsa beklemekten başka çareniz bulunmamaktadır. Sunucular tekrar aktif hale geldiğinde ise sorunsuz bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

Steam Sunucularında Sorun Olabilir
Steam Sunucularında Sorun Olabilir

Steam Seviyesi Nasıl Arttırılır? başlıklı içeriğimize de incelemeyi unutmayın.

Umarız içeriğimiz sayesinde siz de Steam ağına bağlanılamıyor hatasının neden kaynaklandığını ve nasıl çözüldüğünü öğrenmişsinizdir. En kısa süre içerisinde tekrar oyunlara dönmeniz dileğiyle.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu