Blog

Stockholm Sendromu Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Son zamanlarda özellikle filmlerde ve dizilerde sıklıkla karşımıza çıkan Stockholm sendromu isimli rahatsızlık, birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Dolayısıyla psikolojik terimlerle ilgisi olan veya olmayan kişiler tarafından Stockholm sendromu nedir araştırması yapılmaktadır. Nispeten yeni olarak sayılabilecek bir psikolojik rahatsızlık olarak bilinen bu durumu sizler de detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız içeriğimizi incelemeye devam edebilirsiniz.

Stockholm Sendromu Nedir?

Stockholm sendromu, 1970’li yılların ortasında yaşanan bir olay sonucunda psikologlar tarafından araştırılarak ortaya çıkarılan bir nevi psikolojik durum olarak nitelendirilmektedir. Basitçe açıklamak gerekirse, zorunlu bir şekilde olumsuz durum içerisinde bırakılan kişinin bu duruma sebep olan kişiye sevgi ve sempati besleme durumuna Stockholm sendromu ismi verilmektedir. Bu rahatsızlığın belirtileri de şöyle listelenebilir:

  • Kişi, kendisini olumsuz durumlara sokan kişiye karşı sempati duymaya başlar.
  • Kötü şahsın yaşayacağı olumsuz durumlara karşı kendisinin de olumsuz durumlarla karşılaşacağına inanmaya başlar.
  • Kişi, kendisine iyilik yapmayı ve kurtarmayı amaçlayan kişilere karşı da kötü amaçlar ve duygular beslemeye başlar.
  • Kişi, kötü şahıs ile amaçlarının aynı olduğuna inanır.

Stockholm sendromuna sahip olan kişi bu durumun farkına kolayca varmayacaktır. Dolayısıyla psikiyatrist ve psikologlar tarafından tedavisinin yapılması gerekmektedir. Bunun için güvenliğinin sağlanması, geçmişin hatırlatılması gibi yöntemler uygulanmaktadır.

Stockholm Sendromu Nedir?
Stockholm Sendromu Nedir?

Stockholm Sendromu Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Stockholm sendromunun ortaya çıkışı ve tespit edilişi, yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi ilk olarak 1970’li yılların ortasında olmuştur. Stockholm şehrinde gerçekleşen bir banka soygununda rehine olarak tutulan bir kadın, soyguncuya karşı olumlu duygular beslemeye başlamış ve onun iyiliği doğrultusunda hareketler sergilemiştir. Hatta olaylar sonlandıktan sonra banka soyguncusu savunmasıyla bilinmektedir.

Daha sonrasında psikologlar tarafından araştırılan bu rahatsızlık her geçen gün daha da yaygınlaşmış ve tüm çevreler tarafından bilinir hale gelmiştir. Böylece Stockholm sendromu resmi olarak rahatsızlık sınıflandırmasına alınmıştır. Ancak halen bu rahatsızlığı tam olarak tespit etmenin bir yolu bulunmamaktadır.

Lima Sendromu Nedir?

Stockholm sendromu nedir araştırmasını yapan kişilerin birçoğu daha sonra Lima sendromunu da merak etmektedir. Stockholm sendromunun zıttı olarak nitelendirilen bu rahatsızlıkta da kötü amaca sahip kişiler, rehin tuttukları kişilere bir süre sonra ilgi ve şefkat göstermeye başlarlar. Bu rahatsızlık da 1990’lı yıllarda Lima şehrinde büyükelçiliğe yapılan bir saldırı sonucunda, saldırganların rehin aldıkları kişilere oldukça iyi davranışlar sergilemesi sonucunda ortaya çıkmıştır.

Lima Sendromu Nedir?
Lima Sendromu Nedir?

İçeriğimizde tüm detaylarıyla Stockholm sendromu nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır sorularını yanıtlandırarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Benzer bir duruma siz veya bir yakınınız sahipse en kısa süre içerisinde bir psikoloğa danışmanız şiddetle tavsiye edilir. Farklı bir içerik olan Göktürkçe Türk (𐱅𐰇𐰼𐰚 – 𐱅𐰇𐰼𐰰) Nasıl Yazılır? Başlıklı yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu