Bilgi

Şubat Neden 28 Çeker?

Günümüzde kullandığımız takvim Miladi takvimdir. Ülkemiz miladi takvime göre ilerlediği için aylar 30 ve 31 çeker. Ancak yalnızca Şubat ayı 28, dört yılda bir 29 çeker. Neden?

Miladi Takvim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Miladi takvim, Dünya’nın Güneş’in etrafında dönüşünden ortaya çıkan bir takvimdir.

Miladi takvimin başlıca özellikleri şunlardır:

  • Hz. İsa’nın doğumunu esas alır.
  • Bir yıl 365 gün 6 saattir.
  • Bir yılda toplam 52 hafta bulunur.
  • Bir hafta 7 gündür.
  • Bir gün 24 saattir.

Özelliklerini saydığımız Miladi takvimin gelişmesinde Roma İmparatoru Jülius Sezar neden olmuştur.

Dünya, Neden Güneşin Etrafında Döner?

Miladi takvimin Dünya’nın Güneş etrafında dönüşünden ortaya çıktığını söylemiştik. Dünya’nın Güneş etrafında dönmesinin en büyük sebebi Güneş’in en büyük gezegen olmasıdır. Dünya gibi diğer gezegenler de Güneş’in etrafında döner. Dünya da olmak üzere tüm gezegenlerin kütleleri Güneş’ten daha azdır. Bu nedenlerle Dünya, Güneş etrafında döner.

ubat neden 28 çeker 2

Şubat Ayının Günleri Diğer Aylara Göre Neden Daha Az?

Şubat ayı, dört yıl art arda 28 çektikten sonra bir yıl 29 çeker. Çünkü Dünya’nın yörüngesi Elips şeklindedir ve devamlı Güneş’e yaklaşıp uzaklaşır. Bu uzaklaşıp – yakınlaşması da mevsim sürelerinin değişikliğini ortaya çıkarır.

Dünyanın Güneş’e en yakın olduğu mevsim kış mevsimidir ve Güneş’in çekim gücü etkisiyle diğer mevsimlere kıyasla daha hızlı döner. Bu nedenle de kış mevsimi iki gün kısalır. Kış mevsiminin son ayı olan Şubat da 30 çekmesi gerekirken 28 çeker.

Şubat ayının dört yılda bir 29 çekmesinin nedeni ise bir yılın 365 gün 6 saat sürmesidir. O dört yıl boyunca biriken 6 saatler dört yılda bir 24 saat, yani bir gün yapar. O bir gün de Şubat ayına eklenir ve böylelikle Şubat ayı dört yılda bir 29 çekmiş olur.

Artık Yıl Nedir?

Artık yıl, dört yılda bir 29 çeken Şubat ayının 29 çektiği yıla verilen isimdir. Eğer bulunan yılda Şubat ayı 29 çekiyor ise o yıla ”artık yıl” denir. Şubat ayına halk arasında ”küçük ay” dediği de görülmüştür.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu