Blog

Sudoku Nasıl Oynanır?

Bu yazımızda sizlere Sudoku Nasıl Oynanır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Öncelikle Sudoku nasıl bir oyundur ondan bahsedelim. Sudoku birkaç basit taktik ile çözülebilen eğlenceli bir oyundur. Sudoku kurallarını öğrenmek kolaydır.

Sudoku bulmacaları, basit düzey, orta düzey ve zor düzey olarak değişiklik gösterir. Bulmacalar, saf mantık kullanılarak elde edilebilecek benzersiz bir çözüme sahiptir.

Tahmin gerekli değildir. Sudoku bir matematik oyunu değil, mantıksal kalıpları tanımlamakla ilgilidir. En zor bulmacayı çözmek için karmaşık stratejiler kullanılmalıdır. Peki Sudoku Nasıl Oynanır?

Sudoku Nasıl Oynanır ? Sudoku Çözme Stratejileri

Sudoku hedefi basittir. Mantığı, 1-9 sayılarını her satır, sütun ve 3×3 bölgesinde tam olarak bir kez doldurarak gerçekleştirilir. Her satır, sütun ve 3×3 bölgesinin, 1-9 arasındaki her sayıyı bir kez içerdiğine dikkat edin. Aynı sayının satır veya sütunda tekrar etmesi hata yapılmış olduğuna işarettir ve değiştirmek gerekir.

Olası sayıları çizmek için notların kullanılması gerekli olabilir. Bir hücreye olasılık olarak yerleşebilecek rakamları geçici olarak yazabilirsiniz. Her garantili sayı yazıldıktan sonra geçici notlardan o sayıları kaldırarak çözüme ulaşabilirsiniz.

Sudoku Nasıl Oynanır
soduku nasıl oynanır

Sudoku Bulmacalarını Çözme İpuçları

Sudoku’nun en büyük yönlerinden biri, oyunun hem acemiye hem de deneyimli oyunculara çekici zorluklar sunmasıdır. Yetkinlik seviyelerine göre uyarlanmış bir sudoku oynadıklarında, hem yeni başlayan hem de deneyimli sudoku çözücüsü, görevi tamamlamak için iyi miktarda düşünce ve teknik kullanmak zorunda kalacaktır. Hepsinin bir bulmaca çözme yaklaşımı olsa da, aynı çözüm olmayabilir. Zor bir sudoku bulmacasını çözmek, kolay olanla kıyaslandığında oldukça farklı teknikler gerektirecektir.

Bu teknikleri kullanırken profesyonellerin yapmayı tercih ettiği yöntem, temel yöntemlerle başlamaktır. Olabildiğince çok sayı eklemek için ilk birkaç tekniği kullanın. Ardından, temel teknikleri kullanarak panele daha fazla numara ekleyemezseniz, daha gelişmiş olanları deneyin. Bir hücreye bir numara daha ekleyene kadar her defasında bir rakamı bulmaya çalışın.

Bu rakamla ilgili her hücreyi gezdikten sonra başka bir rakama geçebilirsiniz. Tüm rakamları satır veya sütunda aradıktan sonra 3×3 lük 9 hücreye göre aramaya devam edin. Ardından, temel tekniklerle tekrar başlayın ve işlemi tekrarlayın. Bu teknikleri kullanarak hemen hemen her sudoku bulmacasını çözebilmelisiniz.

Sayıları silme teknikleri

Bu tekniğin iki metodu vardır. Bunlardan birincisi tek aday diğeri ise eşsiz adaydır. Belirli bir hücre yalnızca tek bir sayı içerebiliyorsa, bu sayı tek adaydır. Diğer tüm aday sayılar geçerli satır, sütun veya satırda olduğunda ortaya çıkar.

Bir sudoku panosundaki her blok, satır ve sütunun 1 ile 9 arasındaki her sayıyı içermesi gereklidir. Bu nedenle, bir sayı 4 ise, yalnızca bir blok, sütun, satır içindeki tek bir hücreye yerleştirilebilir. Bu yazımızda kısaca Sudoku Nasıl Oynanır sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

Satranç taşlarının görevleri konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu