Blog

Superonline Modem Şifresi Değiştirme – Superonline Wi-Fi Şifre Değiştirme

Evinizde kullandığınız internetin güvenliği oldukça önemli bir konudur. Kullandığınız internet sağlayıcıya ve modeminize göre güvenlik önemleri farklı şekillerde alınabilmektedir. İnternetinizin şifresi de güvenlik konusunda en başta gelmektedir.

Fakat internet şifresini değiştirmeyi çoğu kişi bilmemektedir. Bu yüzden birçok kişi internet şifresini değiştirememekte ve dışarıdan bağlantılara açık bir kapı bırakmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için öncelikle hangi internet sağlayıcıyı kullandığınızı bilmeli ve daha sonra modem modelinizi öğrenmelisiniz.

Biz de bu yazımızda internet sağlayıcıları arasında olan Superonline Modem ve Wi-Fi şifrelerini değiştirme işleminin nasıl yapılacağını göstereceğiz.

En hızlı dns adresleri konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

Superonline Modem Şifresi Değiştirme

Her modemin bir modem arayüzü bulunur. Bu arayüz aracılığıyla internetiniz üzerindeki tüm ayarları ve düzenlemeleri yapabilirsiniz. Bu yüzden modem arayüzünün de güvenliği oldukça önemlidir. Öncelikle bu arayüzün şifresini değiştirmeniz daha iyi olacaktır. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • İnternetinize bağlı olduğunuz bir cihazdan tarayıcınıza girin.
  • Tarayıcının website yazma kısmına “192.168.1.1” yazın. (Bu adres değişik olabilir. Cmd yardımıyla modem arayüzü adresinizi öğrenebilirsiniz.)
  • Açılan sayfada karşınıza bir giriş ekranı gelecektir. Buradaki kullanıcı adı genellikle “admin” şifre de “superonline” olur. Herhangi bir değişiklik yapmadıysanız bunları yazarak giriş yapın.
  • Arayüz içerisine girdiğinizde modem ayarları sekmesini bulun ve buradan modem arayüzü giriş şifrenizi değiştirin.

Bu işlemi yaptıktan sonra modem girişinizde “Superonline” olarak yazdığınız şifreyi değiştirmiş olursunuz ve modem arayüzüne sizden başka kimse ulaşamaz. Son yıllarda Turkcell yalnızca anlaşmalı olduğu modellerin modemini kullandığı için neredeyse tüm Superonline modellerinin çalışma mantığı ve modem arayüzü aynıdır. Bu yüzden yukarıdaki işlemleri uygulayarak modem şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Superonline Modem Şifre Değiştirme
Superonline Modem Şifre Değiştirme

Superonline Wi-Fi Şifresi Değiştirme

Şimdi de sıra internetinizin şifresini değiştirmeye geldi. Modeminiz ve internetiniz size ilk teslim edildiğinde varsayılan ve karmakarışık bir Wi-Fi şifresi verilir. Bu şifreyi değiştirmek de düşünüldüğünün aksine oldukça kolaydır. Yukarıda bahsettiğimiz modem arayüzüne girdikten sonra yalnızca bir kutucuğu düzenleyerek Wi-Fi şifrenizi değiştirebilirsiniz.

  • Modem arayüzüne yukarıda bahsettiğimiz şekilde tekrar giriş yapın.
  • Bu sayfa içerisinde “Wi-Fi Ayarları” veya benzer isimli sekmeyi bularak tıklayın.
  • Açılacak olan sayfada “Şifre” veya “Parola” kısmını değiştirerek ayarları kaydedin.

Bu işlemden sonra Wi-Fi şifreniz değişecektir ve bağlı olan tüm cihazlar otomatik olarak internetten çıkacaktır. Tekrar internete bağlanabilmek için yeni şifreyi girmeniz gerekecektir. Ayrıca Superonline tarafından sunulan kişisel uygulamaları kullanarak da Wi-Fi şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Bu işlemleri yapmak hem ev internetinizin hem de sizin güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Ayrıca bu işlemleri yaparken tüm adımları anladığınızdan emin olmalı ve yanlış bir ayarı değiştirmemelisiniz. Aksi taktide modeminize format reset atmanız gerekebilir. Bu da profesyonel yardım gerektirecektir. Umarız içeriğimiz sayesinde siz de hem modem hem de internetinizin şifresini değiştirebilmişsinizdir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu