Blog

Tarayıcı Uzantılarınızı Kolayca Kaldırma veya Devre Dışı Bırakma

Chrome, Firefox, Edge ve diğer tarayıcılarda tarayıcı uzantılarını nasıl devre dışı bırakacağınızı ve kaldıracağınızı bu yazımızda anlattık.

İster yalnızca birkaç tarayıcı uzantısı kullanın, ister listenizde bir düzine veya daha fazla uzantı bulunsun, tarayıcı uzantılarınızı sık sık temizlemek iyi bir fikirdir. Uzantılarınızı organize etmek, tarayıcınızı düzenli tutacak ve saldırı yüzeyinizi azaltacaktır.

Kullanmadığınız veya ihtiyaç duymadığınız tarayıcı eklentilerini nasıl temizleyeceğinize ve bunun neden önemli olduğuna bakalım.

Tarayıcı Uzantılarınızı Temizlemek için Nedenler

Bazı yönlerden eski tarayıcı uzantılarını kaldırmak, yer imlerinizi temizlemek gibidir. Eski uzantılardan kurtulmak, araç çubuğunuzdaki dağınıklığı azaltır ve sağ tıklama menüsünü kısaltarak gerçekten istediğiniz uzantıları kullanmanızı kolaylaştırır.

Ancak, organizasyondan daha önemli olan uzantıları toparlamak için nedenler var. Her uzantının çalışması kaynak gerektirir, bu nedenle çok fazla çalıştırdığınızda tarayıcınızın çıkmaza girmesi yaygındır. Kötü yazılmış veya güncel olmayan uzantılar kararlılık sorunlarına neden olabilir.

Çoğu uzantı , tarayıcınızda yaptığınız her şeye erişebildiğinden , güvenlik ve gizlilik riski de oluştururlar. Yıllardır güncellenmemiş eski “zombi uygulaması” uzantıları sizi saldırılara maruz bırakabilir. Diğer zamanlarda, uzantılar, sizinle ilgili tonlarca veri toplamak veya sizi reklamlarla aşırı yüklemek için kullanan spam içerikli geliştiricilere satılır.

Bu nedenle, yalnızca güvendiğiniz iyi uzantıları kullanmak sizin yararınızadır. Diğer her şey gitmeli.

Hangi Uzantıların Kaldırılacağına Karar Verme

Aşağıda, her büyük tarayıcı için uzantı menüsüne nasıl erişeceğinizi göstereceğiz. Onları ziyaret ederken, gerçekte hangi uzantılara ihtiyacınız olduğunu düşünmek önemlidir.

Buna yardımcı olmak için kendinize birkaç soru sorun:

  • Bu uzantıyı düzenli olarak kullanıyor muyum? Geçen ay kullanmadıysanız, kaldırın veya kaldırın.
  • Bu uzantı ihtiyacım olanı yapıyor mu? Bazen, tarayıcınız bu özelliği yerleşik olarak içerecek şekilde güncellenirse uzantılar gereksiz hale gelebilir. Diğer zamanlarda, bakım eksikliği veya büyük tarayıcı revizyonları nedeniyle bir uzantı bozulabilir.
  • Bu uzantının faydaları, potansiyel gizlilik risklerine değer mi? Ziyaret ettiğiniz her web sitesindeki verilere erişim karşılığında size günde bir tıklama kazandıran bir uzantıya sahip olmak, değerli bir takas değildir.
  • Bu uzantıya güveniyor muyum? Eklentiyi yüklemeyi hatırlamıyorsanız veya güvenli olmadığını duyduysanız, kaldırmalısınız.

Uzantıları Devre Dışı Bırakma ve Kaldırma

Çoğu tarayıcıda, bir uzantıyı kaldırmak yerine devre dışı bırakma seçeneğiniz vardır. Bu seçeneklerin her ikisi de farklı durumlarda kullanışlıdır.

Bir uzantıyı devre dışı bıraktığınızda, artık çalışmaz, ancak uzantı listenizde kalır. Kaydırıcısını tekrar açarak daha sonra etkinleştirebilirsiniz.

Uzantıların bir soruna neden olup olmadığını görmek istediğinizde veya uzantıları yalnızca belirli zamanlarda kullanıyorsanız, devre dışı bırakmak yararlıdır. Örneğin, ayın ilk günü e-tablolarda çalışırken kullandığınız bir uzantı, ayın geri kalanında devre dışı bırakılabilir.

Bir uzantıyı kaldırmak, onu tarayıcınızdan siler ve ilgili verileri siler. Bu uzantıyı tekrar kullanmak isterseniz, web mağazasından yeniden yüklemeniz gerekir. Artık mevcut olmaması durumunda, başka bir yerde bir kopyasını bulamadığınız sürece uzantıyı tekrar kullanamazsınız.

Bir uzantı çalışmıyorsa veya kullanmıyorsanız kaldırmalısınız. Bunları tarayıcınızda tutmanız için hiçbir sebep yok.

Chrome’da Uzantılar Nasıl Kaldırılır

Chrome’da bir uzantıyı hızlı bir şekilde kaldırmak için sağ üstteki araç çubuğunuzda uzantıyı sağ tıklayın ve Chrome’dan Kaldır ‘ı seçin . Kötüye kullanım nedeniyle kaldırıyorsanız Kötüye kullanım bildir araç çubuğunu kontrol edin , ardından onaylamak için tekrar Kaldır’ı seçin.

Tüm uzantılarınızı yönetmek için Chrome’un sağ üst köşesindeki üç noktalı menü düğmesini ve ardından Diğer araçlar > Uzantılar ‘ı tıklayın. Birini devre dışı bırakmak için kaydırıcısını kapatın. Kaldırmak için Kaldır’ı seçin.

Uzantıların nasıl çalışacağını Ayrıntılar menüsünden de yönetebilirsiniz. Uzantının hangi sitelerde çalıştığını (varsa) kontrol etmek için Site erişim alanını kullanın. Uzantının gizli modda da çalışmasına izin veren bir kaydırıcı var.

Chrome, araç çubuğunda uzantılarınızdan birkaçını gösterir. Tam listeyi göstermek için yapboz simgesine tıklayın ve hangilerinin araç çubuğunda her zaman görüneceğini seçmek için Sabitle simgelerini kullanın.

Tonlarca uzantınız varsa, hepsini yönetmek için daha fazla yardım için SimpleExtManager’ı deneyin.

Firefox’ta Uzantılar Nasıl Kaldırılır

Chrome’da olduğu gibi, tarayıcınızın sağ üst köşesindeki bir uzantıya sağ tıklayın ve ondan hızlı bir şekilde kurtulmak için Uzantıyı Kaldır’ı seçin.

Firefox’un sağ üst köşesindeki üç satırlı Menü düğmesini tıklayın ve yüklediğiniz her şeyi görmek için Eklentiler ve temalara gidin (veya Ctrl + Shift + A tuşlarına basın). Etkin ve Devre Dışı bölümleri göreceksiniz ; bir uzantıyı açmak veya kapatmak için geçiş düğmelerini kullanın.

Bir eklentiyi kaldırmak için üç noktalı menü düğmesini tıklayın ve Kaldır’ı seçin . Bu menüde, daha fazla seçenek görmek için Yönet’e de tıklayabilirsiniz .

Firefox’un burada Temalar ve Eklentiler için ayrı sayfaları vardır . Eklentiler modern tarayıcılarda yaygın değildir, bu yüzden bunlar için endişelenmenize gerek yok.

Uzantıları yeniden düzenlemek istiyorsanız, araç çubuğunuzdan birine sağ tıklayın ve bunları taşımak için Araç çubuğunu özelleştir’i seçin. Bir uzantının ana araç çubuğunda görünmemesini istiyorsanız Taşma Menüsüne Sabitle’yi de seçebilirsiniz .

Microsoft Edge’de Uzantılar Nasıl Kaldırılır

Microsoft Edge artık Chromium’u temel aldığından , uzantıları kaldırma işlemi Chrome’a ​​çok benzer. Adres çubuğunun sağındaki Yapboz simgesini tıklayın ve Uzantıları yönet’i seçin .

Bu sizi bir uzantıyı devre dışı bırakmak için kaydırıcıyı devre dışı bırakabileceğiniz bir menüye getirir. Erişebilecekleri üzerinde değişiklik yapmak için Ayrıntılar’ı seçin veya kaldırmaya hazırsanız Kaldır’ı tıklayın.

Bu arada, araç çubuğundaki bir uzantıyı sağ tıklatabilir, ardından gerekirse Araç çubuğundan gizle veya Microsoft Edge’den Kaldır’ı tıklayabilirsiniz . Gizli olanlar dahil tüm uzantıları göstermek için Yapboz simgesini tıklayın ve çubukta hangilerinin görüneceğini seçmek için göz simgelerini kullanın.

Opera’da Uzantılar Nasıl Kaldırılır

Edge gibi Opera da Chromium’u temel olarak kullanıyor, ancak uzantı menüsü farklı görünüyor. Sol üstteki Opera logosuna tıklayın ve Uzantılar > Uzantılar’a gidin (veya Ctrl + Shift + E tuşlarına basın ).

Filtrelemek için en üstte Etkin ve Devre Dışı sekmelerini bulacaksınız . Diğer tarayıcılarda olduğu gibi, bir uzantıyı devre dışı bırakmak için kaydırıcıyı kapatın. Kaldırmak için birinin üzerindeki X’i tıklayın .

Ayrıca, Ayrıntılar ve Seçenekler altında bulunan daha fazla seçenekle, uzantının neye erişebileceğini kontrol etmek için kutular bulacaksınız .

Aktif uzantılarınız Opera’nın sağ üst köşesindeki kutu simgesinin altında görünecektir . Hepsini görmek için buna tıklayın ve kalıcı olarak göstermek istediğiniz herhangi biri için pin simgesini kullanın.

Safari’de Uzantılar Nasıl Kaldırılır

Mac’inizde Safari kullanıyorsanız, sol üstteki Safari > Tercihler’i tıklayıp ardından Uzantılar sekmesine giderek uzantıları yönetebilirsiniz.

Safari’de bir uzantıyı devre dışı bırakmak için onay kutusunu temizleyin. Bir uzantıyı kaldırmak istiyorsanız, onu tıklayın ve Kaldır’ı seçin . Uzantıya bağlı olarak, önce ilişkili uygulamayı Mac’inizden kaldırmanız için bir istem görebilirsiniz .

Tarayıcı Uzantılarınızı Sık Sık Temizleyin

Artık hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın tarayıcı uzantılarınızı nasıl temizleyeceğinizi biliyorsunuz. Bunu yapmak kolaydır ve tarayıcınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için bunu rutininizin düzenli bir parçası haline getirmek akıllıca olacaktır.

Kullanışlı görünseler bile asla yüklememeniz gereken belirli uzantılar olduğunu unutmayın.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu