BilgiBlog

Taşınabilir Bellek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşınabilir bellek seçerken dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Günümüzde bilgisayar ve telefonların kullanımının artması ile elimizdeki veriler de gittikçe büyümeye başlamıştır. Dolayısıyla bazı dosyaları ve verileri bir noktadan başka bir noktaya taşımak istediğimizde taşınabilir belleklere başvururuz. Ancak dosyalar büyüdükçe ve detaylandıkça, taşınabilir belleklerin de detayları önemli hale gelmiştir. Sizler de flash bellek veya harddisk gibi taşınabilir bir bellek almayı düşünüyorsanız, içeriğimizi incelemeye devam ederek taşınabilir bellek seçerken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Taşınabilir Bellek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşınabilir bellekler yardımıyla büyük küçük fark etmeksizin tüm dosyalarınızı hem daha güvenli bir ortamda saklayabilir hem de istediğiniz her yerde görüntüleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Fakat taşınabilir belleklerin sahip olduğu özellikleri inceleyerek bu doğrultuda alım yapmanız büyük önem taşımaktadır. Aksi taktirde aktarımlarınız beklediğinizden uzun sürebilir, dosyalarınız için yeterli depolama alanını elde edemeyebilir veya taşımakta problem yaşayabilirsiniz.

Flash bellek, SD Kart, Harddisk ve içerisinde depolama alanı barındıran tüm cihazlar taşınabilir bellekler sınıflandırmasına girmektedirler. Fiyatları oldukça farklılık gösteren bu belleklerin boyutları, hızları ve destekleri tamamen farklılık göstermektedir. Bu yüzden bir ürün ucuz diye almaya kalkmanız istediğiniz sonuçla karşılaşmamanıza sebep olabilir. Bunun önüne geçebilmek adına aşağıdaki başlıkları inceleyerek taşınabilir bellek seçerken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Taşınabilir Bellek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Taşınabilir Bellek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bellek Hızı

Birçok kişi önemsemese de taşınabilir belleklerdeki en büyük farklılıklar bellek hızı noktasında olmaktadır. Büyük boyutlara sahip dosyalara sahipseniz ve birden fazla cihaz arasında dosya aktarımı amacıyla taşınabilir bellek sahibi olmayı düşünüyorsanız, yüksek hız değerlerine sahip olan bir modeli tercih etmeniz gerekecektir. Aksi taktirde dosyalarınızı açmanız ve cihazlara aktarmanız oldukça uzun zamanlar alabilir. Günümüzde flash bellek ve sd kart gibi donanımlarda ortalama ve yüksek hızlar mümkün olsa da eski nesil harddisklerde dönüş hızından ötürü performans kayıpları meydana gelebilmektedir. Bu yüzden bir taşınabilir bellek almadan önce mutlaka aktarım hızını kontrol etmeyi unutmayın.

Bellek Boyutu

Taşınabilir bellek seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de bellek boyutudur. Belleğinizi hangi amaç doğrultusunda kullanacağınıza bağlı olarak 8/16/32/64/128/256GB boyutlarında taşınabilir disk alabilirsiniz. Bu boyutların üzerindeki diskler daha yüksek işlem gücüne ihtiyaç duydukları için hız konusunda bazı sorunlar meydana gelebilmektedir. Bunun yanında düşük boyutlu bir bellek satın almanız daha sonrasında yeni bir belleğe ihtiyaç duyacağınız anlamına gelebilir.

Taşınabilir Bellek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Bellek Boyutu
Taşınabilir Bellek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Bellek Boyutu

İşletim Sistemleri Desteği

Her taşınabilir bellek tüm işletim sistemlerinde sorunsuz olarak çalışmamaktadır. Örneğin Windows platformlar için geliştirilmiş olan ve buna uygun şekilde format atılmış olan bir flash belleği Mac işletim sistemine sahip bir cihaza takmanız halinde algılanmayacaktır. Dolayısıyla dosyalara da erişiminiz mümkün olmayacaktır. Bu yüzden bir disk satın alırken platform desteklerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun yanında yalnızca bir işletim sistemine göre kullanım sağlamanız diskinizin sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Bellek Fiziksel Boyutu

Taşınabilir belleğin taşınabilir olmasının arkasında yatan en büyük nedenlerden biri kolay saklanabilmesi ve taşınabilmesidir. Dolayısıyla bir diski satın alırken boyutu da mutlaka dikkate alınmalıdır. USB Diskler genellikle benzer boyutlara sahip olduğu için herhangi bir sorun yaratmamaktadır ancak harddisk gibi daha büyük boyuta sahip disklerde taşıma problemleri meydana gelebilmektedir. Dolayısıyla hem korumasını sağlayabilecek hem de kolayca taşınabilir özelliğe sahip olan bir bellek almanız önemlidir.

Taşınabilir Bellek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Bellek Fiziksel Boyutu
Taşınabilir Bellek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Bellek Fiziksel Boyutu

Görüldüğü üzere taşınabilir bellek seçerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Sizler de bu noktaları dikkate alarak bir taşınabilir bellek seçimi yaparsanız, daha sonrasında sorun yaşama ihtimalinizin önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca benzer bir içerik olan Flashta Dosya Görünmüyor Hatası Nasıl Düzeltilir? Başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu