Kapat
Sponsor Reklamlar
Sponsor Reklamlar
Teknolojinin Öncesi ve Sonrası
İnternet 458 views 0

Teknolojinin Öncesi ve Sonrası

Teknolojinin Öncesi ve Sonrası

Modern teknoloji günümüzde çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu teknolojilerin ilk versiyonlarına baktığımızda, tarihi 100 yıl öncesine kadar uzandığını görmekteyiz. Bu ilk halleri bazen garip bazense bizlere komik gelmektedir. Ama bu ilk versiyonların şu anki modern teknolojinin ilk adımlarını olduğu kesindir. TeknoZum ailesi olarak günümüz teknolojisine ait çok nadir bulunan fotoğrafları ve şu anki hallerini sizler için araştırdık.

Bilgisayar Faresi

Teknolojinin Öncesi ve Sonrası

ilk bilgisayar faresi Douglas Engelbart tarafından 1960’lı yıllarda icat edilmiş. Fare dikdörtgen ve ağaçtan yapılmış. Fareye verdikleri isimse; X-Y Position Indicator for a Display System, çok uzun bir isim değil mi? Şu an için kullanılan isim ise “mouse” (Fare). 

Bebek Arabası

Teknolojinin Öncesi ve Sonrası

İlk bebek arabası William Kent tarafından 1733 yılında icat edildi. Tasarımı bir köpek, keçi ve minyatür bir at tarafından çekilecek şekilde yapıldı ve de 4 tekerliydi. Daha sonra 1900’lü yıllarda Charles Burton 3 tekerli ve itilebilir olan, görünümü biraz daha iyi, zengin ve aristokrat kısma hitap eden bebek arabasını icat etti.

Elektrikli Süpürge

Teknolojinin Öncesi ve Sonrası

İlk elektrikli süpürge 1901 yılında Hubert Cecil Booth tarafından icat edildi. Elektrikli süpürge benzinle çalışıyor ve bir yerden başka bir yere taşınması içinde at arabaları kullanılıyordu. Siemens 1906 yılında 1 beygir gücünde motoru ve 300 kilogram ağırlığında ki elektrikli süpürgeleri satışa başladı.

Motosikletler

Teknolojinin Öncesi ve Sonrası

19. yüzyılda bilim adamları ve mucitler bisikletler ve buharlı makinaların beraber işlevsel hale getirilebileceğini fark ettiler. 1867 yılında Amerikalı mucit Sylvester Howard Roper, iki silindirli ve buhar gücüyle çalışan “velocipede” yani motosikleti sundu.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Teknolojinin Öncesi ve Sonrası

Şu anki sanal gerçeklik gözlüğünün ilk prototipi 1963 yılında Hugo Gernsback tarafından yapıldı. Teleyeglasses adını verdiği gözlük 140 gram ağırlığındaydı ama ne yazık ki hiç bir zaman üretime geçilmedi.

Görüntülü Konuşma

Teknolojinin Öncesi ve Sonrası

Bell Labs için telefon ve TV arasındaki bağı kurmak çok uzun bir araştırma gerekmişti. 1956’da New York Dünya Furarında ilk görüntülü konuşmayı sağlayan cihazını ziyaretçilerin beğenisine sundu. Bell Labs’e ne kadar teşekkür etsek azdır.

*Kaynak: brightside.me

* Tüm görseller brightside.me sitesinden alınmıştır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.