Blog

“Telefon Kendi Kendine Kapanıyor” Sorunu ve Çözümü

Günümüz gelişen teknolojisinde akıllı telefonlar, bilgisayardan çok daha fazla kullanışlı hale gelmeye başladı. Fakat bunun yanında sıkça karşılaşılan “telefon kendi kendine kapanıyorsorunu ve çözümü arama motorlarında sıkça kendisini göstermeye başladı. Peki, bu sorunun ana kökü nedir ve nasıl çözülür?

Şarj Durumunu Kontrol Edin

Telefonların ansızın kendi kendisine kapanmasının en büyük nedeni bataryanın bitmesidir. Şarj durumunuz eğer ki yüzde yirmilerde ya da yüzde onlarda iken birden bire kapanıyorsa bataryayı değiştirmeniz gerekmektedir. Fakat günümüzde yeni üretilen telefonlarda bataryaların çıkması gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu yüzden dolayı bu kişiler Google Play Store ya da App Store’dan Battery Health adlı programı indirmeli ve bu program ile bataryalarını kontrol etmelidir. Böylelikle batarya sorununun önüne geçmek kolay olacaktır.

Yazılım Güncellemesi Varsa Telefon Kendisini Kapatabilir

Eğer ki batarya probleminden dolayı telefonunuzun kapanmadığını tespit ettiyseniz o halde yazılım güncellemesi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Her ne kadar Android ya da iOS kullanıcısı olursanız olun her yapılan yeni güncelleme arkasından da bir sorunu telefonunuza getirecektir.

Fakat bu güncellemelerin arkasından yeni bir güncelleme geldiğinde de sorunlar düzelmiş olacaktır. Bu yüzden dolayı yeni güncelleme olup olmadığını sürekli kontrol etmelisiniz. Eğer ki tüm bunlara rağmen sorun gitmiyorsa internetten bu problem hakkında başka kişilerinde şikayette bulunup bulunmadığına bakmanızı tavsiye ederiz.

Telefonu Reset Yapın Ve Sıfırlayın

Eğer ki batarya sorununuz olmadığını ve en son güncellemeye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız geriye tek bir yapmanız gereken şey kalacaktır. Oda telefonunuzu fabrika ayarlarına çevirmektir. (Fakat bu işlemi yapmadan önce internette kısa bir araştırma yapmalı ve bu soruna sahip kişiler olup olmadığı kontrol edilmelidir) İlk olarak cihazı fabrika ayarlarına çevirmeden önce cihaz içerisinde yer alan önemli dosyaları yedeklemeyi tavsiye ederiz.

Cihazı sıfırladıktan sonra birkaç saat boyunca cihazı rahat bırakın ve herhangi bir uygulama yüklemeyin. Ardından bir uygulamayı seçin ve yükleyin. Cihazınızın kapanıp kapanmadığını bunun ardından kontrol edin. Bunun sonunda size sorun oluşturan uygulamayı rahatlıkla bulacaksınız.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu