Blog

Telefonu Televizyona Bağlamak – Telefon Ekranını TV’ye Yansıtma

Akıllı telefonunuzun ekranını televizyona yansıtarak film izleyebilir, sosyal medyada gezebilir ve görüntülü sohbetler gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapabilmek düşünüldüğü kadar zor değildir ve birkaç işlem ile telefonunuzu televizyonunuza yansıtmanız mümkündür. Telefon ve televizyon markalarının arasında küçük değişimler olsa da genellikle hepsi aynı mantıkla birbirine bağlanmaktadır. Bu yazımızda telefonunuzu nasıl televizyonunuza yansıtabileceğinizi göstereceğiz.

Telefonu Televizyona Bağlamak

Telefonunuzu televizyonunuza bağlamak için izlemeniz gereken birkaç adım bulunuyor. İlk başta zor ve uzun bir süreç gibi gözükse de bir kez yaptıktan sonra kolaylıkla yapacağınızdan emin olabilirsiniz. Tüm adımları eksiksiz ve sıralı bir şekilde yapmayı unutmayın.

Aynı Wi-Fi Ağına Bağlanmak

Hem telefonunuzu hem de televizyonunuzu aynı internete bağlamanız gerekmektedir. Böylece iki cihaz kendi aralarında kolaylıkla iletişim kurabilirler ve internet paketinizden harcama gibi bir riskiniz olmaz. Televizyonunuzu Wi-Fi ağına bağlamak için kumandanızdan ayarlar tuşuna basarak Wi-Fi ayarlarına yönlendirmelisiniz. Bu ekrandan bağlanmak istediğiniz ağı seçerek ve şifrenizi girerek kolay bir şekilde bağlanabilirsiniz. Eğer televizyonunuzda Wi-Fi özelliği bulunmuyorsa telefonunuzu yansıtmanız kablo dışında mümkün değildir.

Screen Mirroring

Televizyonunuzun ayarlar kısmına tekrar girerek görüntüyü alacağı yeri HDMI veya SCART yerine Screen Mirroring veya Wireless olarak seçmelisiniz. Bu seçeneği seçtikten sonra televizyonunuzun ekranına bağlantı bekleniyor isimli bir ekran gelecektir. Bundan sonra yapmanız gereken telefonunuzdan sağlıklı bağlantıyı kurmaktır.

Telefonu Bağlamak

Telefonunuzu televizyonunuza yansıtmak için ayarlardan bağlanma veya yansıtma sekmesini bulmanız gerekiyor. Bu noktada telefonlar oldukça farklılık gösterebiliyor. Kendi telefonunuzun markasını ve modelini yazarak televizyona nasıl bağlantı kurulacağı hakkında Youtube gibi platformlar üzerinden yardım alabilirsiniz. Fakat genellikle televizyona bağlanmak için üçüncü taraf bir yazılım kullanmanız gerekir. Bunu da Play Store ve App Store gibi uygulamalardan bulabilirsiniz. Fakat yeni model telefonlarda ekranı aşağıya kaydırdığınızda bu özellik ile karşılaşmanız mümkündür.

Telefonu Televizyona Yansıtırken Bilinmesi Gerekenler

İsterseniz telefonunuzun ekranını yansıtmadan da televizyonunuzu kontrol edebilirsiniz. Akıllı bir televizyona sahipseniz ve hem telefonunuz hem de televizyonunuz aynı ağa bağlı ise youtube gibi platformlarda ek bir yansıtma tuşu çıkacaktır. Telefonunuzdan açtığınız bir youtube videosunu anında televizyon ekranına bu sayede yansıtabilirsiniz. Bunun için televizyondan herhangi bir ayar yapmanıza veya telefonunuza ek bir uygulama indirmenize gerek yoktur. Üçüncü uygulamaların dışında bazı televizyon markaları, televizyonları için özel uygulamalar üretmektedirler. Bu uygulamalar yardımıyla da televizyonunuzu yönetebilir ve ekranınızı yansıtabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler ile telefonunuzu televizyonunuza bağlayamadıysanız kablo kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunun için bir ucu HDMI bir ucu mini USB olan kablolardan almanız gerekmektedir. Böylece telefonunuz ve televizyonunuz arasında kablolu bağlantı kurarak hem ekranınızı yansıtabilir hem de dosyalarınızı aktarabilirsiniz. Ayrıca televizyonunuza telefonunuz dışında bilgisayarınızı da bağlayabilirsiniz. Benzer yöntemlerle bu işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Umarız içeriğimiz sayesinde telefonunuzu televizyonunuza yansıtabilir ve kaliteli bir deneyim yaşama fırsatı bulursunuz. Bol teknolojili günler dileriz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu