Blog

Telefonum Wifiye Bağlanmıyor Sorunu ve Çözümü

Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan cep telefonlarımız, sahip olduğu özellikleri ve uygulamaları kullanabilmemiz için çoğu zaman İnternet’e ihtiyaç duyuyor. Cep telefonundan internete bağlanmak için ise ya mobil veriyi kullanmalıyız ya da sahip olduğumuz bir WİFİ ağına bağlanmalıyız.

Mobil veriyi kullanmak çoğu durumda akıllıca olmayacağından ve de masraflı olacağından WİFİ’yi tercih ederiz. Fakat bazen telefonumuzda ya da WİFİ ağımız da oluşan problemler yüzünden

WiFi ağına bağlantı sağlayamayabiliriz. Bu durum da İnternet’e erişmek için problemin kaynağını bulmalı ve çözmeliyiz. Sizde Telefonum Wifiye Bağlanmıyor diyorsanız, yazının devamını okuyabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Wi-fi şifremi unuttum sorunu ve çözümü

Telefonum Wifiye Bağlanmıyor

Bu problemin birçok sebebi olabilir. Bu duruma sebep olabilecek nedenlerin başında cep telefonunda ya da modem de oluşan problemler gelir. Fakat genel sebepleri ve çözümleri şu şekildedir;

  • Modeme uzak bir konumda olmak; Modeme uzak kalına durumlarda, WİFİ sinyali de zayıflayacağından, ağa bağlantı sağlayamayabilirsiniz. Bunun için ya daha yakın bir WİFİ ağına bağlanmalı ya da modeme daha yakın bir konuma geçmelisiniz. Eğer modeme yakın kalma şansınız yok ise, modem sinyallerini genişleten cihazlardan edinerek, modeminizin sinyal alanını genişletebilirsiniz.
  • Telefon kaynaklı problemler; Cep telefonunuz da oluşan bazı problemler de WİFİ ağına bağlanmanızı engelleyebilir. Bu tarz durumlarda cep telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz. Eğer sorun çözülmez ise telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Sıfırlama işleminden sonra WİFİ ağına bağlanma probleminiz muhtemelen çözüme kavuşacaktır.
  • Modem şifresinin değişmiş olması; Sahip olduğunuz WİFİ ağını sağlayan modemin güvenliği için kullanılan şifrenin herhangi bir durumda değişmiş olması da WİFİ ağına bağlanmanın önüne geçebilir. Eğer modem şifresi değişmiş ise telefonunuzun WİFİ ağları listesinde bulunan ağ adınızı seçerek, ağı unutmalı ve yeni şifreyi girerek ağa bağlanmalısınız. Yeni şifreyi girdikten sonra telefonunuz muhtemelen WİFİ’ye bağlanacaktır.
  • Ağ adının değişmesi; Bağlı olduğunuz ağın adının değişmiş olması da WİFİ’ye bağlanmanın önüne geçebilir. Bu durumda yeni WİFİ ağını seçerek şifreyi girebilir ve WİFİ ağına erişim sağlayabilirsiniz.

WİFİ Ağını Genişletmek için?

Telefonunuz modeme uzak kalıyorsa, WİFİ sinyallerini güçlendirmek için alan genişletici cihazlarını kullanabilirsiniz. Satın alacağınız herhangi bir alan genişletici cihazını modemden çok uzak olmayan bir prize takarak, modem ile eşleştirdikten sonra kullanabilirsiniz.

iPhone WİFİ Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone cihazlarında yaşanan WİFİ sorunları da genel olarak android ile aynıdır. Probleminiz yukarıda bulunan listede geçmiyor ise veya yaptıklarınız bir işe yaramıyor ise, WİFİ ayarlarınıza giderek “ağ ayarlarını sıfırla” seçeneğini seçerek, telefonunuzun WİFİ ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. Sıfırlama işleminden sonra problem muhtemelen çözülecektir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu