Blog

Telegram Okundu Bilgisi Nasıl Anlaşılır?

Telegram da gönderilen mesajların, mesaj gönderdiğiniz kişi tarafından okundu bilgisi almak yada okunduğunu anlamak Whatsapp ile kıyaslandığında farklılık göstermektedir. Whatsapp ile benzer özelliklere sahip olmasına rağmen detaylı bir rapor sunmadığı için mesajın iletildiği veya okunduğu bu uygulama üzerinde tam anlamıyla anlaşılamamaktadır. Fakat birkaç tüyo ile sizler de Telegram da gönderilen mesajların okundu bilgisi hakkında fikir sahibi olabilir ve gönderdiğiniz mesajların ne durumda olduğunu anlayabilirsiniz.

Telegram da Gönderilen Mesajların Okundu Bilgisi

Bugün neredeyse tüm mesajlaşma platformlarında mesajı gönderdiğinize ve görüntülendiğine dair uyarılar alabilirsiniz. Bu işlemler genellikle tek tik, çift tik veya mavi tik adıyla bahsedilen sistemler sayesinde anlaşılabilmektedir. Bunun yanında Whatsapp gibi platformlarda mesajların üstüne tıklayarak kimlerin ne zaman okuduğunu ve mesajın ne zaman iletildiğini görüntüleyebilme gibi avantajlar da bulunmaktadır. Ancak Telegram uygulaması üzerinde bu özellik tam anlamıyla kullanılamamaktadır.

Eğer Telegram üzerinde göndermiş olduğunuz bir mesajın karşı tarafa iletilip iletilmediğini veya görüntülenip görüntülenmediğini öğrenmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey mesajınızın yanında yer alan tik işaretini kontrol etmek olacaktır. Burada göreceğiniz üç farklı tik simgesi şunları ifade etmektedir:

  • Gri renkli tek tik – Mesajınızın sizin tarafınızdan iletildiğini ancak karşı tarafın henüz bildirim almadığını gösterir.
  • Gri renkli çift tik – Mesajınızın karşı tarafa bildirim olarak iletildiğini fakat henüz görüntülenmediğini belirtir.
  • Mavi renkli çift tik – Göndermiş olduğunuz mesajın karşı tarafın okuduğunu belirtir.

Bunların yanında mesajın ne zaman iletildiği veya ne zaman okunduğu gibi bilgilere detaylı olarak ulaşabilmeniz maalesef mümkün değildir. Yine de yukarıda bahsetmiş olduğumuz özellikler sayesinde mesajınızın durumunun ne olduğunu anlayabilirsiniz. Aynı şekilde size gelen mesajlarda da karşı tarafa aynı bildirimler iletilmektedir.

Telegram Okundu Bilgisi
Telegram Okundu Bilgisi

Telegram Okundu Bilgisi Nasıl Kapatılır?

Telegram üzerinde diğer kişilerden gelen okundu bilgisini gizlemenin şimdilik herhangi bir yöntemi bulunmamaktadır. Ancak son görülmenizi ve iletilen mesajları kısıtlayarak iletildi bildiriminin gönderilmemesini sağlayabilirsiniz. Burada yapacağınız ayarlara göre sizler de başka kişilerin mesajlarınızı görüp görmediğini inceleyemezsiniz. İstediğiniz zaman bu özelliği açıp kapatabilir ve Telegram okundu bilgisini dolaylı yoldan yönetebilirsiniz.

Telegram Okundu Bilgisi Nasıl Kapatılır?
Telegram Okundu Bilgisi Nasıl Kapatılır?

Sizler de bu içerikten yola çıkarak Telegram üzerinde yaptığınız konuşmaları inceleyebilir ve Telegram okundu bilgisi özelliğinin nasıl çalıştığını daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Ayrıca daha güvenli bir mesajlaşma ortamı için gizlilik ve güvenlik ayarlarınızı incelemeyi ve düzenlemeyi unutmayın. Bunun yanında Telegram Hesabı Nasıl Silinir? başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu