TikTokBlogSosyal Medya

Tiktok Bahşiş Nedir? Bahşiş Nasıl Alınır ve Gönderilir?

TikTok bahşiş nedir sorusu, TikTok üzerinde belirli bir kitleye sahip olan ve kazanç sağlamak isteyen kişiler tarafından yakından araştırılmaktadır. Yeni sunulan ancak içerik üreticilere yüksek motivasyon sağlayan bahşiş özelliği, maddi açıdan geri dönüşü ciddi derecede arttıracak gibi görünüyor. Fakat bu özellik henüz ülkemizde bulunmuyor. Bizler de yakında kullanılmaya başlanacak olan bu özelliği, şimdiden sizlere tanıtmak ve anlatmak amacıyla tüm detaylarıyla incelemeye çalışacağız.

TikTok Bahşiş Nedir?

TikTok bahşiş özelliği, adından da anlaşılacağı üzere, izleyicilerin yayıncılara çok daha hızlı bir şekilde para gönderebilmesi özelliği olarak tanımlanmaktadır. Aynı Twitch veya Bigo Live gibi platformlarda bulunan bağış sistemine benzemektedir. Şimdilik yalnızca Stripe ödeme sistemini kullanan, dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet veren bahşiş özelliği, yakın zamanda ülkemizde ve diğer ülkelerde de aktif olarak kullanılabilecek.

Bir canlı yayında veya profil üzerinden direkt olarak gönderilebilen bahşişler, yalnızca birkaç dakika içerisinde içerik üreticisinin hesabına aktarılmaktadır. Ve bu sistem, TikTok hediyelerinde gibi yüksek vergi oranlarına sahip değildir. Dolayısıyla içerik üreticiler daha çok kazanç elde edebilirken, izleyiciler de düşük bağışlar yaparak maksimum etkiyi yaratabilirler.

TikTok Bahşiş Nedir?
TikTok Bahşiş Nedir?

TikTok Bahşiş Nasıl Etkin Edilir?

TikTok bahşiş nedir sorusundan hemen sonra, bu özelliğin nasıl kullanılabileceği araştırılmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi henüz ülkemizde bulunmayan bu özellik, yakın zamanda kullanılabilir olacaktır. O güne kadar hesap ayarlarınızdan bahşiş özelliğini etkin hale getirebilir ve kullanmaya hazır olabilirsiniz.

TikTok Bahşiş Nasıl Alınır?

TikTok bahşiş özelliğini hesabınızda kullanmak ve bahşiş alabilmek için karşılamanız gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Tahmin edebileceğiniz üzere öncelikle belli bir kitleye hitap etmeniz ve daha sonrasında TikTok tarafından belirlenen durumlara elverişli bir hesaba sahip olmalısınız. Bu şartları şöyle detaylandırabiliriz:

 • Minimum 100.000 takipçinizin bulunması gerekmektedir.
 • Ticari hesaplar bahşiş özelliğinden faydalanamazlar.
 • Hesapta herhangi bir ihtar veya uyarı bulunmaması gerekmektedir.
 • Kişinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Yalnızca TikTok Next programının parçası olan içerik üreticiler bu özelliği kullanabilir.

Bunun yanında bahşiş özelliğini aktif hale getirebilmek için Stripe hesabınızın bulunması gerekmektedir. Stripe hesabı henüz yalnızca ABD’de bulunduğu için, Türkiye desteği gelene kadar bu özelliği kullanmanız mümkün olmayacaktır. Ancak Stripe hesabınız bulunuyorsa hemen sisteme kayıt olabilirsiniz. Başvuru için ise aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • TikTok uygulamasını açın ve hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ alt köşede bulunan “Profil” sekmesine tıklayın.
 • Açılacak sayfada sağ üst köşede bulunan 3 çizgiye tıklayın ve “Ayarlar” sayfasına girin.
 • Sayfa içerisinde yer alan “İçerik Üretici Araçları” sekmesini bulun.
 • Bu sekme içerisinde “Bahşişler” seçeneğine tıklayın.
 • “Başvur” butonuna tıklayın.
 • Yönlendirilmiş olduğunuz Stripe sayfasında hesap oluşturun veya mevcut hesabınıza giriş yapın.

Bu işlemlerden hemen sonra TikTok geliştirici ekibi hesabınızı inceleyecek ve tüm durumları karşılamanız halinde bahşiş özelliğiniz aktif hale getirilecek. Bundan sonra kullanıcılar profiliniz üzerinden sizlere bahşiş gönderebilir. Gönderilen bahşişler anında hesaba yatmakta ve cüzi bir miktarda işlem ücreti alınmaktadır. Vergilendirmeler kesilecek faturalar üzerinden yola çıkarak tarafınızca yapılmalıdır.

TikTok Bahşiş Nasıl Alınır?
TikTok Bahşiş Nasıl Alınır?

TikTok Bahşiş Nasıl Gönderilir?

Eğer bahşiş almak gibi bir niyetiniz yoksa ve sevdiğiniz içerik üreticilere bahşiş göndermek istiyorsanız, çok daha kolay bir şekilde işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bahşiş gönderebilmek için herhangi bir şartı karşılamanız gerekmez ve yalnızca Stripe hesabına sahip olmanız yeterlidir. Bu hesap üzerinden direkt olarak para aktarımını sağlayabilirsiniz.

 • TikTok uygulamasını açın ve hesabınıza giriş yapın.
 • Bahşiş vermek istediğiniz içerik üreticinin sayfasına ilerleyin.
 • Sayfanın başında yer alan “Bahşişler” yazısına tıklayın. (Eğer bu yazıyı göremiyorsanız, içerik üretici bahşiş almıyor demektir)
 • “Bir Bahşiş Gönder” butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada bahşiş tutarını seçin veya özel bir tutar girerek “Sonraki” butonuna tıklayın.
 • Ödeme yönteminizi seçin. Hiçbir ödeme yöntemi bulunmuyorsa yeni bir ödeme yöntemi ekleyin. (Kredi Kartı, Banka kartı, ön ödemeli kart vs.)
 • Ödeme yönteminizi seçtikten sonra “Ödemeyi Onayla” butonuna tıklayın. 3D Secure mevcutsa şifre girmeniz istenecektir.

Bu adımların her birini tamamladıktan sonra gerekli vergiler kesilecek ve gönderdiğiniz bahşiş tutarı anında içerik üreticiye iletilecektir. Bu işlemi canlı yayınlarda da gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Yapmış olduğunuz bahşiş tutarı, üreticinin profilinde görüntülenebilecektir.

TikTok Bahşiş Nasıl Gönderilir?
TikTok Bahşiş Nasıl Gönderilir?

İçeriğimizde tüm detaylarıyla TikTok bahşiş nedir, bahşiş nasıl alınır ve gönderilir gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık. Umarız sizler de kendi hesabınızda bahşişler özelliğini açabilir ve sevdiğiniz içerik üreticilere bahşiş gönderebilirsiniz. Bunun yanında yine TikTok tarafından sunulan ve güzel bir kazanç yöntemi olan TikTok Shoutouts Nedir? Para Nasıl Kazanılır? Başlıklı içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu