TikTokBlog

TikTok Shoutouts Nedir? Para Nasıl Kazanılır?

Tiktok üzerinden hem kitlenizi büyüterek ünlü olabilir hem de bu hobiden para kazanabilirsiniz. Büyük bir platform olan Tiktok böylece sizin için büyük bir gelir kapısı olabilir. Bu sosyal platform üzerinde para kazanabileceğiniz özellikler geçtiğimiz zamanlara kadar oldukça kısıtlı iken, günümüzde birçok para kazanabileceğiniz özellik bulunmaktadır.

Kitlenizden para kazanmanızı sağlayabileceğiniz Tiktok özelliklerinden biri de yeni çıkan Shoutouts özelliğidir. Bu özellik ayrıca takipçisi olduğunuz kişilerle de muhteşem bir iletişim kurma yöntemidir.

Biz de bu içeriğimizde TikTok Shoutouts nedir ve nasıl kullanılır sorularını yanıtlayacağız.

TikTok Shoutouts

tiktok shoutouts nedir
TikTok Shoutouts

Geçtiğimiz aylara kadar Tiktok üzerinde yüksek kitlelere sahip kişilerin en büyük gelir kaynağı canlı yayınlardı. Fakat bu özellik birçok kişiye yeterli gelmiyordu. Ayrıca birçok takipçi fenomenler ile iletişime geçemediği için şikayetçi oluyordu.

Tiktok iki tarafı da mutlu etmek amacıyla uygulama için yeni bir özellik olan ve önceden başka sosyal platformlarda kullanılmış olan shoutouts özelliğini kullanıma sundu.

Bu özellik ile birlikte artık takipçiler belli bir ücret karşılığında istedikleri fenomenin onlar için özel video hazırlamasını talep edebilecek. Böylece hem Tiktok fenomenleri para kazanacaklar hem de takipçiler kolay bir şekilde iletişim kurabilecek. Tabii ki bu süreçte birçok detay bulunuyor.

 • TikTok yayıncıları istedikleri durumlarda parayı geri iade ederek video talebini kabul etmeme hakkına sahipler.
 • Uygunsuz içerik talepleri Tiktok ekibi tarafından incelenerek direkt olarak reddedilir ve yayıncıya dahi iletilmez. Bu durumla karşılaşan hesap süresiz olmak üzere yasaklanır.
 • Tiktok Shoutouts özelliği bir süreliğine yalnızca yüksek takipçi sayısına sahip hesaplarda kullanılabilir olacaktır.
 • İçerik üreticisine talep geldiği andan itibaren üç iş günü içerisinde dönüş yapması gerekmektedir. Aksi taktirde talep iptal edilir ve para geri yatırılır.
 • İçerik üreticilerinin tamamen özgün videolar oluşturması gerekmektedir. Hazır veya birden fazla kez kullanılan videoların Tiktok ekibi tarafından fark edilmesi durumunda hesap cezalandırılır.

Tüm bu gereksinimlerin yerine getirilmesi halinde düzgün, sosyal, kullanışlı ve kazançlı bir sistem oluşturmayı hedefleyen Tiktok ekibinin bu konuda başarılı olup olmadığını önümüzdeki zamanlarda göreceğiz. Eğer halihazırda 100.000 takipçi sayısından daha fazla takipçiye sahipseniz hemen bu özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey hesap ayarlarınızdan içerik üreticisi sekmesinden Shoutouts özelliğini aktif hale getirmek. Ve takipçisi olduğunuz bir fenomen ile bu özelliği denemek istiyorsanız profiline giderek bu özelliği kullanıp kullanamadığınızı inceleyebilirsiniz.

TikTok Shoutouts ile Para Kazanmak

Yüksek takipçiye sahip bir içerik üreticisi iseniz daha çok para kazanmanın sırrı Tiktok Shoutouts özelliğinde olabilir. Fakat bu özelliği kullanmadan önce bazı ince detayları da öğrenmeniz gerekebilir. Tiktok Shoutouts ile para kazanmanın detaylarını da şöyle sıralayabiliriz.

 • Yüksek takipçiye sahip bir hesaba sahip olmanız birinci şarttır. Bundan sonrasında Shoutouts beta programına katıldığınıza dair bir mesaj alırsınız veya hesap ayarlarınızın “İçerik Üreticisi” bölümünde Shoutouts sekmesi aktif hale gelir.
 • Bu sekme üzerinden gerekli ayarları yaparak özelliği aktif hale getirmelisiniz. Daha sonrasında yapmanız gereken takipçilerinizin size içerik talebi göndermesini beklemek olacaktır.
 • Herhangi bir talep gönderildikten sonra ilk olarak Tiktok ekibi tarafından uygunluğu incelenir ve onaylanması durumunda size gönderilerek üç iş günü içerisinde içeriği hazırlamanız veya iptal etmeniz beklenir. İptal etmeniz halinde ödeme hesabınıza geçmeden iptal olacaktır.
 • İçeriği hazırlayıp gönderdiğiniz andan itibaren inceleme sürecine girer ve birkaç gün içerisinde Tiktok tarafından incelenip uygunluğu kontrol edilir. Onaylanması halinde içerik, talep eden kişiye gönderilir. Ve size ödemesi gereken tutar vergiler kesilerek hesabınıza gönderilir. Her işi almadan önce size ödenecek tutarı da görebilirsiniz.
 • İçeriğinizin reddedilmesi durumunda, uygunsuz bir içerik mevcutsa yasaklanırsınız, uygunsuz değil ise tekrar hazırlamanız talep edilebilir.
 • Talep edilen içerikler bir doğum günü mesajı, selam gönderme, özel bir müzik ile video hazırlama gibi konulara sahip olabilir.
 • İçeriğinizi teslim ettikten sonra, bu içeriği başka bir yerde kullanmaya hakkınız bulunmaz. Artık bu içerik tamamen alıcıya ait olacaktır ve tüm haklarının da sahibi olacaktır. Bu yüzden hazırladığınız videolarda ileriki zamanlarda hak iddia etme durumunuz olmayacaktır.

Hem takipçiler hem de içerik üreticileri için oldukça güzel ve kullanışlı bir sistem gibi gözüken Shoutouts halen beta aşamasında. İlerleyen zamanlarda edilen tecrübelere ve bu özelliğinin sürdürülebilirliğine bakılarak devam edilip edilmeyeceğine karar verilecektir.

Fakat muhtemelen bu özellik bir kesim için her zaman kullanılabilir olacaktır. Umarız içeriğimiz sayesinde siz de sevdiğiniz içerik üreticilerinden nasıl özel videolar isteyebileceğinizi anlayabilmiş ve içerik üreticisi iseniz Tiktok Shoutouts üzerinden nasıl para kazanabileceğinizi daha iyi kavrayabilmişsinizdir. Bol içerikler dileriz.

Ayrıca TikTok ile para kazanma yöntemleri konusuna da göz atmak isteyebilisiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu