Blog

TikTok’tan Yasaklanmanıza Neden Olacak 7 Şey

TikTok hesabınızı yasaklanmaya karşı korumak oldukça basit bir işlemdir. Uygulamanın topluluk yönergelerine birden çok kez karşı gelmeyin ve açıktasınız.

Ancak uygulamanın ciddiye aldığı ve yasakla sonuçlanabilecek büyük suçlar var. İşte TikTok’ta kalıcı bir yasakla sonuçlanabilecek eylemlere bir bakış.

TikTok Kullanıcıları Neden Yasaklıyor?

TikTok’ta sizi neyin yasaklayacağına girmeden önce, uygulamanın neden kullanıcıları yasaklama politikasına sahip olduğunu anlamak önemlidir.

TikTok, eğlence ve yaratıcılık için kullanılması amaçlanan bir platformdur. Uygulama, tüm kullanıcıların aynı kuralları izlediğinden emin olmak için topluluk yönergelerine sahiptir.

Birisi topluluk kurallarını tekrar tekrar ihlal ederse, hesabı uygulamadan yasaklanabilir. Bu, uygulamanın tüm kullanıcılar için güvenli ve eğlenceli bir alan olarak kalmasını sağlamak için yapılır.

Artık kullanıcıların neden yasaklandığını anladığınıza göre, başınızı neyin belaya sokabileceğine bir göz atalım.

TikTok’ta Ne Yasaklanmanıza Neden Olur?

TikTok hesabınızı yasaklatmanın en hızlı yolu uygunsuz içerik paylaşmaktır. TikTok’un platformda nelere müsamaha göstermeyeceği konusunda katı bir politikası var. Zorbalığı, uyuşturucuları, alkolü, çıplaklığı veya herhangi bir cinsel içeriği teşvik eden içerik buna dahildir.

Bu kurallardan herhangi birinin tekrar tekrar ihlal edilmesi, platformdan yasaklanmanıza neden olabilir. Sık sık kural ihlali TikTok’ta yasaklanmanıza neden olabilirken, bazı ihlallerin diğerlerinden daha ciddi olduğu ve dolayısıyla daha hızlı yasaklanmanıza neden olabileceği görülüyor.

Topluluk yönergelerine göre TikTok’tan yasaklanmanıza neden olabilecek şeylerden bazıları burada.

1. Kamu Güvenliğini Tehdit Eden İçeriklerin Paylaşılması

TikTok’u kullanacaksanız, uygulamada her türlü şiddeti teşvik eden veya teşvik eden içerik yayınlamaktan kaçınmalısınız. Başkalarını şiddete başvurmaları için savunmak, yönlendirmek veya teşvik etmek TikTok’ta hesap kapatma gerekçesidir. Bu, Topluluk Yönergeleri’nde açıkça ifade edilmiştir ve aşağıdakileri belirtmektedir:

“Kişilerin platformumuzu şiddeti tehdit etmek veya kışkırtmak ya da tehlikeli bireyleri veya kuruluşları teşvik etmek için kullanmasına izin vermiyoruz. Kamu güvenliğine yönelik bir tehdit olduğunda veya bir hesap platform dışı şiddeti teşvik etmek veya yüceltmek için kullanıldığında, askıya alabiliriz veya hesabı yasakla.”

Şiddeti teşvik eden veya terör saldırılarını teşvik eden içeriği tekrar tekrar yayınlamak, sonuçta bir yasağa yol açar. Bu, kamu güvenliğini tehdit eden içeriğin kalıcı bir Facebook yasağıyla sonuçlanabilecek şeylerden biri olmasına benzer .

2. Müstehcen İçerik Paylaşımı

Cinsel istismarı veya genel olarak çıplaklığı tasvir eden veya teşvik eden içerikler yayınlamak, TikTok’ta yasaklanmanıza neden olabilir.

Bakımı ve reşit olmayanları içeren diğer zararlı faaliyetleri yücelten içerik, TikTok’un topluluk kurallarını ihlal eder ve aynı şekilde hesabınızın kapatılmasıyla sonuçlanabilir.

3. Kendine Zarar Vermeyi Tasvir Eden veya Öven İçerik Yayınlamak

TikTok, herhangi bir şekilde kendine zarar vermeyi tasvir eden veya teşvik eden içeriğe izin vermez. İntiharı, kendine zarar vermeyi ve yeme bozukluklarını teşvik eden içerik, platformdan atılmanıza neden olabilir.

Aynı şekilde, “profesyonel olmayan bir bağlamda” riskli faaliyetlere katılmayı teşvik eden içerikler yayınlamak da TikTok’un topluluk kurallarına aykırıdır. Amatör akrobasi hareketlerini ve yaralanmaya yol açabilecek diğer oyunları tanıtan içeriği tekrar tekrar yayınlamak, TikTok’tan yasaklanmanıza neden olabilir.

4. Şiddet veya Sansürsüz İçerik Paylaşma

Korku filmi kliplerini seviyorsanız bundan hoşlanmayabilirsiniz, ancak TikTok “gereksiz yere şok edici” veya “aşırı şiddeti veya ıstırabı yücelten” içeriklerin yayınlanmasını veya yayınlanmasını yasaklar. Buna, kazaların ve yaralanmaların grafik videolarının yayınlanması gibi vahşet dahildir.

Bu gerçekten anlaşılabilir bir durum çünkü pek çok reşit olmayan kişi platformda çok aktif.

İnsanlara veya hayvanlara zarar verildiğini gösteren içerikler kaldırılır ve sürekli olarak şiddet içerikli içeriklerin yayınlanması kalıcı olarak yasaklanmayla sonuçlanır.

5. Yasa Dışı Faaliyetleri Teşvik Eden İçerik Yayınlamak

Yasa dışı etkinlikleri tanıtan videolar yayınlamak veya yayınlamak TikTok’ta yasaklanmanıza neden olabilir. Buna fiziksel zarar verme, insan sömürüsü, yasa dışı vahşi yaşam ticareti veya herhangi bir şekilde kanunları çiğneme eylemlerini tasvir eden gönderiler dahildir.

Ayrıca, insanlara yasa dışı faaliyetlerde bulunma konusunda talimat veren içerikleri paylaşmanıza da izin verilmez.

Ateşli silah, uyuşturucu, alkol ve tütün kullanımını teşvik eden içeriğin tekrar tekrar paylaşılması da TikTok’tan yasaklanmanıza neden olabilir.

6. Şantaj Tehditleri

Birisine şantaj yapmak için onu hackleme veya doklama tehdidinde bulunmak, TikTok hesabınızı yasaklamanın başka bir yoludur.

Ayrıca, başka bir kullanıcının ikamet adresi, özel e-posta adresi, özel telefon numarası, banka ekstreleri, sosyal güvenlik numarası veya pasaport numarası gibi kişisel bilgilerini ifşa etme tehdidinde bulunan içeriği paylaştığınız için TikTok’ta yasaklanabilirsiniz.

7. Spam, Kimliğe Bürünme ve Yanlış Bilgilendirme

Her türlü spam ve sahte etkileşim, TikTok hesabınızı yasaklanma riskiyle karşı karşıya bırakır. Görüntüleme, beğeni, takipçi, paylaşım veya yorum satın alma veya satma gibi sahte etkileşimi teşvik eden içerik paylaşmak da TikTok’un topluluk kurallarına aykırıdır.

Kimliğe bürünme (insanları yanıltmak amacıyla başka birinin bilgileriyle bir TikTok hesabı açmak) da sizi işten attırabilir.

Son olarak, bir bireye veya topluluğa potansiyel olarak zarar verebilecek yanlış bilgileri paylaştığınız için TikTok’ta da yasaklanabilirsiniz.

Bu belgelerin tamamını okumak veya diğer endişeleriniz için daha fazla yönerge bulmak istiyorsanız, TikTok Topluluk Kuralları sayfasına göz atmaktan çekinmeyin.

TikTok’ta da Yanlış Yasaklar Var…

TikTok’tan atılan çoğu insan bunu gerçekten hak etti, ancak haksız yere yasaklanan birkaç kişi var.

TikTok’ta bildirilen birkaç hatalı yasaklama vakası var. TikTok bunlara her zaman “insan denetleme hataları” adını vermiştir.

Bu hatalardan birinin kapsamına girdiğini düşünüyorsanız yasağınıza itiraz edebilirsiniz. Ancak, yasaklanan hesabınızı geri alma olasılığı belirsizdir.

TikTok’ta Nasıl Yasaklanmazsınız?

TikTok’tan yasaklanmaktan kaçınmanın yolu basittir: topluluk kurallarını ihlal etmeyin.

Ama tabii ki, özellikle ne olduklarını bilmediğinizde kurallara uymak her zaman kolay değildir. Bu nedenle, TikTok’u kullanırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli noktaları özetledik.

Şunları yaptığınızdan emin olun:

  • Her yaş için uygun içerik yayınlayın.
  • Şiddeti veya yasa dışı faaliyetleri teşvik eden hiçbir şey yayınlamayın.
  • Spam göndermeyin veya insanları yanıltmayın.
  • Başkasına ait kişisel bilgileri izinsiz paylaşmayınız.
  • Diğer kullanıcılara ve topluluğa saygı gösterin.

Bu basit yönergelere bağlı kalmak, yasaklanmanızı engeller. Tabii ki, başka bir “insan denetleme hatası” var.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu