BlogWindows

Tırnak İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Tırnak işareti bir noktalama işaretidir. Bir metin içinde diğerlerinden ya da diğer parçalardan aktarılan yazıların, kelimelerin önüne ve sonuna tırnak işareti koyulur. Karşılıklı konuşmalı metinler de kısa çizgi işareti yerine tırnak işareti de kullanmak mümkün.

Windows ve Mac işletim sisteminde (“) tırnak işareti yapmak için klavye kısa yollarını kullanabilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra da birçok uygulama ya da program sayesinde de bu uygulama kullanılabilir. Fakat bu iki yöntemi de bilmeyen insanlar nette ve forum sayfalarında ” tırnak işareti klavyede nasıl yapılır ” şeklinde araştırmalar yapıyor.

Tırnak İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Bunun yanı sıra da tırnak işareti bazı kesimlerce tuş ataması şeklinde de yapılabiliyor. Tırnak işaretini yapmak için çok kolay bir yöntem de vardır. Bu yöntem ESC tuşunun altında ki é tuşunu kullanılarak yapılabilir. Bunun yanı sıra tırnak işareti birçok makale yazarı ve imla uzmanı tarafından da kullanılır. Tırnak işareti tüm işletim sistemlerinde aynı tuş tarafından edilebilir. Özellikle Macbook ve Windows işletim sistemli cihazlarda tırnak işareti é ile atanmıştır.

Tırnak İşareti Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Günlük hayatta bilgisayar ve teknolojik aletlerde yazarken zaman zaman tırnak işareti kullanılır. Fakat birçok kişi bu işaretleri ya zamansız kullanıyor ya da hiç kullanmıyor. Bu yüzden tırnak işaretlerinin hangi durumlarda ve nasıl kullanılacağı bilinmelidir. Tırnak işaretleri bir metni veya cümleyi belirtmek ya da cümleden alıntı yapmak için kullanılır.

Tırnak İşaretini Kimler Sıklıkla Kullanmalıdır?

Tırnak işareti kod yazarken veya bir metin yazarken oldukça lazım olan bir işaret olduğundan birçok alanda kullanılır. Özellikle bilgisayar mühendisleri, yazarlar ve yapay zeka yada program kodlaması yapan kişiler kod satırlarında sıklıkla kullanmalıdır. Bunun yanı sıra da Dil bilgisi dersi öğreten ve eğitimini veren kişilerde bu kurallara dikkat etmelidir.

Tırnak İşareti Ne İşe Yarar?

Tırnak işareti metinler arası geçiş yapan ve vurgulanmak istenen kelimeleri vurgulamak için yapılır. Ayrıca çoğu yazar bu kullanımların yazılarını farklılaştırdıklarını ve farklı bir boyuta geçirdiğini söylüyor. Bu yüzden çoğu yazar yazılarında bu işareti kullanıyor. Ayrıca bazı kod programlarında güncel olarak kullanılır.

Uyarı işareti nasıl yapılır konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu