Kapat
Sponsor Reklamlar
Toyota Araçlarında CarPlay Dönemi
Gündem 151 views 0

Toyota Araçlarında CarPlay Dönemi

Toyota Apple CarPlay destekçisi araba üreticileri arasında hâlihazırda uzun zamandır yer alıyordu. Ancak tercihini de kendi ürettiği yazılımdan yana kullanıyordu. 2019 modellerinden bazılarında ise bu durum değişecekmiş gibi görünüyor. Şimdilik CarPlay‘in yer aldığı modeller arasında sadece Lexus marka araçları ile Toyota Avaln bulunuyor. Bu listenin daha fazla genişleyip genişlemeyeceği, genişleyecek ise ne ölçüde olacağı ise merak konusu. Bu duruma ilişkin açıklama ise Detroit’teki bir otomobil fuarında Avaln modelinin tanıtımı yapıldığı esnada ifade edildi. Araçlar 2019 model olsalar dahi 2018 döneminde satışlarına başlanması tahmin ediliyor.

Aslında Destekleyen Üreticiler Arasında Uzun Zamandır Vardı

Toyota aslında CarPlay’i destekliyordu. Zaten CarPlay web sitesinde de Toyota firmasının ismi uzunca bir zamandır mevcuttu. Ancak ne var ki Toyota hiçbir zaman herhangi bir aracı ile uyumlu olan CarPlay üretimi gerçekleştirmedi. Bunu yapmak yerine uygulama entegrasyonunu tercih etti. Uygulama entegrasyonu için de kendi uygulaması olan Entune kullandı. Elbette aynı durum Android Auto için de geçerliydi ve Toyota buna da son derece mesafeli bir yaklaşım sergiledi.Toyota Araçlarında CarPlay Dönemi

Bu Durum Nasıl Gelişti

Toyota’nın entegrasyon için kullandığı Entune platformu tasarım açısından pek çok kişi tarafından yetersiz bulunuyordu. Üstelik bu sadece Toyota için geçerli bir durum da değil. Hemen hemen tüm entegrasyon platformu yapmaya çalışan üreticilerde benzer sorunlar ile karşılaşılıyor. Öte yandan telefonlar ile arabaların entegre halde çalışması için hemen hemen herkes Apple ve Google firmalarının sunduğu yazılımları tercih ediyor ve araba üreticilerinin kendi ürettikleri pek rağbet görmüyor. Nihayetinde Toyota da CarPlay rekabetine fazla tahammül edemeyerek bu ısrarından vazgeçmek durumunda kalmış gibi görünüyor. Sonraki dönemde araç kullanıcılarının buna nasıl karşılık vereceği de merak ediliyor.

abdullah yanarateş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.