Blog

TSI Ne Demek? TSI Motorlar Nasıl Çalışır?

TSI ne demek, Turbo Spercharger İnjektion kelimelerinin kısaltılmış hali olup, enjeksiyonlu ve çift şarjlı motor anlamına gelir. Genel olarak küçük hacimli motorlarda kullanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji ilk olarak Volkswagen markası tarafından kullanılmıştır.

Ayrıca bakınız: Kalibrasyon nedir?

TSI Teknolojisinin Amacı Nedir?

Küçük hacimli motorlara, Turbo ve kompresör eklenmesiyle oluşan TSI teknolojisinin amacıturbo boşluğunu kapatıp motorun daha az yakmasına yardımcı olmakla beraber, vitesin düşük devirlerde de atılabilmesini sağlamaktadır.

Vergilerin motor hacimlerinin büyüklüğüne göre belirlenen ülkelerde, ülkemiz de dahil olmak üzere küçük hacimli motorlar tercih edilmektedir. TSI teknolojisinin kullanımındaki en önemli sebeplerinden biri de, küçük hacim fakat yüksek performans sağlamasıdır.

tsi 2
TSI Ne Demek? TSI Motorlar Nasıl Çalışır?

TSI Motorlar Nasıl Çalışır?

TSI motorları nasıl çalışır, maksimum fayda sağlamak adına turboşarj ve doğrudan yakıt enjeksiyonu kombinasyonunu kullanarak çalışmaktadır. Turbosarj ve yakıt kombinasyonu, küçük hacimli motorların yüksek tork ve beygir gücü üretmesini sağlar.

TSI motorları düşük yakıt kullanımı ile maksimum güç üretmektedirler. Yüksek tork üretilmesinin, 1500 veya 1750 dev/dk gibi düşük motor devirlerinden itibaren sağlanabilmesi için tasarlanmıştır. Yakıt tüketimi azarltırken, sürüş keyfinin maksimum seviyeye çıkmasını sağlar.

TSI motorlarında bulunan turboşarj sisteminde, su soğutmalı ara soğutucu bulunmaktadır. Düşük sıcaklık devresine sahip olan bu soğutucu sayesinde, yanma odalarında yüksek bir şarj basıncının elde edilmesi için gereken süreyi hızlandırmıştır.

TSI motor sisteminde kullanılan teknoloji sayesinde, küçük hacimli motorlarda daha yüksek güç değerleri ortaya çıkmaktadır. Daha hafif bir motor anlamına gelen küçük hacimli motorlarda, daha az sürtünmeden kaynaklı oluşan performans kayıpları engellenmiştir. Düşük ağırlık ile düşürülen aracın toplam ağırlığı sayesinde performans ve yakıt verimliliği sağlanmıştır.

TSI Motor Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

TSI motor teknolojisinin avantajları;

  • Yakıt tasarrufu sağlar,
  • Küçük motorlarda hacminden fazla güç ile yüksek performans sağlar,
  • Motorun turboya geçişinde yaşanan boşluk, TSI sisteminde olmaz.
  • Turbo boşluğu olmamasına bağlı olarak güç kaybı da yaşanmaz.
TSI Motorlarının Ekonomik Ömrü Ne Kadar?

TSI motorlarının kullanım ömürlerinde, araç kullanıcısı büyük etken olmaktadır. Üstün kalite ile uzun ömürlü olacak şekilde üretilen bu motorların, bakımlarının düzenli olarak aksamadan yapılması oldukça önem taşımaktadır. TSI motorlarının ekonomik ömrü ne kadar sorusuna ek olarak şu etkenler eklenebilir;

  • Alınan yakıtın kalitesi,
  • Motorun ilk çalıştırılması ile kapatılmasından önce rölantide bekletilmesi,
  • Motorun devirli olarak kullanılması,

gibi.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu