BilgiBilimBlog

Tsunami Nedir? Tayfun Nedir? Aralarında ki Farklar Nelerdir?

Doğal afetler ürkütücüdür ve büyük yıkıma neden olur. Bilimin harikaları, insanların doğanın çeşitli tehlikeleriyle yüzleşmesine izin vermesine rağmen, hala büyük hasara neden olan pek çok şey var. 

Tsunamiler ve tayfunlar, insan canına ve malına zarar veren bu tür iki doğal afettir. Her ikisi de kendi yöntemleriyle yıkıcı olsa da, oluşumları, yoğunlukları ve etkileri bakımından farklılık gösterirler. Bu yazıda tsunamiler ve tayfunlar arasındaki farklara değineceğiz.

Tsunami nedir?

Bir tsunami, büyük bir su hacminin ani yer değiştirmesinden kaynaklanan bir su kütlesindeki bir dizi dalgadır. Buna genellikle depremler, volkanik patlamalar ve diğer su altı patlamaları (patlamalar, göktaşı çarpmaları vb.) Neden olur. Bu dalgalar okyanuslarda yüksek hızlarda seyahat eder ve inanılmaz bir güçle kıyı şeritlerine çarpar.

tusunami

Normal okyanus dalgaları rüzgarlar tarafından üretilir ve gelgitler Ay ve Güneş’in çekim kuvveti tarafından üretilir. Bu olağan su hareketi biçimlerinin aksine, bir tsunami, suyun büyük bir yer değiştirmesiyle üretilir. 

Tsunami dalgaları normal okyanus dalgalarından oldukça farklıdır çünkü dalga boyları çok daha uzundur. Başlangıçta bir tsunami, kırılan bir dalga gibi değil , hızla yükselen bir gelgit gibi görünür. 

Bir tsunami genellikle, dakikalar ila saatler arasında bir ” dalga treni ” ile gelen bir dizi dalgadan oluşur. Tsunamilerin etkisi kıyı şeritleriyle sınırlı olsa da, tüm okyanus havzalarını etkileyebilecekleri için genel yıkımları çok büyük olabilir. 

2004 Hint Okyanusu tsunamisi 230.000’den fazla insanı öldürdü ve tarihin en ölümcül doğal afetleri arasında yer aldı. 

Tsunami Nasıl Oluşur?

Genellikle bir deprem veya bir su altı patlaması nedeniyle büyük miktarda su aniden yer değiştirdiğinde bir tsunami oluşur. Depremden salınan enerji, suyun dikey olarak hareket etmesine neden olarak dışarıya doğru hareket eden bir dizi dalga oluşturur.

Rüzgârların neden olduğu normal dalgaların aksine, Tsunami dalgaları depremlerden, volkanik patlamalardan veya diğer su altı patlamalarından (patlamalar, toprak kaymaları, göktaşı çarpması vb.) kaynaklanır.

Depremler, deniz tabanının geniş bir alanını aniden kaydırır. Bu rahatsızlık, büyük miktarda suyun yerini alır ve ayrıca okyanusa muazzam bir enerji salar. Muazzam tsunami dalgalarından enerji ile birlikte yer değiştirme sorumludur.

Heyelanlar da tsunamilere neden olabilir . Topun havuza atılması nasıl dalgalar oluşturuyorsa, denize düşen devasa bir uçurum da tsunami dalgaları yaratabilir. Su altı patlamaları da suyun yerini alır ve tsunamiler yaratır. 

Normal dalgaların aksine, tsunami dalgaları saatte 500 mil hızla gidebilir. Başka bir deyişle, Kuzey Amerika kıyılarındaki bir tsunami, Japonya’yı 24 saatten daha kısa sürede etkileyebilir. Bu dalgalar açık okyanusta küçük görünür, ancak kıyıya yaklaştıkça yükseklikleri artar.

Çoğu tsunami dalgasının yüksekliği 3 m’nin (10 ft.) altındadır, ancak 500 fit uzunluğa kadar çıkabilirler; bu devasa dalgalar inanılmaz derecede yıkıcıdır. Tsunami, tipik olarak ilk dalgadan birkaç saat sonra zirveye ulaşan bir dizi dalga olarak gelir ve ardından daha küçük dalgalar günlerce devam eder. 

Tayfun nedir?

Bir tayfun, batı Kuzey Pasifik Okyanusu üzerinde oluşan bir tür tropikal siklondur. Sel ve toprak kaymalarına neden olan güçlü rüzgarlar (155 mil / saat’i aşan) ve şiddetli yağış ile karakterize edilirler. Tayfunlar, farklı bölgelerde farklı isimlerle bilinir.

tayfun

Bir tayfun, Kuzeybatı Pasifik Havzası olarak adlandırılan bir alan olan Kuzey Yarımküre’de 180° ila 100°D arasında oluşan şiddetli bir siklondur. Tayfunlar farklı bölgelerde farklı isimlerle anılmaktadır.

Kuzeybatı Pasifik’te “tayfun” terimi kullanılır. Kuzeydoğu Pasifik ve Kuzey Atlantik’te aynı fenomen “kasırga” olarak adlandırılırken, Hint okyanuslarının üzerindekiler “siklon” olarak adlandırılır. Başka yerlerde “tropikal siklon” veya “şiddetli siklonik fırtına” gibi terimler de kullanılmaktadır. 

Bir tayfun, alçak basınç alanlarında oluşan şiddetli, spiral şekilli bir fırtınadır. Şiddetleri Saffir-Simpson rüzgar hızı ölçeği kullanılarak ölçülebilir , biri en az şiddetliyi ve beşi en şiddetliyi gösterir.

En güçlü tayfunlar, 250 km/s’in (155 mil/sa) üzerinde rüzgarlara sahip olabilir ve bu da insan yaşamına ve mallarına geniş çapta zarar verebilir. Güçlü rüzgarların yanı sıra, tayfunlar şiddetli yağışlar getirerek sel ve toprak kaymalarına neden olur. 

https://youtube.com/watch?v=Ix8w9eMahH8%3Ffeature%3Doembed

Tayfun Nasıl Oluşur?

Tayfunlar, ılık okyanus sularının atmosferik istikrarsızlıkla birleşerek bir gök gürültülü fırtına kümesi oluşturduğu batı Kuzey Pasifik Okyanusu üzerinde oluşur. Bunlar şiddetlenir ve bir fırtınaya dönüşür. Fırtına enerji ve nem topladıkça yıkıcı bir tayfuna dönüşür.

Tayfunlar aşağıdaki süreçle oluşur: 

  • Sıcak Su ve Atmosfer Koşulları : Batı Kuzey Pasifik Okyanusu, fırtınayı beslemek için gereken enerjiyi sağlayan ılık su (81°F/27°C’nin üzerinde) sağlar. Bu, sıcak, nemli havayı yukarı doğru itmek için atmosferik koşullarla (düşük basınç, yüksek nem ve okyanus istikrarsızlığı) birleşir.
  • Coriolis etkisi : Coriolis etkisi, Dünya’nın dönmesinin bir sonucudur. Havanın kuzey yarım kürede sağa, güney yarım kürede sola sapmasına neden olur. 
  • Tropikal Depresyon : Yukarıdaki iki koşul karşılandıktan sonra, okyanus üzerinde bir fırtına kümesi gelişir. Hava yükselip soğudukça, fırtınayı besleyen ve yoğunlaştıran ısı enerjisi salar. Yeterli yoğunlaşma ile tropikal bir depresyon haline gelir.

Tropikal çöküntü okyanus boyunca hareket ettikçe nem ve enerji toplar. Bunu yaparak güçlü bir tayfuna dönüşür.

Tsunami ve Tayfun Arasındaki Fark

Tsunamiler ve tayfunlar nedenleri, yerleri ve etkileri bakımından farklılık gösterir. 

  1. Sebep : Tsunamilere, genellikle depremler veya su altı patlamaları nedeniyle suyun ani yer değiştirmesi neden olur. Tayfunlar, ılık suların ve belirli atmosfer koşullarının (düşük basınç, yüksek nem vb.) neden olduğu tropikal siklonlardır.
  2. Uyarı : Tsunamiler genellikle çok az uyarı ile vurur. Tayfunlar ise genellikle takip edilebiliyor ve insanların koruyucu önlem almasına olanak tanıyor.
  3. Etki : Tsunamiler çoğunlukla kıyı bölgelerine zarar verir. Tayfunlar, sele eğilimli tüm alçak bölgeleri etkileyebilir.
  4. Ömrü ve Oluşumu : Tsunamiler 10 dakikadan 2 saate kadar sürebilir, daha küçük dalgalar daha uzun sürer; genellikle yılda iki kez meydana gelirler. Tayfunlar günlerce hatta haftalarca sürebilir. Tayfunlar genellikle her yıl yaklaşık 20 kez meydana gelir.
  5. En Çok Etkilenen Bölgeler : Pasifik Kıyıları (Japonya, Endonezya, Filipinler) tsunamilerden en çok etkilenen bölgedir. Tayfunlar ise Batı Pasifik ve Güneydoğu Asya için en büyük tehdidi oluşturuyor.

Tsunamilere Tayfunlar Neden Olur?

Hayır, tsunamilere doğrudan tayfunlar neden olmaz; ancak dolaylı olarak yıkıma katkıda bulunabilirler. Tsunamilere, genellikle bir deprem veya diğer su altı patlamaları nedeniyle suyun ani yer değiştirmesi neden olur.

Tsunami, büyük miktarda suyun ani yer değiştirmesinden kaynaklanan bir dizi dalgadan oluşur. Bu genellikle bir deprem, volkanik patlama veya diğer su altı patlamaları (patlamalar, göktaşı çarpması vb.) nedeniyle oluşur.

Tayfunlar ise batı Kuzey Pasifik Okyanusu’nun atmosferik koşulları ve ılık okyanus suları nedeniyle oluşan siklonlardır. 

Bir tayfun bir tsunamiye neden olmazken, dolaylı olarak etkisini şiddetlendirebilir. Örneğin, bir tsunami ile çakışırsa, sele neden olabilir ve daha fazla hasara neden olabilir. Tayfunun şiddetli yağmuru ve kuvvetli rüzgarları da tsunamiye müdahalede kurtarma çabalarını engelleyebilir.

Hangisi Daha Tehlikeli: Tsunami mi yoksa Tayfun mu?

Hem tsunamiler hem de tayfunlar geniş çapta yıkıma neden olabilir. 2004 Hint Okyanusu tsunamisi insanlık tarihinin en büyük trajedilerinden biri olmasına rağmen, çoğu tsunami genellikle çok daha az şiddetlidir. Tayfunlar ise çok daha fazla can alır.

2004 Hint Okyanusu tsunamisi sırasında, okyanus dalgaları 100 fitin üzerine ulaştı ve 14 ülkeyi inanılmaz bir güçle kasıp kavurarak 230.000’den fazla insanı öldürdü. 

Tayfunlar veya tropik fırtınalar da (başka yerlerde bilindiği şekliyle) çok yıkıcı olabilir. Bangladeş’teki 1970 Bhola Kasırgası, Ganj nehri deltasının yerleşim alanlarını şiddetli bir şekilde sular altında bıraktı ve yarım milyondan fazla insanı öldürdü. 

2004 Hint Okyanusu tsunamisi inanılmaz derecede yıkıcı olsa da, tsunamiler genellikle daha az şiddetlidir. Gelişen teknoloji sayesinde artık erken uyarılar alıp insanları daha yükseğe çıkarabiliyor ve güvenliklerini sağlayabiliyoruz. 1998’den 2017’ye kadar, çoğu 2004 trajedisinden olmak üzere tsunamilerden yaklaşık 250.000 kişi öldü.

Buna karşılık, 20. yüzyılda 2 milyondan fazla insan fırtınalar nedeniyle hayatını kaybetti. Fırtınalardan kaçmak oldukça zordur. Fırtınalar, dalgaların su baskınlarına neden olmasının yanı sıra şiddetli yağışlar ve kuvvetli rüzgarlar nedeniyle iç kesimlerde sellere neden olur.

Bununla birlikte, hem tsunamiler hem de tayfunlar tehlikeli doğal afetlerdir. Üstelik iklim değişikliği nedeniyle gezegenimiz ısınıyor ve deniz seviyeleri yükseliyor. Bu, bu tür doğal afetleri daha da kötüleştirecektir. 

Çözüm

Bu yazıda tsunamiler ve tayfunlar arasındaki farka baktık. Tsunamiler, genellikle bir deprem veya yer altı patlaması nedeniyle büyük miktarda suyun ani yer değiştirmesiyle oluşan bir dizi dalgadır. Tayfunlar, ılık okyanus suyu ve batı Kuzey Pasifik Okyanusu’nun atmosferik koşulları nedeniyle oluşan tropikal siklonlardır . 

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu