Blog

Tuner Çıkışı Aşırı Yüklendi Sorunu ve Çözümü

Tuner çıkışı aşırı yüklendi arıza uyarısı genellikle Seg, Vestel, Beko, Samsung televizyonlarda ekranlarda ortaya çıkan uyarı yazısıdır. Bu yazının ortaya çıkması ile bir çok kişi panik yaşayabilir. Ama ortada panik yaratacak bir durum yoktur. Şimdi tuner çıkışı ne demek ve çözüm yollarından bahsedelim.

Tuner Çıkış Aşırı Yüklendi Uyarısı

Tuner çıkışı aşırı yüklendi uyarısı mühendisler tarafından geliştirilmiş arıza ön uyarısıdır ve son zamanlarda birçok TV ekranlarında bu uyarının görülmesi mümkün olmaktadır. Birçok kişi Tuner çıkışı aşırı yüklendi sorununun elektriksel bir problem olduğunu (kabloların kalın ve ince tellerinin birbirine değerek kısa devre oluşturmasına denilmektedir. Bazen lnb ya da merkezi uydu sisteminin bozulmasından sonra oluşan bu arızanın çözümü için sistemin kontrol ettirilmesi gerekmektedir.) düşünmekte ve panik yapmaktadırlar.

Aslında bu sorunun neden kaynaklandığını bilmek, panik yapılmasının gereksiz olduğunun kanıtıdır. Sorun çok basit bir nedenden kaynaklanmaktadır. Televizyona merkezi uydu sisteminden ya da çanak antenden gelen kabloda sıkıntı bulunmaktadır.

Bunun nedeni ise, televizyonun bağlantı noktasında bulunan kablodan çıkan saçakların birbirine temas etmesi, kabloda oluşan bükülme, kırılma ve aşınma gibi problemlerin olmasından kaynaklanmaktadır.

Arıza Nedenleri Ve Çözümleri Nelerdir?

Uydu anten kablosunda oluşan ezilme, kırılma, kopma, üst kabuğun kalması ve iç taraftan kırılma gibi nedenler arızayı oluşturan nedenlerdir. Kablolardaki bu tür yıpranmaların her biri tuner çıkışı aşırı yüklendi televizyonu fişten çıkarın uyarısının alınmasına neden olmaktadır. Özellikle anten kablolarında ek bağlantıları varsa, öncelikle hiç bir şey yapılmadan bu ek yerlerinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu bağlantıların temiz olmaması, paslı olması ve konnektörlerin iç tarafında kömürleşme olması bu alana su girmiş anlamını taşımaktadır.

Lnb Arızası Ve Tespit Edilmesi

Bireysel ya da bina ortak çanak antenlerinden eve gelen lnb çıkışının arızalanması da tuner çıkışı aşırı yüklendi uyarısının görülme sebeplerinden biridir. Kullanıcı kendi kablosunu bulup, hemen yan tarafında bulunan boştaki çıkışlardan birine takıp kablosunu kontrol etmelidir. Bir Başka yöntem ise komşu anten kablosunu kendi televizyonuna takarak sistemi kontrol etmek mümkündür. Bu iki durumda da aynı uyarı TV ekranında görülmez ise kullanıcının kablosunun bağlanmış olduğu yerin bozuk olduğu tespit edilmiş olmaktadır.

Tuner Çıkışı Aşırı Yüklendi Çözümü

Bu sorunun tespit edilmesinden sonra, televizyon fişten çıkarılıp tekrar fişe takılıp çalıştırılmalıdır.

Hata hala devam ediyorsa;

 • Televizyona gelen kablonun bağlantısında bir saçak var mı?
 • Çanak antenin bağlantı noktasında bir saçak var mı?
 • Kablonun herhangi bir yerinde kırık ya da yıpranma var mı?

kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bağlantı noktalarında oluşan saçakların düzeltilmesi giriş uçlarının yeniden oluşturulması sonucu giderilmektedir. Kabloda oluşan kırık, yıpranma gibi sorunlar ise siyah elektrik bandı yardımı ile giderilmektedir. Bir başka çözüm yöntemi ise kablonun tamamen yenilenmesinden geçmektedir.


İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Zarari kabul etmiyorsan neden paylasiyosun ozmn paylasim yapmiyacaksin belki anlattiklarin yalan dolan

  1. Ümit bey, tuner çıkışı hatası TV’ye yada çanak antene gelen kablolardan kaynaklanan bir sorundur. Sorunu kısaca açıkladık, sorunu çözüp çözmemek sizin elinizde. Hiç bir şekilde yanlış bilgi yoktur.

 2. Benim tv ma puskuller temas etmiyor ama çanak anten olduğu için ve kerpiç ev olduğu için dolayısı ile yağmur, rüzgar tesirinden olabilir bence ABDULLAH YANARATEŞ Bey.??

 3. Bahsettiğiniz TV markalarının bir çoğu aynı fabrikada üretiliyor. Ben de vestel var 5 yıldır kullanıyorum. Bu sorunla bir kaç kez karşılaştım. Kablo ile ilgili genelde. Ben uydu kablosunun duvardaki prize giren soketi düzelttiğimde ve sonra cihazı kapatıp açtığımda sorun ortadan kalkıyor. İyi günler

 4. Kesinlikle dogru tespit.helal olsun.kabloda saçak vardi.temizleyip duzeltip taktik gercekten duzeldi.tesekkur ederim.

  1. Tuner çıkışı aşırı yüklendi sorununu çözmenize mutlu olduk değerli ziyaretçimiz.

 5. Abdullah abi tesekkur ediyoruz allah razi olsun 🙂 efsane çözüm evdeki herkes şok ))

 6. Hocam hayırlı akşamlar bizim çanak anten de aynı sorunu yaşıyoduk tüner çıkışı çanak anten kabloları değiştirdik olmadı kablo TV ye geçtik ondan sonra bugün yine aynı sorun başladı giriş çıkış ları kontrol ettim bu sonuç alamadık hayırlı akşamlar kolay gelsin cevabınızı bekliyorum TV markası telefunken

 7. Yorumları okuduktan sonra ben de aynı yöntemi denedim ve oldu çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı