Kapat
Reklam Alanı
Oyun 246 views 1

Türk Lise Öğrencisinin Geliştirdiği Oyun Unrect Steam’de Yayınlandı

Türk Lise Öğrencisinin Geliştirdiği Oyun Unrect Steam’de Yayınlandı

 18 yaşındaki bir Türk lise öğrencisinin geliştirdiği oyun Unrect Steam’de yayınlandı haberi oyun dünyasında haklı bir heyecana neden oldu. Oyun sektöründe her ne kadar ciddi yatırımlar olmasa da ülkemizde son zamanlarda özellikle gençler arasında bir takım bireysel çıkışlar yaşanmakta. Bunların son örneği ise Sedat Güç isimli 18 yaşında bir lise öğrencisi. Tam olarak 18 aylık bir emeğin sonucu olan oyun Steam’de yayınlanmaya başladı. Çevrenizdeki imkanları kullanarak kendinize bir koloni kurmanızın ve daha sonra çeşitli aşamalardan geçerek koloninizi büyütmenizin beklendiği oyunda çok sayıda karaktere sahip olmak oldukça önemli bir avantaj olarak yer alıyor.

Oyunu Tek Başına Yazdı

Fikrini oluşturduktan sonra bunu yazması ve programlaması tam olarak 18 ay süren Unrect oyununda Sedat Güç tüm programları ve yazılımı tek başına yazdı. Süreç içerisinde gelişimini de yalnız yaptıktan sonra ortaya böyle ilham verici bir başarı hikayesi çıkmış oldu. Böylece Türk lise öğrencisinin geliştirdiği oyun Unrect Steam’de yayınlandı şeklindeki haber de bize ulaşmış oldu. Unrect hakkında çeşitli eleştiriler yapılsa da ilk önemli başarılardan birisi olan bu oyuna şans vermek Türk oyun dünyasının geleceği açısından çok önemli bir yerde duruyor. Zaman içinde çok daha iyi bir yere gelecek olan oyun üretimimizin işaretlerinden birisi olan Unrect’den sonra daha farklı oyunların da gelebilmesi için bu tarz girişimlerin desteklenmesi şarttır. Bu başarılar kendilerinden sonra gelecek insanlar için de önemli bir ilham kaynağı ve iyi bir örnek olmakta.

Yerli Oyun Dünyasının Geleceği

 Bu tarz başarı hikayelerinden sonra birçok genç ya da benzer sektörlere girmek isteyen insanlar motive olmuş olarak sektöre bir yerden girmek istiyorlar, ancak esen bu olumlu havanın bir şekilde dinmesi insanlar da tekrar durağan bir dönemin başlamasına neden oluyor. Bu nedenle Türk lise öğrencisinin geliştirdiği oyun Unrect Steam’de yayınlandı haberlerinden sonra, bu önemli başarıya gereken desteğin sağlanması son derece önemli bir konu. Böylece Sedat Güç gibi gençler yaratıcılıklarını ve zekasını birleştirerek çok daha önemli başarılara imza atacaktır.

“Türk Lise Öğrencisinin Geliştirdiği Oyun Unrect Steam’de Yayınlandı” üzerine 1 yorum

  1. Ferhat ŞAN dedi ki:

    Ülkemizde bu tarz durumlar çok az görünüyor malesef. Keşke bizim ülkemizde de yapılmış sağlam oyunlar ve uygulamalar olsa ama bilişim teknolojilerine ülkemizde çok az destek veriliyor. Ülkemizdeki en iyi yazılımcılar yeterli desteği göremediği için yurtdışında çalışıyor. Bu konuda TUBİTAK, MEB ve YÖK gibi kurumların iyi çalışma yapması gerekiyor. Çocuklarımıza ufak yaşlardan itibaren bu tarz eğitimlerin verilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.