Blog

TTNET Türk Telekom Wifi Adı Değiştirme

Ev internetin tüm özelliklerinden faydalanmak herkesin hakkıdır. Bilgisayarlarımızı ve telefonlarımızı özelleştirebildiğimiz ve kişiselleştirebildiğimiz gibi internetimizi de kişiselleştirmek mümkün. Bunu internetinizin adını ve şifresini değiştirerek yapabiliyoruz. Herhangi bir Wi-Fi ağına bağlanmak istediğimizde çevremizdeki ağları ve isimlerini görürüz.

Genellikle bu isimler TürkTelekom_XXXX veya Superonline-Wifi gibi isimler olur. Fakat aralarındaki bazı Wi-Fi ağlarında özel isimleri görebilmek mümkündür.

Hem kafa karışıklığını gidermek için hem de internetin size ait olduğunu belirtmek için yeni, özel bir isim belirleyebilir ve bunu Wi-Fi ağınızın adı yapabilirsiniz. Biz de bu yazımızda Türk Telekom internetlerde Wi-Fi adı değiştirme nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

TTNET şifre değiştirme nasıl yapılır konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

Türk Telekom Modem Arayüzü

Wi-Fi ağınızın adını değiştirmek istiyorsanız öncelikle modem arayüzüne nasıl ulaşacağınızı bilmeniz gerekiyor. Modem arayüzü evinizdeki internet üzerinde her türlü ayarı ve değişikliği yapabileceğiniz bir sistemdir. Bu yüzden bu arayüze mutlaka ulaşmalısınız. Bunun için gerekli bilgiler modeminizin kutusunda ve yanında verilen kağıtlarda bulunur. Fakat bulamıyorsanız şu adımları uygulayabilirsiniz:

  • Öncelikle ağınıza bağlı bir cihazla tarayıcıya girin.
  • Adres yazma kısmına “192.168.1.1” adresini yazarak ilerleyin. Eğer bunu yazdıktan sonra bir sayfaya ulaşamıyorsanız “192.168.0.1” veya “192.168.2.1” gibi adresleri de deneyin. Hiçbirinden ulaşım sağlayamıyorsanız bilgisayarınızdan CMD ekranına girip “ipconfig” sorgulamasını yaparak bu adresi bulabilirsiniz.
  • Adrese ulaştıktan sonra gelen giriş ekranına kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Bu bilgiler çoğunlukla modem kutunuzun altında yazmaktadır, herhangi bir değişiklik yapılmadıysa bu geçerlidir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra modem arayüzünüze erişmiş olacaksınız ve açılan sayfa üzerinden internetiniz ile alakalı her türlü ayarı yapabileceksiniz. Buna örnek olarak Wi-Fi adı ve şifresi değiştirme, internete bağlı olan kullanıcıları görme ve engelleme, internete kota koyma, otomatik resetleme gibi ayarları yönetebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Türk Telekom Modem Arayüzü
Türk Telekom Modem Arayüzü

Türk Telekom Wi-Fi Adı Değiştirme

Gelelim asıl konumuza. Modem arayüzüne başarılı bir şekilde giriş yaptıysanız şimdi yapmamız gereken Wi-Fi adını değiştirmek olacaktır. Aynı sayfa içerisinde Wi-Fi şifrenizi ve diğer ayarları da değiştirebileceğinizi unutmayın. Wi-Fi adınızı değiştirmek için modem arayüzünde bulunan menüden “Wi-Fi Ayarları” veya “İnternet Ayarları” başlığına sahip olan sekmeye tıklayın. Modem arayüzleri farklılık gösterdiği için bu başlık sizde daha farklı olabilir ve kendinizin bulması gerekebilir. Eğer bu sayfayı da bulduysanız artık yapmanız gereken tek şey internetinizin ismini sayfa içerisinde bulmak ve üstüne tıklayarak yeni ismi girmektir. Yeni Wi-Fi adını girdikten sonra ayarları kaydetmeniz yeterlidir.

Fakat bu işlemi yaptıktan sonra internetinize bağlı olan tüm cihazlar otomatik olarak çıkış yapacaktır. İnternetinizin ismi değiştiği için artık yeni isminize tıklayarak ve şifrenizi girerek bağlanmanız gerekecektir. Eğer internetinizin şifresini de unuttuysanız aynı sayfa üzerinden şifrenizi de değiştirebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yapmanız halinde artık modem arayüzünüze de kolayca ulaşabilir, Wi-Fi ayarlarınızı da kolayca değiştirebilirsiniz. Umarız siz de içeriğimiz sayesinde Türk Telekom Wi-Fi adınızı değiştirmeyi başarmışsınızdır.  

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu