Blog

Turkcell Rehber Yedekleme Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda bir kaç adımda Turkcell rehber yedekleme işlemi nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Cep telefonu kullanılmaya başlandığında ilk zamanlarda kullanılan telefon modellerinde telefon rehberi kayıt yapacağınız zaman size Sim kart mı, cihaz mı diye kayıt yeri seçeneği soruyordu.

Akıllı telefonlar kullanılma başladıktan sonra rehber kaydı oluşturulduğunda direk olarak cihaz hafızasına kayıt yapmaktadır. Rehber yedeklemenizi yapmamış ve telefonunuzda arıza yapmışsa kayıtlı rehberinizi kaybetme riski çok yüksektir.

Bunu için Turkcell rehber yedekleme servisini kullanarak belirli aralıklarla rehberinizi yedeklemelisiniz.

Ayrıca Vodafone rehber yedekleme nasıl yapılır konusu da dikkatinizi çekebilir.

Turkcell Rehber Yedekleme Uygulaması

Akıllı telefonlarda kullanılan Android işletim sistemi ve IOS işletim sistemlerinde çeşitli uygulamaları indirebilmeniz için Google Play Store ve App Store uygulamaları bulunmaktadır. işletim sisteminize göre bu uygulamalardan Turkcell yedekleme uygulaması olan Lifebox uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz. Lifebox uygulamasını kullanarak Turkcell rehberinizi yedekleyebilirsiniz.

Cihazınız arızalansa bile yeni bir cihaz üzerinde lifebox uygulamasını kullanarak yedeklenmiş olan rehberinizi tekrardan telefonunuza yükleyebilir ve kullanabilirsiniz. Turkcell aboneleri rehber yedekleme işlemleri yanı sıra, telefonlarında kayıtlı bulunan resim, video ve diğer dosyaların yedeklemesini de güvenli bir şekilde yapabilirler.

Rehber Kaydetme

Cep telefonu kullanıcıları için en önemli olay kayıtlı olan rehber bilgilerini muhafaza edebilmektir. Turkcell aboneleri telefonlarına yeni bir numara kaydederken kayıt yeri olarak SİM kartı seçebilmekte ve belirli bir sayıya kadar olan kayıtları Sim kartta tutabilirler. Sim karta kaydedilmiş numaralar, sim kart başka bir cihaza takıldığında oraya taşınmış olur.

Rehber kişi kaydı yaparken kullanıcılar telefon ayar menüsünden kayıt yeri ayarını yapabilirler. Turkcell rehber yedekleme uygulamaları ile telefonda kayıtlı bulunan tüm rehber bilgileri yedeklenebilmektedir. Bu yedek dosyasını telefon dışında başka bir ortama taşıyabilir ya da telefonunuzda bulunan hafıza kartı içerisine kaydedebilirsiniz.

İçe ve Dış Aktar

Turkcell aboneleri telefon cihazlarına kaydettikleri kişi rehber kayıtlarını ayarlar bölümünde içe veya dışa aktar seçeneklerini kullanarak Sim karta yedeklemelerini yapabilirler. Rehber bölümünde kişi listesi açıldığında ayarlar sekmesindeki dışarı aktar seçeneğinde Sim kartın seçilmesi durumunda telefonda kayıtlı olan numaralar sırasıyla Sim karta taşınacaktır.

Bu yöntemle rehberinizi yedeklemiş olursunuz. Turkcell aboneleri farklı uygulamalar kullanarak tüm rehberlerini, sim karta ya da hafıza kartına kolayca yedekleyebilmektedir. Düzenli olarak yedekleme işleminin yapılması rehber bilgilerinizin ya da diğer resim, video gibi belgeleriniz kaybolmasını önleyecektir.

Hafıza kartına yedekleme

Akıllı cep telefonlarında yapılacak olan tüm rehber yedekleme ve diğer yedekleme işlemleri için kullanılacak en iyi depolama alanı hafıza kartlarıdır. Çünkü telefonunuz arıza yaptığında hafıza kartınızı yeni telefonunuza takarak yedeklediğiniz tüm bilgilere kolaylıkla erişebileceksiniz. Hafıza kartına yedeklenen rehberi telefonunuza aktararak kullanmaya başlayabilecek ve rehberinizin bir yedeği sürekli hafıza kartınızda duracaktır.

Turkcell aboneleri belirli aralıklarla rehber yedekleme yaparak, hafıza kartlarında bulunan yedekleme dosyasını güncelleyebilir ya da farkı olarak kaydederek birden fazla yedek tutabilir. Turkcell hat kullanıcıları operatörün sunduğu yedekleme uygulamasını kullanarak da rehber yedekleme işlemlerini rahatlıkla yapabilirler.

Diğer Uygulamalar

Akıllı cep telefonlarında veri yedekleme için farklı uygulamalar kullanılmaktadır. En çok ihtiyaç rehber yedekleme için duyulmaktadır. IOS işletim sistemlerinde bulunan İcloud uygulaması, Android işletim sistemlerindeki Dropbox, Google drive gibi uygulamaları kullanarak Turkcell rehber yedekleme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu uygulamalara kullanıcı adı oluşturarak erişim yapabilirsiniz.

Mail adresiniz ile yapacağınız erişim sayesinde rehber yedeklemesi yaptığınızda oluşacak yedekleme dosyaları bu uygulama hesabınıza kaydedilecektir. Daha sonra bu uygulamalara tekrar erişim yaparak yedeklediğiniz rehber bilgilerini tekrardan telefonunuza aktarabilirsiniz. Cihazında problem olduğunda başka bir cihazdaki bu uygulamalara kendi hesabınız ile erişim yaparak yedeklenen rehber dosyasına erişim yapabilir ve yükleyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu