Sosyal MedyaBilgiBlog

Twitch Yayını İçin İnternet Hızı Ne Olmalı?

Twitch yayını için internet hızı ne olmalı sorusu, hem Twitch yayınlarını izleyen hem de yayın açmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Oyun ve sohbet amacıyla canlı yayınların açılabildiği ve izlenebildiği bu platform üzerinde güçlü bir internete ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü anlık olarak yayın yapılmakta ve hem yayıncı hem de izleyici yüksek değerlerde internet kullanımı sağlamaktadır. Bizler de bu içeriğimizde Twitch yayını için internet hızı ne olmalı sorusuna tüm açılardan yanıt vermeye çalışacağız.

Twitch Yayını için İnternet Hızı Ne Olmalı?

Twitch yıllardır sosyal medya platformları içerisinde yer alan ve her geçen gün daha da popüler bir hale gelen video platformlarından biridir. Bu platformu Youtube gibi sosyal medya ortamlarından ayıran en büyük özellik ise tüm paylaşımların canlı olmasıdır. Platform üzerinde birçok ünlü yayıncı bulunmaktadır ve bu yayıncılar yüksek internet hızları ile yayın yapabilmektedirler. Ayrıca yayını izlemek için de hatırı sayılır internet hızının olması gerekmektedir.

Eğer düzenli bir Twitch izleyicisiyseniz veya yayın açmayı düşünüyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz durumları zaten biliyorsunuz demektir. Dolayısıyla ihtiyaç duyulacak internet hızını da tahmin edebilmeniz zor değildir. Yayınları izlerken internetiniz üzerinden download (indirme) yaparken, yayın yaparken (upload) yaparsınız. Ve genellikle download hızları yüksek olsa da çoğu kişinin yayın yapmaya yetecek upload hızı bulunmamaktadır.

h Yayını için İnternet Hızı Ne Olmalı?
h Yayını için İnternet Hızı Ne Olmalı?

Twitch Yayıncısı Olmak için Ne Kadar Hızlı İnternete İhtiyaç Duyulur?

Twitch yayını için internet hızı ne olmalı sorusunu yayın açmayı düşünen biri olarak soruyorsanız, işleri biraz detaylı incelemeniz gerekiyor. Öncelikle Twitch yayını açabilmek için güçlü bir bilgisayara veya telefona sahip olmanız şarttır. Aksi taktirde internetiniz iyi olsa dahi cihazınızın performansı yetersiz kalacağı için istediğiniz yayını yapamazsınız. Eğer iyi bir cihaza sahipseniz interneti düşünmeye başlayabilirsiniz.

 • 3.2Mbps ile 5Mbps aralığı Upload – 2500 ile 4000 Bitrate
 • 4.4Mbps ile 6.2Mbps aralığı Upload – 3500 ile 5000 Bitrate
 • 5.6Mpbs ile 7.4Mpbs aralığı Upload – 4500 ile 6000 Bitrate
 • 8Mpbs üstü Upload – 6000 Bitrate Üstü

Twitch yayınlarının aktarım hızı bitrate olarak belirtilmektedir. Ve yayıncılar internet hızlarına göre bir bitrate değeri ayarlarlar. Yukarıdaki bitrate değerleri ile upload hızlarını karşılaştırarak, yayın yaptığınız zamanlarda ne kadar kaliteye uygun bitrate ayarlamasını nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 • 2500 ile 4000 Bitrate aralığı – 720p 30FPS yayın
 • 3500 ile 5000 Bitrate aralığı – 720p 60FPS veya 1080p 30FPS yayın
 • 4500 ile 6000 Bitrate aralığı – 1080p 60FPS yayın
 • 6000 Bitrate üstü – 1440p 30FPS+ yayın

Bu değerler en minimal şekilde paylaşılmış olup, büyük yayıncılar genellikle 16Mbps üstü Upload ve 100Mpbs üstü download hızları kullanmaktadırlar. Çünkü belirtilen değerler yalnızca ekranınızı paylaşarak yapacağınız yayınlara göre hesaplanmıştır. Bunun yanında bulunduğunuz konum, bağlandığınız sunucu gibi etmenler de yayın kaliteniz açısından büyük önem taşımaktadır.

Twitch Yayınlarını İzleyebilmek için Ne Kadar Hızlı İnternete Sahip Olmak Gerekir?

Eğer yayıncı olmak istemiyor ancak Twitch yayınlarını mümkün olan en iyi şekilde izleyebilmek istiyorsanız, upload hızına değil, download hızına ihtiyaç duyarsınız. Ve bu noktada anlık olarak yüksek kaliteli veri çektiğiniz için daha yüksek değerlere sahip olmanız gerekir. Genellikle en kötü internetle bile 360p kalitesinde yayınları izleyebilmeniz mümkün olsa da yaşayacağınız deneyim açısından daha iyi değerlere sahip olmanız gerekir. Aşağıdaki listede internet hızınıza göre yayınları hangi kalitede izleyebileceğiniz öğrenebilirsiniz.

 • 8Mpbs Download Hızı – 360p ile 480p izleme
 • 16Mbps Download Hızı – 480p ile 720p izleme
 • 24Mpbs Download Hızı – 720p ile 1080p izleme
 • 35Mbps+ Download Hızı – 1080P 60FPS+ izleme

İnternet hızınızın ne kadar olduğunu bilmiyorsanız SpeedTest veya Fast gibi internet sitelerini kullanabilirsiniz. Bu siteler üzerinden yapacağınız hız testleri ile hem Download hem de Upload değerlerinizi öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz değerler ışığında Twitch yayınlarını hangi kalitede izleyebileceğinizi ve hangi kalitede yayın yapabileceğiniz daha iyi anlarsınız.

Twitch Yayınlarını İzleyebilmek için Ne Kadar Hızlı İnternete Sahip Olmak Gerekir?
Twitch Yayınlarını İzleyebilmek için Ne Kadar Hızlı İnternete Sahip Olmak Gerekir?

Umarız içeriğimiz sayesinde Twitch yayını için internet hızı ne olmalı sorusuna yanıt bulabilmişsinizdir. Yine de canlı yayınlarda bazı oynamalar ve değişiklikler olduğu için yukarıdaki veriler net sonuçları yansıtmayabilir. En net bilgi için deneme yanılma yöntemini uygulayabilirsiniz. Bigo Live Nedir? Nasıl Kullanılır? Başlıklı içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu