TwitterSosyal Medya

Twitter Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Twitter belki de ülkemizdeki en popüler sosyal medya platformlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla geliştirici ekip kullanıcıların daha fazla özelliğe erişmesini sağlayacak geliştirmeler uyguluyor. Bunlardan biri olan ve son zamanlarda neredeyse tüm sosyal medya platformlarında gördüğümüz canlı yayın özelliği de insanlara anlık olarak erişmenizi sağlıyor. Sizler de ücretsiz bir şekilde hemen kendi canlı yayınlarınızı oluşturabilir ve ister tek başınıza, isterseniz de arkadaşlarınızla sohbet gerçekleştirebilirsiniz. Bizler de bu içeriğimizde Twitter canlı yayın nasıl yapılır sorusunu yanıtlandıracak ve diğer bilinmeyenleri açıklayacağız.

Twitter Canlı Yayın Nedir?

Twitter geçtiğimiz yıllarda Periscope olarak bilinen canlı sohbet uygulamasını satın alarak kendi platformuna entegre etti. Daha sonrasında Spaces olarak da bilinen bu özellik günümüzde canlı yayın olarak adlandırılmaktadır. Twitter canlı yayın özelliği sayesinde de her kullanıcı kendi odasını oluşturabilir ve ister tek başına, isterse de arkadaşlarıyla sohbetler gerçekleştirebilir. Bu noktada tüm takipçiler kolayca yayına katılarak dinleyebilmektedirler. Detaylı özellikler sunması ve oldukça kolay bir kullanım sunması da tercih edilmesini arttırmaktadır.

Bugün Twitter hesabı bulunan her kullanıcı ücretsiz bir şekilde canlı yayın açabilmektedir. Daha sonrasında bu yayını diğer platformlarda da paylaşabilir ve sınırsız dinleyiciye sahip olabilir. Fakat bazı detayların bilinmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kalitesiz bir yayın yapabilir ve istediğiniz kadar dinleyiciye ulaşamayabilirsiniz. Ayrıca günümüzde Twitter canlı yayınları yükselme ve takipçi arttırma noktasında büyük önem taşımaktadır.

Twitter Canlı Yayın Nedir?
Twitter Canlı Yayın Nedir?

Twitter Canlı Yayınları Para Kazandırır Mı?

Uzun zaman boyunca canlı yayınlar direkt olarak herhangi bir kazanç sağlamamış olsa da günümüzde kalp gönderme sistemi test edilmektedir. Bu sistem sayesinde yayın içerisinde alacağınız kalpler ile kendinize ek gelir oluşturmanız mümkün olacaktır. Fakat bunun için mavi tike sahip bir hesaba ve belirli takipçiye sahip olmanız gerekmektedir. Böylece az da olsa kendinize ek gelir oluşturabilirsiniz. Bunun yanında dolaylı yoldan kazanç sağlamak için reklam alabilir veya hesabınızın popülerliğini arttırarak diğer platformlardan ek gelir oluşturabilirsiniz.

Twitter Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Sizler de canlı yayın yapmaya hazır olduğunuzu düşünüyorsanız ve hemen yayınızı başlatmayı amaçlıyorsanız, telefonunuz üzerinden aynı Tweet atar gibi yayın başlatabilirsiniz. Fakat bu özelliğin henüz bilgisayar platformunda bulunmadığını belirtelim. Bunu göz önüne alarak telefonunuzdaki Twitter uygulamasını açabilir ve aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

  • Hesabınıza giriş yapın ve ana sayfaya ilerleyin.
  • Tweet yazma kısmını açarak altta yer alan seçeneklerden fotoğraf sembolüne tıklayın.
  • Gerekli uyarılara izin verdikten sonra galerinin en başında bulunan fotoğraf simgesine dokunun.
  • Alttan sola kaydırarak “Canlı” seçeneğinin üstüne gelin.
  • Yayınıza bir isim verin ve isterseniz konum ekleyin.
  • Sayfanın ortasında bulunan “Canlı Yayına Geç” butonuna tıklayın.
  • Canlı yayın için gerekli ayarları yaptıktan sonra başlatın.
  • Yayın içerisinde gerekli atamaları ve düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Belirtilen işlemleri yaptıktan sonra Twitter canlı yayınınız başlatılmış olacaktır. Daha sonrasında canlı yayın paylaşımınız da aynı bir Tweet gibi profilinizde görüntülenebilecektir. İnsanlar buradaki buton üzerinden yayına katılabilir, sizi dinleyebilir veya söz hakkı isteyebilirler. Ayarlarınızı yayın içerisinde de anlık olarak değiştirebilir veya bunu yapması için bir moderatör atayabilirsiniz.

Twitter Canlı Yayın Nasıl Yapılır?
Twitter Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Twitter Canlı Yayın Kaydetme Nasıl Yapılır?

Yeni bir canlı yayın açtıktan sonra yayınınız Tweet olarak paylaşılmaktadır. Eğer bu tweeti kaldırmazsanız ve yayın sonunda galeriye kaydet seçeneğini işaretlerseniz, yayınınızın tekrarı aynı Tweet üzerinden erişilebilir olacaktır. Böylece yayına katılmayan kişiler Tweet üzerinden yayın kaydını dinleyebilirler. Sizler de üçüncü taraf yazılımlar yardımıyla yayını cihazınıza indirebilir veya istediğiniz zaman aynı konum üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Twitter Canlı Yayın Nasıl Yorum Yapılır?

Canlı yayın başlatıldıktan sonra kutucuk içerisinde mesaj yazma alanı da otomatik olarak açılacaktır. Bunun yanında tweet olarak paylaşılan yayınıza gönderilecek mention mesajları da yayında görüntülenebilir bir mesaj olacaktır. Tüm bunlar yorum olarak nitelendirilebilir. Sesli olarak yorum yapmak veya yorum almak istiyorsanız da kullanıcıların yayınınızda konuşmasını sağlayan izni verebilir veya başka yayınlarda bu izni yayın yöneticisinden talep edebilirsiniz.

Twitter Canlı Yayın Nasıl Yorum Yapılır?
Twitter Canlı Yayın Nasıl Yorum Yapılır?

İçeriğimizde detaylı bir şekilde platformda sizi bir adım öne taşıyacak olan Twitter canlı yayın nasıl yapılır sorusunu yanıtlandırmaya çalıştık. Konu hakkında daha bilgili olabilmek adına örnek canlı yayınları telefonunuz üzerinden açabilir ve gerekli yönetim ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca diğer platformlarda da yayınızı paylaşabileceğinizi unutmayın. Bunun yanında yine Twitter ile alakalı olan Twitter Toplu Tweet Silme Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu