TwitterSosyal Medya

Twitter Fleets Nedir? Neden Kaldırıldı?

Twitter Fleets geçtiğimiz günlerde kaldırılmasıyla tekrar popüler olmayı başardı. Twitter yönetimi tarafından kalıcı olarak kaldırılan ve bir daha kullanılmayacak olan Twitter Fleet birçok kişi tarafından merak ediliyor. Tüm sosyal medyalarda farklı isimlerde bulunan bu özelliğin kaldırılması ile birlikte Twitter yine farklılığını kanıtlamış oldu. Bizler de bu içeriğimizde Twitter Fleets Nedir ve Neden Kaldırıldı gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Twitter Fleets Nedir?

Twitter Fleets geçen sene yaz aylarında kullanıma sunulan ve Twitter platformu üzerinde kullanılabilen hikâye paylaşma eklentisiydi. Snapchat ile başlayan 24 saatlik hikâye paylaşma özelliğinin tüm sosyal platformlara durmadan eklenmesi ile Twitter da bu özelliği kendi platformuna eklemek istedi. Twitter Story ismiyle de bilinen Fleets, Instagram hikayeler özelliğine tamamen benziyordu. Fakat çok küçük de olsa birkaç farklılık bulunmaktadır.

Twitter Fleets Nedir?
Twitter Fleets Nedir?

Twitter Fleet Kullanımı Nasıldı?

Twitter Fleet ile istediğiniz bir gönderiyi, fotoğrafı veya videoyu 24 saat sınırı ile herkes profilinde paylaşabiliyordu. Bunun için yalnızca gönderinizi hazırlamak ve Tweet’i paylaş butonuna basmak yerine Fleet ile paylaş tuşuna basmak gerekiyordu.

Ayrıca kişiler arası Fleet paylaşmak ve Fleet gönderilere yorum yapmak mümkündü. Fakat gönderilere verilen cevaplar yalnızca paylaşan kişiye özel bir mesaj olarak iletiliyordu. Yani bu açıdan tamamen Instagram hikayeler özelliği gibi kullanılıyordu.

Twitter Fleets Neden Kaldırıldı?

Twitter Fleets 3 Ağustos 2021 tarihinde Twitter ekibi tarafından yapılan açıklamaya göre, platform üzerinden tamamen kaldırıldı. Gelecek zamanlarda nasıl bir yol izleneceği hakkında herhangi bir açıklamada bulunmayan Twitter ekibi, bu özelliği kaldırdıkları için üzgün olduklarını ve teşekkür ettiklerini belirtti. Ayrıca bu özelliğin kaldırılacağı geçtiğimiz aylarda da gündeme getirilmişti.

Twitter Fleet özelliğinin tam olarak neden kaldırıldığı açıklanmasa da platforma pek uygun olmaması ve çok güçlü bir çıkış yapamaması, özelliğin gelişemediğini ve kaldırılma kararı alındığı düşüncesini akıllara getiriyor. Twitter Fleet özelliği çıktığı günden bu yana, diğer platformlardaki hikâye eklentilerine nazaran çok daha az kullanıldı ve ilgi çekmedi. Muhtemelen kaldırılmasının sebebi de buydu.

Twitter Fleets artık Twitter uygulaması ve platformu üzerinde bulunmayacak. Fakat gelecek zamanlarda benzer bir eklenti ile geliştirilmiş hikayeler özelliğini Twitter üzerinde görebiliriz. Bunun ne zaman olacağı hakkında bir bilgi bulunmuyor ancak, Twitter Blue sisteminin yaygınlaşması ile bu adımda atılan yeni adımları görebiliriz. Umarız içeriğimiz sayesinde Twitter Fleets nedir ve neden kaldırıldı sorularına yanıt bulmuşsunuzdur.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu