TwitterSosyal Medya

Twitter Hakkımda Ne Biliyor?

Twitter dünyanın en büyük sosyal medya sitelerinden biridir. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar Twitter’ı bilgilenmek, kendilerini ifade etmek, davaları desteklemek ve daha fazlası için kullanmaktadır. Twitter’ın sizin hakkınızda neler bildiğini merak ettiyseniz, doğru yerdesiniz. Bu makale, ayrıntıları ortaya çıkarmak için derinlemesine bilgi verecektir.

Twitter’ın kullanımı ücretsizdir çünkü her yıl milyarlarca dolar gelir getiren hedefli reklamlar satmaktadır. Bu nedenle, tıpkı Facebook ve Google gibi, Twitter da hiç giriş yapmasanız bile sizinle ilgili şaşırtıcı miktarda kişisel bilgi toplamaktadır . Buna şu bilgiler dahildir:

 • Şimdiye kadar attığın her tweet.
 • Twitter’ı kullandığınız her cihaz.
 • Tweet attığınız yerlerden konumlar.
 • İlgi alanlarınız ve ilgilendiğiniz diğer konular.
 • Sık kullandığınız uygulamalar veya web siteleri ve daha fazlası.

Twitter’ın Hakkınızda Ne Bildiğini Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Twitter’ın sizin hakkınızda tam olarak hangi bilgileri topladığını merak ediyor musunuz? Bunu kendi Twitter profilinizde kolayca kontrol edebilir ve ayarlayabilirsiniz. Basitçe şu adımları izleyin:

 1. Safari veya Google Chrome gibi bir tarayıcıda Twitter’da oturum açın ve soldaki panelde “ Daha Fazla ” seçeneğine tıklayın.
 2. “ Ayarlar ve Gizlilik ”i tıklayın .
 3. Twitter etkinliğiniz, veri paylaşımınız ve Twitter dışı etkinliğiniz hakkında bir dizi seçeneği görüntülemek için ” Gizlilik ve Güvenlik “e tıklayın.
 4. Twitter’ın sizin hakkınızda neler bildiğini görüntülemek ve kontrol etmek için her bölüme gidebilirsiniz. Örneğin, “ Gördüğünüz içerik ”e tıklarsanız, “ilgi alanlarınızı” görüntüleyebilir ve onay kutularını işaretleyerek veya işaretlerini kaldırarak bunları özelleştirebilirsiniz.

Twitter’ın sizin hakkınızda topladığı bazı bilgileri kontrol etmek için gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Örneğin, kişiselleştirme ve veri takibini devre dışı bırakabilirsiniz.

Twitter Verilerinizin Bir Kopyasını İndirin

Twitter’ın hakkınızda bildiği her şeye kapsamlı bir genel bakış için aşağıdaki şekilde verilerinizin bir kopyasını talep edebilirsiniz:

 1. Safari veya Google Chrome gibi bir tarayıcıda Twitter’da oturum açın.
 2. Solda, “ Diğer ”i ve ardından “ Ayarlar ve Gizlilik ”i tıklayın .
 3. “ Hesabınız ” üzerine tıklayın ve ardından “Verilerinizin bir arşivini indirin . ”
 4. Gizliliğinizi korumak için Twitter , şifrenizi ve e-postanıza veya telefonunuza gönderilen bir kodu girerek kimliğinizi doğrulamanızı isteyecektir .
 5. Doğrulamadan sonra “ Arşiv İste ” seçeneğine tıklayın . Twitter, tüm verilerinizi içeren bir zip dosyası oluşturacak ve indirmeye hazır olduğunda sizi bilgilendirecektir. Arşivin hazırlanması birkaç saat, hatta birkaç gün sürebilir. Hazır olduğunda size bir indirme bağlantısı gönderilecektir.
 6. Twitter’ın sizin hakkınızda tam olarak ne bildiğini görmek için dosyayı indirin ve sıkıştırmasını açın.

Twitter İlgilendiğiniz Şeyleri Neden ve Nasıl Belirler?

Bilgileriniz Twitter için değerlidir. Reklamverenlerin kim olduğunuzu ve ilgi alanlarınıza daha uygun reklamları nasıl sunacaklarını anlamalarına yardımcı olur. Twitter sizi ne kadar iyi tanırsa, reklam platformları o kadar değerli olur. Twitter’ın milyarlarca dolarlık yıllık gelirine dayanarak, kullanıcılarını çok iyi tanımaktadırlar

Twitter’da paylaştığınız tüm bilgiler herkese açıktır. Bir gönderiyi korumadığınız sürece, dünyadaki herkes tarafından kullanılabilir. Gönderileriniz çevrimiçi olarak aranabilir ve kim olduğunuz hakkında reklamverenlere çok şey gösterebilir.

İfade ettiğiniz görüşler ve ilgi alanları ve tweet’leriniz aracılığıyla desteklediğiniz nedenler, reklam verenlerin reklamlarını size daha iyi hedeflemesine yardımcı olabilir . Ayrıca, bir reklama nasıl yanıt verebileceğinizi araştırmak için bilgileri kullanırlar. Küçük ölçekli gömülü tweet’ler için bu ücretsizdir. Ancak Twitter, verilerinize büyük ölçekli erişim için ücret alır.

Twitter’ın gizlilik politikasına göre , platformda yayınladığınız her şey, programlama arayüzleri aracılığıyla üçüncü şahısların kullanımına açıktır . Bu, işletmelerin sizin hakkınızda mümkün olduğunca çok şey öğrenmek için Twitter’ı taramasına ve verilerinizi analiz etmesine olanak tanır.

Twitter’ın, ilk olarak etkinliğiniz aracılığıyla ve ikinci olarak, sağladığınızın farkında olmayabileceğiniz gizli bilgileri toplayarak, sizin hakkınızda bir profil oluşturmasının iki yolunu inceleyelim.

Twitter’daki etkinliğiniz

Haberlerde güncel bir olay hakkında tweet atarsanız, Twitter ve reklamcılar siyasi eğilimleriniz hakkında bir fikir edinmeye başlayabilir . İşinizle ilgili komik bir gözlem yayınlayın ve Twitter yaptığınız işin türünü not etsin. Sonuç olarak, yeni bir iş bulmanıza yardımcı olmak için iş arama web sitelerinden gelen reklamlar zaman çizelgenizde görünebilir.

Twitter, nasıl tweet ve retweet yaptığınızı, takip ettiğiniz hesapları ve siteyi veya uygulamayı kullanırken sahip olduğunuz diğer etkileşimleri analiz eder. Uygulamanın telefon kişilerinizle eşitlenmesine izin verirseniz, adres defterinizden zaten Twitter’da olan kişileri bulabilir ve onlarla bağlantı kurmanızı önerebilir.

Ayrıca tweetlerinizi başkalarınınkilerle karşılaştırarak ve takip ettiğiniz kişileri not ederek cinsiyetinizi, yaşınızı ve diğer detayları oldukça doğru bir şekilde tahmin edebilir.

Fotoğraf etiketleme seçeneğini kapatmazsanız, Twitter resminizi tanıyabilir ve bunu çevrimiçi olarak bulduğunuz diğer resimlerle karşılaştırabilir. Daha sonra, profilinizi kişiselleştirmek için kim olduğunuz hakkında daha fazla bilgi edinirler.

Sağladığınız gizli bilgiler

Twitter, profilinizin bir parçası olarak doğrudan sağlamasanız bile sizinle ilgili bilgileri bir araya getirir. Örneğin, uygulama, reklamları iyileştirmek ve bulunduğunuz yerle ilgili trend konuları veya tweet’leri göstermek için cihazınızdan konum bilgilerine erişir .

Twitter konumunuzu nasıl biliyor?

Konumunuzu tweetlerinizde gizli tutmak için gizlilik ayarlarınızı yapabilirsiniz, ancak bu yalnızca diğer kullanıcıların nerede olduğunuzu görmemesini sağlar. Twitter, size daha alakalı içerik göstermek için her zaman mevcut konumunuzu kullanır. Konumunuzu IP adresinize, GPS bilgilerinize ve akıllı telefon kullanıyorsanız yakındaki kablosuz ağlar veya baz istasyonları hakkındaki verilere göre belirler.

Twitter iOS ve Android uygulamasında, kesin konumunuz varsayılan olarak kapalıdır , bu da Twitter’ın cihazınızın kesin konum bilgilerini toplamasını, depolamasını ve kullanmasını engeller. Yine de Twitter, uygulamayı kullanırken nerede olduğunuza dair genel bir fikre sahip.

Bağlandığınız cihazın IP adresi , Twitter’ın tam olarak nereye veri gönderdiğini belirler. Bunu nerede yaşadığınızı, çalıştığınızı ve alışveriş yaptığınızı ve farklı yerlerde Twitter’ı kullanarak ne kadar zaman harcadığınızı anlamak için kullanabilir.

Twitter, göz atma etkinliğinizi nasıl izler?

Hepsi bu değil. Twitter , buna izin verdiyseniz , Twitter dışındaki göz atma etkinliğinize de bakar . Twitter yardım sayfasında , “Örneğin, kuş gözlemciliği web sitelerini düzenli olarak ziyaret ediyorsanız, o konu hakkında sık sık Tweet atan veya size dürbün veya kuş besleyici reklamları gösteren hesaplar önerebiliriz.”

Twitter’ın web tarama geçmişinizin yalnızca 30 gün boyunca saklandığını ve hiçbir zaman adınız, e-posta adresiniz, telefon numaranız veya Twitter kullanıcı adınızla ilişkilendirilmediğini söylediğini unutmayın.

Özetle, Twitter’ın sizin hakkınızda topladığı bazı gizli bilgiler şunları içerir:

 • kullandığınız tarayıcı türü
 • cihazınız ve işletim sistemi
 • mobil operatörünüz
 • IP adresiniz
 • Twitter dışındaki göz atma etkinliğiniz

2020’de Apple, Uygulama İzleme Şeffaflığı ve kullanıcıların uygulamalarla paylaştıkları konum bilgilerini kontrol etme seçeneği sunarak Twitter ve diğer uygulamalardaki gizliliği artırdı .

Twitter Hesabı Olmayan İnsanları Bile İzliyor

Hiç kullanmazsanız, Twitter’ın sürekli gözetlemesinden güvende olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ne yazık ki, bu doğru değil ve platformda hiç hesap oluşturmamış olsanız bile Twitter sizin hakkınızda bilgi toplayabilir. Şirketin tweetleri yerleştiren ve Twitter’ı başka şekillerde kullanan diğer web siteleri ile anlaşmaları var. Bu anlaşmalar aracılığıyla Twitter, hizmetlerini kullanmayanların bile etkinliğini izleyebilir .

Twitter ile anlaşması olan bir web sitesini ziyaret ettiğinizde , şirket sizinle ilgili bir bilgi hazinesi alır. Örneğin, IP adresinizi kullanarak Twitter nerede bulunduğunuza dair doğru bir fikir edinebilir, bu da nerede yaşadığınızı veya çalıştığınızı ortaya çıkarabilir.

Twitter, yönlendiren web sitesine girmeden önce geldiğiniz web sitesini de bilecektir. Siteden ayrıldığınızda, Twitter nereye gittiğinizi biliyor olabilir. Tarayıcınızda tanımlama bilgilerine izin verirseniz, web etkinliğiniz bir sonraki web sitesinin çok ötesinde izlenebilir . Twitter , platformunda gördüğünüz içerik ve reklamlar açısından deneyiminizi kişiselleştirmek için çıkarsanan kimliğinizi kullanır .

Reklam Ortaklıkları

Elbette, sizinle ilgili profillerini geliştirmek için birlikte çalışmak hem Twitter’ın hem de reklamverenlerin çıkarınadır. Bu amaçla, Twitter’daki reklamverenler, şirketlerine sağladığınız veya sizin hakkınızda başka yollarla bilgi edindikleri verileri sık sık paylaşır. Bu, yaşınız, ırkınız, cinsiyetiniz ve etnik kökeniniz gibi demografik bilgileri içerebilir. Reklamverenler genellikle sizi tanımlamak için kullanılabilecek karma e-posta adreslerini paylaşır. Ortaklar ayrıca ilgi alanlarınız ve etkinlikleriniz hakkında sahip oldukları bilgileri çevrimiçi olarak paylaşırlar.

Üçüncü bir şahsın Twitter’daki bilgilerinize erişmesine izin verdiğinizde, kişisel bilgileriniz bu şirketlerle paylaşılabilir. Gizlilik politikaları sırayla bu bilgileri diğer üçüncü taraflarla paylaşmalarına izin verebilir. Bazı durumlarda bu, aktif izniniz olmadan yapılabilir . “Hüküm ve koşullarını” kabul etmek, bilgilerinizi paylaşmalarına zımnen izin verdiğiniz anlamına gelir.

Twitter’da Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz?

Twitter’da veya başka bir sosyal medya uygulamasında gizliliğinizi korumak zordur, ancak imkansız değildir. Twitter’ın sizin hakkınızda hangi bilgileri topladığını ve kullandığını kontrol etmek için atabileceğiniz birkaç adım:

1. Gizlilik ayarlarınızı gözden geçirin

Twitter’ın hakkınızda ne bildiğini kontrol etmenin ilk adımı, gizlilik ayarlarını anlamaktır. Bu ayarlar, bunlara Twitter web sitesi veya mobil uygulama aracılığıyla erişmenize bağlı olarak farklı görünür . Web sitesi kapsamlı bir genel bakış sunarken, uygulama sınırlı ayarlar sunar. Kullanıyorsanız hem sitede hem de mobil uygulamada gizlilik ayarlarınızı gözden geçirmelisiniz.

Ayarlarınızda, verilerinizin izlenme ve kullanılma şeklini kısıtlamak veya değiştirmek için çeşitli seçenekler bulacaksınız. Örneğin, kişiselleştirilmiş reklamları sınırlayabilir ve Twitter’ın Twitter dışındaki etkinliğinizi ne ölçüde izlediğini belirleyebilirsiniz . 

2. Bir VPN kullanın

Yukarıda açıklandığı gibi Twitter, platformu kullanmayan kişilerden bile bilgi toplar. Bunu önlemenin iyi bir yolu, bir sanal özel ağ (VPN) kullanarak çevrimiçi işlemlerinizi anonim hale getirmektir . Bunun sizi nasıl koruyabileceğine dair hızlı bir açıklama için VPN’lerle ilgili tam kılavuzumuza göz atın . Ayrıca, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmak için en iyi VPN sağlayıcıları listemize başvurduğunuzdan emin olun .

3. Gizliliğe önem veren yazılımları ve alternatifleri kullanın

Twitter’ı kullanmak istiyor, ancak kişiselleştirilmiş reklamlar ve diğer tür izlemeler konusunda istekli değilseniz, kimliğinizi korumak için daha özel bir web tarayıcısı kullanmak veya reklamları ve tanımlama bilgilerini engelleyebilecek gizlilik uzantıları yüklemek iyi bir fikirdir

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu