Kapat
NASA InSight
İnternet 211 views 0

Uzay Keşfine Türkiye’den 90.000 Rezervasyon!

NASA tarafından uzaya gönderilecek keşif aracına yazılacak isimler için beş ülke seçilmişti ve Türkiye de bu ülkelerden biri olmuştu. 5 Mayıs 2018’de Sismik ve İç Keşif Araştırması için Mars’a gidecek araç (InSight), aynı zamanda binlerce kişinin ismine de ev sahipliği yapacak. Tahmin edildiği gibi Türkiye’den de yoğun katılım gösterilmiş ve beş ülke arasına girilmişti. 2015 yılında yapılan açıklamada bu isimlerin arasında yer almaları için dünyanın her yerindeki insanlara çağrı yapılmıştı. 2017 Ekim’de 827 bin kişi olan katılım, ikinci bir çipin hazırlanacağı duyurulunca NASA’nın yaptığı açıklamaya göre 2 buçuk milyona çıktı.

En Yoğun Katılım Gösteren Ülkeler

  1. ABD: 676.773
  2. Çin: 262.752
  3. Hindistan: 138.889
  4. İngiltere: 96.241
  5. Türkiye: 90.784

NASA InSight aracının, Mayıs 2018’te yolculuğa başlaması ve Kasım 2018’de gezegene ulaşması bekleniyor. NASA bu aracı Mars’taki depremleri, meteor yağmurlarını ve kayalık tabakaları incelemek için gönderiyor.


Araç üzerine yazılacak isimler belirlendi ve Türkiye’den gelecek isimlerin kime ait olacağı konusundaki büyük meraklar sona ermişe benziyor. Herhangi bir ülkelerarası yarışta (özellikle kolay ve oy odaklı olanlarda) kendimizi kabul ettirme konusunda gösterdiğimiz gayret ve kararlılığı (bkz: Eyfel Kulesi’ni Türkiye renklerine sokarak yaptığımız güç gösterisi) başka alanlarda, örneğin bilim veya sanatta gösterebilseydik belki bu bir şeyleri kanıtlama çabamıza gerek kalmazdı. Halkların elinde olmayan sebeplerin de bu duruma girilmesine sebep olduğunu söyleyebiliriz fakat bir şeyleri değiştirmeye de kendimizden başlamak en doğrusu olacaktır… 

teknozum

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.